---- Sponsorlu Baglantilar ---

Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Biyografisi Hayatı Kısaca Özet Olarak Hakkında Bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Cumhuriyet çağının şâir ve yazarlarındandır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

7 Şubat 1904’te İstanbul Çatalca’da doğdu , 5 Ocak 1975’te Ankara’da yaşamını yitirdi . İstanbul Üniversitesi Birçok Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’nü bitirdi . Adana , Malatya , Edirne , Tarsus , Ankara ve Kıbrıs’taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı . 1950 – 1954 aralarında Seyhan ( Adana ) milletvekili olarak Türkiye Büyük Halk Meclisi’nde bulundu . Milletvekilliğinden hemen sonra yeniden öğretmenliğe döndü . Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962’de emekliye ayrıldı .

arifnihatasya

Aruz vezni ile başladığı şiirde rubailer , gazeller yazdı . Bilhassa rubailere büyük önem verdi . Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yayınladı . Ek Olarak hemen sonra hece vezniyle ve özgür vezinli şiirler de yazdı . Ulusçu şiirleriyle dikkat çekti . Yurdun güzelliklerini , doğasını ifade eden , kimi gün yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle bilinir .

Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair , Rubai türünün yepyeni Türk edebiyatında mühim şahsiyetlerinden onay edilir . Bayrak ve vatan , onun mısralarında en profesyonel anlatıcısını bulmuştur .

Şiirimizde , Türk milliyetçiliğinin insan , tarih , tabiat , vatan ve bayrak sevgisini fslâmî bir çeşni içerisinde ifâde eden şâirlerdendir . Şiirlerinde sâde , temiz , anlaşılır bir Türkçe kullanmıştır . Vezin ve sekile çok bağlanmamış , ek olarak birçok muhtevaya önem vermiştir .

Bilgi Media & Vikipedi TR BiyografilerEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca admin tarafından 22 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:
Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz