---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Biyografisi Hayatı Kısaca Özet Olarak Hakkında Bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Cumhuriyet çağının şâir ve yazarlarındandır .

7 Şubat 1904’te İstanbul Çatalca’da doğdu , 5 Ocak 1975’te Ankara’da yaşamını yitirdi . İstanbul Üniversitesi Birçok Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’nü bitirdi . Adana , Malatya , Edirne , Tarsus , Ankara ve Kıbrıs’taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı . 1950 – 1954 aralarında Seyhan ( Adana ) milletvekili olarak Türkiye Büyük Halk Meclisi’nde bulundu . Milletvekilliğinden hemen sonra yeniden öğretmenliğe döndü . Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962’de emekliye ayrıldı .

arifnihatasya

Aruz vezni ile başladığı şiirde rubailer , gazeller yazdı . Bilhassa rubailere büyük önem verdi . Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yayınladı . Ek Olarak hemen sonra hece vezniyle ve özgür vezinli şiirler de yazdı . Ulusçu şiirleriyle dikkat çekti . Yurdun güzelliklerini , doğasını ifade eden , kimi gün yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle bilinir .

Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair , Rubai türünün yepyeni Türk edebiyatında mühim şahsiyetlerinden onay edilir . Bayrak ve vatan , onun mısralarında en profesyonel anlatıcısını bulmuştur .

Şiirimizde , Türk milliyetçiliğinin insan , tarih , tabiat , vatan ve bayrak sevgisini fslâmî bir çeşni içerisinde ifâde eden şâirlerdendir . Şiirlerinde sâde , temiz , anlaşılır bir Türkçe kullanmıştır . Vezin ve sekile çok bağlanmamış , ek olarak birçok muhtevaya önem vermiştir .

Bilgi Media & Vikipedi TR Biyografiler

Diğer Konu Linkleri > arıf nıhat asya edebı kısılıgıarif nihat asyanın edebi kişiliğiarif nihat asya hakkında bilgiarif nihat asya nın edebi kişiliğiarif nihat asya özellikleriarif nihat asya kişilik özellikleriarif nihat asya nın kişiliğiarif nihat asya hayatı ve eserleriArif Nihat Asya Nın en belirgin özellikleriarif nihat asyanın hayatı edebi kişiliği ve eserleri kısaca bilgi

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca admin tarafından 22 Eylül 2013 tarihinde , Kısa Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:
Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz