---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ağız İçinde Çıkan Beyaz Yaralar (Aft) Neden Çıkar Tedavisi Nasıldır

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

ağızda çıkan yaralar

------ Sponsorlu Reklamlar -----

ağızda içinde çıkan beyaz yaralar

------ Sponsorlu Reklamlar -----

 Ağız İçinde Çıkan Beyaz Yaralar (Aft) Neden Çıkar Tedavisi Nasıldır

Dudaklar, damaklar , ağız kenarı, dil, diş etleri ve yanak içleri gibi yumuşak dokularda sıklıkla çıkan küçük yaraların ortaya çıkma nedenleri bir birlerinden farklı olabilir.

Günlük hayatta yaşam kalitesini düşüren, zor yemek yemeye neden olan, konuşmamızı ve hatta genel vücut sağlığını etkileyebilen bu küçük yaralar her yaş grubunda ve bir çoğumuzda sık sık görülebilir. En çok karşımıza çıkan ve tekrarlayan ağız yaraları genelde uçuklar ve aftlardır. Bayanlarda erkeklere göre biraz daha fazla görülen bu ağız yaraları, genellikle ağız içinde bir bölgede oluşur  ancak bazı durumlarda birden fazla noktada birden oluşabilir.

aftresimleri

Aft’ın ortaya çıkma nedeninin belirlenmesi için yapılan çeşitli araştırmalar  da bugüne kadar  neden çıktıklarına dair kesin bir sonuç ortaya konulamadı. Temel nedeni stres olan aft, vücudun dirençsiz ve güçsüz kaldığı dönemlerde daha çok görülmetedir. Psikolojik nedenlerden dolayı  aft görülmesi daha sıklıkla görülen bir durumdur. Bayanlarda özellikle adet öncesi ortaya çıkan gerginlik sendromlarında sıklıkla aft oluştuğu görülmektedir. Aft genel  oyanam ağış iç kısımlarında, yanaklarımızıın iç bölümlerinde, damak, yanak içleri ve diş etlerimizde görülür. Fakat nadir olsa da dudaklarda da oluşabilir. Ağız içi travmalar, özellikle diş darbeleri aft oluşumunu başlatan en önemli nedenlerdir. Isırma, çarpma ve ayrıca ağız içi operasyonları sonrasında da  aft ortaya çıkabilir. Bunların haricinde asidik maddeler de ağızda aft oluşuma neden olabilirler. Yoğun C Vitamini içeren ve Ağız Mukozasına zarar verebilecek ölçüde beslenmenin de aft oluşumuna neden olabileceği yapılan bilimsel araştırmalar neticensinde görülmüştür.Ayrıca Bazı kişilerde alerjik bir bünyeye sahip olmalarından dolayı, buğday ve çavdar gibi bakliyatların tüketiminden sonra da aft oluştuğu görülmüştür.

Aft’lar genellikle bir hafta kadar bir dönem sürer ve bu dönemde bölgesel olarak ağrılara sebep olabilirler. Beslenme zorunluluğu sebebiyle de ağıza giren besinler ağrının artmasına neden olur. Aftların herhangi bir etkeni olmadığı için yara olan kısımdan sağlıklı bir dokuya bulaşma gibi bir riski yoktur. Ancak aftların açılması halinde ağızda bulunabilecek birçok bakteri bu aftların enfekte yaraya dönmesine neden olabilirler. Bu dönemde beslenmemize dikkat etmeli tuzlu, baharatlı, asitli yemekler yemekten mümkün mertebe uzak durmalıyız. Bu yiyecekler aftların açılmasına ve enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalmamıza neden olabilirler. Ağız yaraları önemsenmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bazı ağız yaraları nedensiz yere ortaya çıkarken bazı yaralar ikincil olarak başka bir hastalıktan dolayı oluşabilirler.

Sağlık paylaşımlarımıza devam edeceğiz.Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ağız İçinde Çıkan Beyaz Yaralar (Aft) Neden Çıkar Tedavisi Nasıldır admin tarafından 9 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Ağız İçinde Çıkan Beyaz Yaralar (Aft) Neden Çıkar Tedavisi Nasıldır isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz