---- Sponsorlu Baglantilar ---

Arkadaşlığın önemi ile ilgili Kompozisyon, Şiirler ve Sözler Yazılar

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Arkadaşlığın önemi ile ilgili Kompozisyon, Şiirler ve Sözleri Kısaca sizlere Sunmak istiyoruz. Ayrıca arkadaşlığın önemi ile ilgili kompozisyon, arkadaşlığın önemi ile ilgili yazı, arkadaşlığın önemini anlatan kompozisyon, dostlukla ilgili ilkokul hikayeleri kısa, arkadaşlıkla ölmek kompozisyonlar, arkadaşlığın önemi ile ilgili hikaye, arkadaşlığın önemini anlatan bir kompozisyonlar bu paylaşımda sizlerle.

Arkadaşlığın Önemi Hakkında Kompozisyon Örneği

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Arkadaşlar hayatımıza ifade katar , deneyimlerimizi zenginleştirir , neşe verir ve problemlerimizi birlikte kullanırlar . Yiyecek , su ve barınma haricinde dördüncü bir ihtiyacımız varsa , onun insan etkileşimi , yakınlık ve dostluk olduğunu söyleyebiliriz .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

kompozisyon

Buna rağmen , ya hayatınızda harika gelişmeler olursa – yepyeni bir işe başlar , terfi alır veya aşık olursanız – ve etrafınızda bu haberleri paylaşacak kimse olmazsa? O yepyeni elbiseyi , çantayı , aracı veya evi almanın ne manası kalır , sizlere ” Senin amaçlı birçok sevinçli oldum ” diyecek biri yanınızda olmazsa? Ya da en iyi olmayan zamanlarınızda sizi yakın bir arkadaşla konuşmaktan daha birçok ne rahatlatabilir? Arkadaşlarımız hayatımızın mühim bir parçasıdır ve bir o civarında da gerekli; onlar bizim ayna ve yankılarımızdır .

Bir arkadaş seçmek pratik değildir , hepimizin yaşamında arkadaşımız olduğunu düşündüğümüz asgari bir şahsın bizi yarısı yolda bıraktığı zamanları yaşamışızdır . Hazmetmenin pratik olmadığı bu deneyimler , ruhani gelişmemiz amaçlı aslına bakarsanız gereklidir . Ve öğreniriz ki bazen tek olmak daha iyidir , hatalı bir arkadaşlıktan daha iyi…

Arkadaşlık edeceğimiz insanı dikkatlice seçmenin önemi , hayatlarımız üstünde bırakacakları etkiyi düşündüğümüzde daha anlaşılır olabilir . ‘Bana arkadaşını söyle , sana kim olduğunu söyleyeyim’ sözündeki bunun için benzeyen bize en yakın 5 insanın averajıyız , Ve bu onların hayat tarzları , tavırları , gelirleri bunun için benzeyen şeylerle bağlantılı bir benzerlik…

Eğer her an pratik yola kaçmayı seçim eden , beyaz yalanlar söyleyen , sık sık özür dileyen , kıskanç , alaycı ve sorumluluk almaktan kaçınan birisiyle dostluk kurarsanız , sizin de bu alışkanlıkları onay edilir bulmanız ve uygulamaya başlamanız an meselesi . Önceden düşünmeye dahi zaman ayırmadığınız birşeyler yepyeni bir perspektif haline gelecek ve standartlaşacak; şayet kurtlarla koşarsanız ulumayı öğrenecek ve bir ayna bunun için benzeyen arkadaşlarınızın davranışlarını yansıtacaksınız , iyi veya iyi olmayan .
Şimdi bir süreliğine durun ve an itibariyle olduğunuz insan ile 2 yıl bir önceki halinizi birbiriyle kıyaslayın .

Etrafınızdaki insanlardan hangi nitelikleri benimsediniz? Tutkular , kelime hazinesi ve üstelik özsaygınızın hangi niteliği , inançların hangilerini paylaştınız? Arkadaşlarınız sizi bu konularda ne biçimde etkiledi? Şayet değişim pozitif ise ve siz ilerlediğinize inanıyorsanız bu harika! Ama şayet değişim olumsuzsa , yavaşça ama bir biçimde sizi geri düşürüyorsa , birçok adına az iseniz?

Değişim elinizde , öte kişilerin vasatlığını tolere ettiğiniz sürece , siz kendisinin hayatınızda da sıradanlığı onay edilir bulacaksınız . Değişmenizi istemeyen arkadaşlarınız amaçlı yapacağınız bu değişim hepten pratik olmayan olacak . Üstelik bazen yıllarca sizi kendisinin oldukları yere çekmeye personel bu vatandaşlar ve şu an sizinle tam o noktada gayet huzurlu hisseden vatandaşlar , sizin rahatsız olmanızı ve aralarından sıyrılıp ileriye bakmanızı onay ediyor elbette zorlanacak . Bir gün tamamiyle etkilerinden çıktığınızda ve büyük olasılıkla onlar benzer yerde seyrederken siz daha Çok iyi bir konumda olduğunuzda bunu hazmetmelerini ne biçimde bekleyebilirsiniz ki? Kıskançlık kaynaklı olmayabilir , yanlızca korkuyor olabilirler ama sizin cesaretinizi öldüren de onlardı; süratle affedin ve uzaklaşın yanlarından…

Bazen sizinle doruğa çıkmak istemeyenleri arkada bırakmak zorunda kalırsınız , şayet kişiye özel ilerleme vizyonunuz bir değil ise ve orada kalmak istiyorlarsa sizin gitmenize müsade sunmak zorundalar . Onların hayatlarına baktığınızda sizin emek gösterdiğiniz hangi bölgede çoktan muvaffakiyet elde ettiklerini görüyorsunuz? Şayet yengi ele geçirmiş olsalardı esasen sizin amaçlı de aynısını dileyeceklerdi . Öyleyse daha Çok iyi bir siz amaçlı çıktığınız uzun yolculukta , yanlızca daha bir önce orada olandan öneri alın . Etrafınızı hiçbir şeyin uzmanı olmak adına bir birşeyler amaçlı misal olaninsanlarla donatın . Dostlar yanlızca eğlence ve iyi gün amaçlı değildir . Paylaşmak dilediğiniz sorunları şuan amaçlı kendisinin hayatları dahilinde çözemeyen kişilerin sizlere faydası değil , her an zararı olacaktır . Ve zaman ve enerjinizi boşa harcamış olacaksınız .

Çoğu zaman , hiçbir şey başaramamış kişilerin verecek akılları da bir o civarında boldur . Ne var ki bu kişilerin sizin hayatınız ile ilgili öneride bulunmasını sahiden isterse misiniz?

Bu yeryüzünde 3 tür insan olduğu söylenir: olanları seyredenler , olanları gerçekleştirenler , ne olduğunu anlamayanlar… Öyleyse bir şeyleri gerçekleştirmeye bugünden başlayın!

Sizin amaçlı iyi dostlar dileriz , hayatınızı zenginleştirecek vatandaşlar . . Düştüğünüzde kaldıracak , ve yola devamı edemediğinizde sizi itecek , başarılarınızı överken cömert , mücadelelerinizde cesaretlendirirken inatçı dostlar . .

Çeviri: Yudum ŞAŞMAZ

Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri ve Anlamları

Yoldan kal, yoldaştan kalma
Yolculukta insanın başına türlü işler, sıkıntılar, belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik, yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan, candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

Üzüm üzüme baka baka kararır
Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden, bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirlerinden etkilenirler; birbirlerinin özelliklerini, huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar.

Sürüden ayrılanı (ayrılan kuzuyu, koyunu) kurt kapar (yer).
Herkesin tuttuğu yolu bırakıp ayrı bir yol tutturanlar, herkesin yaptığını yapmayanlar, ya da arkadaşlarının yardımıyla yapılan bir işten ayrılanlar büyük zarara uğrarlar.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan
Kişi, kiminle arkadaşlık ederse, ondan etkilenir; onun alışkanlıklarına, düşüncelerine eğilim duyar; huyunu, gidişini kapar.

Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar).
Değersiz, kötü, ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar. Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır.

Kötü söyleme eşine, ağu katar aşına
Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri, komşu, arkadaş, mesai arkadaşları vs.) iyi davran, onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler, sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.

Dost kara günde belli olur
Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Dostluk başka, alış veriş başka
Alış verişin temelinde çıkar, dostluğun temelinde ise fedakârlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrı tutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk, birinin ötekine fedakârlık yapmasını gerekli kılmaz.

Dost acı söyler
Dost sevilip güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine, insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur
İnsanlar gezen, dolaşan, hareket eden varlıklardır. Bir yerden kalkıp başka bir yere gidebilirler. Arkadaşlar, dostlar, tanıdıklar birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, günün birinde, bir yerde karşılaşabilirler; hatta hiç karşılaşmayacaklarını sanan insanlar dahi birbirlerine kavuşabilirler.

Can canın yoldaşıdır
İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Bir arkadaşa, bir dosta mutlaka ihtiyaç duyar. Bu, gerek iş yapması, gerek sorunlarını çözmesi, gerekse konuşup dertleşmesi için zorunludur.

Bir selâm bin hatır yapar
Dinimizin bir emri olan selâm, bir bilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta yabancılara bile vereceğimiz selâm onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selâmlaşmayı ihmal etmemek gereklidir.

Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla
Bir kimse, kendi niteliğine uyan, kendine denk olan, kendine benzeyen kimselerle beraber olur, arkadaşlık eder, düşüp kalkar.

Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil (Adam adama yük olmaz).
Birileri gelip konuğumuz olabilir, evimizde kalabilir. Bu konuk tıpkı can gibidir; can nasıl gövdeye geldiği gibi gidiyorsa, konuk da günün birinde geldiği gibi gidecektir. Bu sebeple yanımıza gelen arkadaş, dost, yakın ve konuklarımızdan yaka silkmemeliyiz.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim
Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim).
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

Ayıpsız yâr (dost) arayan, yârsız (dostsuz) kalır.
Hemen her şeyin, her insanın bir kusuru, bir eksiği vardır. Hatasız kul olmaz. Dolayısıyla insanın mükemmel bir dost, arkadaş ve sevgili aramaya çalışması boşunadır. Böyle bir dost bulamayacağı gibi, dostsuz kalması da mümkündür. Bu bakımdan insan bir şey elde etmek, bir dost bulmak istiyorsa onları kusurları ile kabul etmeye hazır olmalıdır.

Aşını, eşini, işini bil

Doğru, düzgün, sağlıklı, mutlu ve verimli bir hayat mı yaşamak istiyorsun? O hâlde yiyeceğine dikkat et, temiz ve helâl ye. Eşini ve arkadaşını iyi seç, kötülerden uzak dur. Bir iş edin, edindiğin işe sahip çık, onu lâyıkıyla yap.

Arkadaş, insanın kendisine verdiğihediyedir
Stevenson
Arkadaşınızın evinize sık sık gidin, çünkü kullanılmayan yolu çalılar bürür
Emerson

Arkadaşlık her zaman gölge veren bir ağaçtır
Coleridge

Arkadaşlık kavun gibidir Neden mi? Bir tane iyisini bulmak içinyüzlercesini yoklarsanız da ondan
Claude Mermet

Arkadaşlık kuvvetli bir bağdır Paraya ihtiyaç olunca başvurulmazsa, ömür boyu sürer
Mark Twain

Arkadaşlık, hayatın şarabıdır
Young
Arkadaşlık, kanatsız Sevgi’dir
Lord Byron
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim
Cervantes

En iyi arkadaşlarımız hayvanlardır; ne soru sorarlar, ne de kusur kabahat bulurlar
George Eliot

Gerçek bir arkadaş, iki gövdede yaşayan bir ruhtur
Aristo

Hayat, arkadaşlıktan daha büyük bir hediye vermez
Voltaire

Hiçbir arkadaş arkadaşlığını ispat edene kadar gerçek arkadaş değildir
Publilius Cyrus

Kusurlarımızı zamanında söyleyecek arkadaş gereklidir
Boileau

Arkadaşlığın önemi ile ilgili şiirler

ARKADAŞLIĞIN ÖNEMİ

Arkadaşımdan ayrıldım,
Bir hüzün doğdu içime
Arkadaşıma kavuştum,
Sevinç güldü yüzüme

Biliyorum bazen kavga ediyoruz,
Biliyorum bazen paylaşıyoruz
Ama arkadaşlığın önemini
Hepimiz biliyoruz

Bi arkadaşım vardı

Bİ ARKADAŞIM VARDI,
GÖZLERİ HASRET BAKAN,
BAKIŞLARIYLA YÜREKLERİ YAKAN,
ÇARESİZCE YALNIZ KALAN

YALNIZ DEĞİLSİN ARKADAŞIM,
BEN SENİNLE YOLUNDAYIM
AŞIKSAN SUÇ SENDEMİ,
SENİN GİBİ BENDE SEVDALIYIM

ÜZÜLSENDE FAYDASI OLMAZ
GÜLMEK LAZIM,AĞLAMAK OLMAZ
HUZUR LAZIM,ÖFKE OLMAZ,
SEVMEK LAZIM,KALPSİZLERİ SEVMEK OLMAZ

ARKADAŞLIK SONSUZLUK DEMEK

Arkadaşlık sonsuzluk demek,
İşte işte benimde öyle arkadaşım var
Gözleri ışıl ışıl parlayan
Her derdime deva olan

Sonsuz arkadaşım
Sevinçli günlerimde
Sevincimi kızgın günde
Öfkemi herşeyimi paylaşır o
Arkadaşlık sonsuzluk demek

Bilgi Media & Genel Kültür Paylaşımları Kompozisyon Örnekleri Şiirler ve Sözler.Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Arkadaşlığın önemi ile ilgili Kompozisyon, Şiirler ve Sözler Yazılar admin tarafından 22 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Arkadaşlığın önemi ile ilgili Kompozisyon, Şiirler ve Sözler Yazılar isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Arkadaşlığın önemi ile ilgili Kompozisyon, Şiirler ve Sözler Yazılar”
  1. helin diyor ki:

    çokk iyiyiymiş

Sende Yorum Yaz