---- Sponsorlu Baglantilar ---

Almanya yöresel kıyafetleri Kısaca Almanya Kültürel Özellikleri Nelerdir

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Almanyanın yöresel kıyafetleri ile Almanların  Gelenek ve Görenekleri – Almanların Kültürel Özellikleri Nelerdir ? Sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.
yöresel kıyafetler almanya
hareketli almanya yöresel kıyafet

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Almanların  Gelenek ve Görenekleri – Almanların Kültürel Özellikleri Nelerdir ?

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Almanya yöresel kıyafetleri Kısaca Almanya Kültürel Özellikleri Nelerdir

Resmiyet: Almanların çoğu resmidir, hizmette dahi gülümsemeye çekinirler. Diğer taraftan yabancı kişiye, sözgelişi bir dükkan’a girince veya asansöre binince, selam verilir. Kasabalarda sokaktaki yabancıya selam edilir. Hem buluşmanın başında hem nihayetinde el sıkışmak harcıalem.

Telefonda müzakere farklıdır. Telefona çıkınca ismiyle cevaplar. Diğer ülkelerdeki ‘Alo’ anane değil.

Siz’ mi ‘sen’ mi?, yeni gelenler için bayağı zor. ‘Sen’ demek biraz daha az resmi ve tanıdıklar arasında kullanılır. ‘Siz’ daha yaygın ve yıllarca birlikte çalışanlar hala ‘Siz’i kullanırlar. Emin değilseniz, size ‘sen’lik öneri edilene kadar bekleyin. Bu teklif çoğu zaman büyüklerden alınır.

Yıllarca komşuların dahi bir ‘iyi günler’den ve ‘merhabalar’dan fazla bir muhabbeti olmaz. Bu ard niyetlilik değil gayet normal. Yeni bir yere taşınıyorsanız kendinizi komşularınıza tanıttırın, ancak yardım beklemeyin.

Susun : Susun saatleri Almanya’da çok ciddiye alınıyor. Bu saatler Pazartesi ve Cumartesi günleri 13 ve 15 arası, 22 ve 7 arası ve tabii ki Pazar günleri. Çimen biçmek, sesli müzik dinlemek, oymak v.s. işlerden kaçınmalıdır.

Pazar günleri dolaşmak için ayrılır. Aile/akraba/ arkadaşlar ziyaret edilir, yolcuya çıkılır, egzersizlere gidilir, temizlik yapılır… Yalnızca çamaşırı dışarıda sermekten kaçının.

Armağanlar : Tanıdıklardan veya arkadaşlardan haneye çağırılırsanız, küçük bir armağan almayı unutmayın. Hane hanımı için çiçekler, çocuklara şekerleme uygundur. Bu fakat, önerili davetiyelere geçerli. Kendiliğinden bir uğrama olursa, hiç bir şey alınmaz.

Dakiklik : Dakiklik Almanya’da çok yaygın. Her tarafta saatler var ve onlara kesin uyulur. Gerek konukluğa gitmek gerek buluşma olsun, dakik olmaya girişim edin. Ters halde kötü izlenim bırakırsınız.

Araba yıkama : Alman’ların ”en sevdiği istihdam arabalarını yıkamak”diye bir tabir vardır. Yeni bir etraf savunma yasası çıktıktan sonra, sokakta temizlikler yasaklandı. Artık herkes arabasını, araba yıkama tesislerinde temizler.

Sigara içmek : Politikler, gerek lokantalar gibi gerek anonim yerler olsun, oralarda sigara içmeyi kısıtlamaya çalışıyorlar. Ne yazık ki, bir çok restoranda ‘non-smoking’-bölge bulunmuyor. Otobüslerde v.s. ve belediyelerde sigara içmek zati yasak.

Köpek : Köpeklerin her cinsi çok sevilir ve her yere yanına alınır. Lokantalarda dahi ve dükkanlarda köpek görmek olası. Genelde çok iyi eğitilmiştirler ve aralarında it dalaşı nadirdir.

Emniyet : Almanya’da emniyet yüksek bir oranda. Suç eğilimli işler günümüzde arttıysa dahi adi suçlar diye olaylar görmezden gelinir. Soygun, istila, adam kaçırma olayları pek seyrektir. Kaynak: Delinetciler Paylaşım Forumu Alman Kültürü

Alman mutfağı, bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Bavyera ve Suabiya’nın güney bölgeleri buna örnektir. Bu bölgelerin mutfak kültürü; Avusturya ve İsviçre’ninkine benzerdir. Domuz eti, sığır eti ve kümes hayvanları eti ile yapılan yemek çeşitleri Almanya’da tüketilen yemeklerin önde gelenleridir. Bilhassa domuz eti’nin Alman mutfağı’ndaki yeri özeldir.Hemen hemen bütün bölgelerde, yemekler sosisle yenir. Almanya’da 1500’den fazla sosis çeşidi üretilmektedir. En popüler sebzeler patates, lahana, havuç, şalgam, ıspanak ve fasülyedir.

Organik gıda satışı bir pazar haline gelmiştir ve satılan ürünlerin %3.0’ünü bu grup besinler oluşturur.Bu bir trend halinde yükselmektedir.

Tanınmış bir Alman değişi şöyle demektedir: “Kahvaltı bir imparator, öğle yemeği bir kral ve akşam yemeği bir yoksul gibidir.” kahvaltı genelde hububatlı yiyeceklerle ve bal veyahut reçelli ekmekle yapılır. Almanların bir bölümü kahvaltıda soğuk yemekleri ya da peynirli ekmeği seçenek etmektedir. Ülkede 300’den fazla ekmek çeşidi fırınlarda satılmaktadır.

Alman Yemek Kültürü – Alman Mutfağı

Başka ülkelerden gelen muhacirler sayesinde, Alman mutfağı ve günlük yemek alışkanlıkları bir hayli mutfaktan etkilenmiştir. Pizza ve makarna gibi İtalyan yemekleri, Döner gibi Türk ve Arap yemekleri bilhassa büyük şehirlerde oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Beynelmilel burger zincirleri ve Çin restorantları ülkenin bir hayli yerine dağılmıştır. Hint, Japon ve diğer Asya mutfaklarının popüleritesi artmaktadır. Yüksek profilli dokuz Alman restorantı, restorantları beynelmilel derecelendiren Michelin Kılavuzu tarafından üç yıldızlı olarak duyuru edilmiştir. Yeniden 15 restorant iki yıldız almıştır.

Şarabın ülkenin bir hayli kesiminde yaygın olmasına karşın Almanya’nın ulusal içkisi bira olarak bilinmektedir. Almanya’da kişi başına bira tüketimi senelere göre düşmesine karşın, kişi başına senelik 116 litre ile üst sıralardaki yerini savunmaktadır. 18 batı ülkesi üzerinde yapılan araştırmalar neticeninde Almanya; kişi başına içkisiz içecek tüketimi ile ilgili 14., kişi başına meyve suyu tüketiminde ise 3. olmuştur. Bunların dışında, mineralli su ve Schorle (meyve suyuyla karıştırılmış) Almanya’da oldukça popülerdir.

 

[​IMG]
[​IMG]
[​IMG]

 

Bilgi Media & Vikipedi Ülkeler ve Kültürleri AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Almanya yöresel kıyafetleri Kısaca Almanya Kültürel Özellikleri Nelerdir admin tarafından 9 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir.

Almanya yöresel kıyafetleri Kısaca Almanya Kültürel Özellikleri Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz