---- Sponsorlu Baglantilar ---

Antifriz Nedir Kısaca Ne İşe Yarar

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Antifriz Nedir Kısaca Ne İşe Yarar Kullanımı, Yararları Hakkında Bilgileri sizlere ayrıntılı biçimde anlatmak istiyoruz. Günlük hayatta bize oldukça yardımcı olan özellikle araç sürücülerinin kışın candostu olan bir ürün olan antifiriz ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Antifiriz Nedir
Arabamızın motoru aracı yürütecek gücü sağlarken birde da ısı üretir . Motor bloğu içerisinde sürekli dolaşan Su ile motor soğutulur . Motordan aldığı ısıyla ısınan bu su da radyatörde Havanın yardımıyla soğutulur .
Kapalı bir çevrimde ve ideal ısı dengelerinde sürekli meydana gelen bu olayın farkına biz ancak herhangi bir arıza halinde soğutma olayı eksik kaldığında radyatörden buharlar çıktığında yani tanınan tabiri ile arabamız hararet yaptığında varırız .
Kışın ilgisiz aylarında Gökyüzü Sıcaklığı sıfırın altına fikir arabamız kapı önünde hareketsiz takdirde iken bu soğutma Suyu da her su buna benzer donabilir . Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir . Bu olayı önlemek için Suyun iç kısmına sıfırın birçok altındaki derecelerde dahi donmasına mani olacak ‘antifiriz’ dediğimiz Sıvı/akışkan eklenir..

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sisli-havalarda-araba
Motorun soğutma Suyunun iç kısmına ne oranda antifiriz konulacağını o alanda olabilecek en düşük gökyüzü sıcaklığı belirler . O zaman böyle düşünülebilir . Tam güvenli olması bakımından soğutma suyunun adına niçin tamamiyle antifiriz doldurmuyoruz? Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca ısı ne civarında düşerse düşsün en yüksek korunma sağlanmış olmaz mı?
Hayır olmuyor . Mantıken ters gelebilir ama tespit edilmiş orandan fazla konulan antifiriz bu sefer de tamamiyle ters reaksiyon veriyor . Suya yüzde 50 oranında katılmış antifiriz – 37 derecede donarken antifirizin bizzat yani saf antifiriz – 12 derecede donuyor .
Suyla karışabilen her şey onun sıfır derece kalan donma noktasını düşürür . Yani donma derecesini düşürmek için suya toz şeker şurup üstelik aküdeki Asit dahi konulabilir . Tümü de bir dereceye civarında aynı işlevi görür ancak hiçbiri öte riskli yan etkileri bakımından tavsiye edilmez .
İlk otomobillerde şeker ve Balın antifiriz olarak kullanılmaları denendi sonraları ise alkolde karar kılındı . Ancak bu sefer de alkolün kaynama noktası düşük olduğundan motor sıcakken sıkıntı çıkardı . O takdirde ideal antifirizin donmayı önlemesi ama Bu arada da suyun kaynamasına neden olmaması gerekiyordu . Günümüzde bu amaçla ‘etilen glikol’ denilen renksiz kimyasal bir sıvı/akışkan kullanılıyor .
Suyun iç kısmına dahil kalan kimyasalların donmayı önleme özelliği suyun ve buzun moleküler yapıları ve antifirizin bu yapılara kalan etkisinden ileri geliyor . Bilindiği buna benzer bütün sıvılarda olduğu buna benzer Suda da Moleküller özgür ve düzensiz takdirde katılarda ( buzda ) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar . Su donarken bir önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar bir sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler . İşte antifirizin buradaki rolü . moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani
Peki öyleyse ortada su yokken antifiriz kendiliğinden neden çabucak donuyor? Nedeni Ise suya katıldığında antifirizin su moleküllerine yaptığını su da antifiriz moleküllerine yapar . Donmayı önlemek ek olarak doğrusu geciktirmek 2 taraflı çalışır su da antifirizin donma derecesini düşürür . Netice olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifiriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır

Serdarhan Otomobiller ve Güncel Hayat AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Antifriz Nedir Kısaca Ne İşe Yarar admin tarafından 31 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Antifriz Nedir Kısaca Ne İşe Yarar isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz