---- Sponsorlu Baglantilar ---

Atatürkün Kişilik Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün Kişilik Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde Açıklamasını sizlere sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

ATATÜRK’ÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ
1 . Vatan ve milletine olan düşkünlüğü
Vatan ve millet sevgisi Atatürk’ün taşıdığı özelliklerin basit taşıydı . O vatanı ve milleti için canını seve seve verebilecek bir karaktere sahipti . O şahsi egemenliği ortadan kaldırmış , egemenliği kayıtsız şartsız milletine vermiştir . Bununla milletine durumda olan güvenini , sevgisini açıkça göstermiştir .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

ataturk16 (1)_thumb[11]
2 . İdealistliği
Atatürk’ün en büyük ideali , milletini tam özgür , modern ve ileri uygarlıklar düzeyine ulaştırmaktı . Onun öbür bir amacı da tüm ulusların barış içerisinde yaşamasıydı . Atatürk , Türk milletinin çağdaşlaşması için önüne çıkan tüm engelleri yenmiştir .
3 . Hakikati Arama Gücü
Atatürk gerçekçi bir insandı . Olaylar ve bireyler karşısında gerçekleri çekinmeden söylediği benzeri , gerçek olanın gerçekleşmesi için elinden geleni de yapardı . O , yapacağı bir işte evvel engelleri görür , onları birer birer ortadan kaldırır , bitiminde amacına ulaşırdı . Hayalcilikten uzaktı .
4 . Yenilikçi Zihniyeti
Atatürk’ün en mühim özelliklerinden biri de yaratıcı zihniyeti idi . Olaylar karşısında yılmadan mücadele eder . Sorunlara çözüm üretirdi . Atatürk , Türk milletinin tarihini inceleyip , onun özelliklerini bir sürü iyi tanımıştı . Böylelikle Türk milletinin en ümitsiz zamanlardan bile oldukça başarılı olabileceğini anlamıştır . O , olayların akışına göre davranış eden değil , vakaları yönlendiren bir kişi idi .
5 . Sabır ve Disiplin Anlayışı
Atatürk bir işi yapmaya hüküm verdiğinde önce şartların olgunlaşması için çalışırdı . Atatürk , disipline de bir sürü önem verirdi . Bir işi yapmaya hüküm verdiği zaman ısrarla o konu üstünde çalışır . Hiçbir Zaman vazgeçmezdi .
6 . İleri Görüşlülüğü
Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında düşmanın nereden çıkacağını bilmesi , II . Dünya Savaşı’nın çıkacağını tarih vererek söylemesi , İtalya ve Almanya’daki yükselişin söneceğini söylemesi , yine II . Dünya Savaşı’ndan en karlı çıkan devletin Sovyet Rusya olacağını söylemesi , onun bu yönünü açıkça işaret etmektedir .
7 . İyi Kalpliliği
Atatürk iyi kalpliydi . İnsanlığı bekleyen felaketlere karşı bir bir sürü kez çareler arardı . Ona göre gayesi barış olmayan bir savaş cinayetti .
8 . Açık Sözlülüğü
Atatürk , gerçek bildiğini açıkça söylemekten çekinmezdi . Atatürk , ciddi anlamda memlekete hizmet etmek isteyenlerin açık kalpli olmaları gerektiğini söylerdi .
9 . İnsan ve Millet Sevgisi
Atatürk , milletini bir sürü severdi milleti uğruna gece gündüz çalışmış , en umutsuz vakitlerde bile milletle birlikte olmayı , millete güvenmeyi kendine prensip edinmişti . O yalnız bizzat milletine değil tüm uygar milletlere hürmet duymuştur .
10 . Yersiz Acıma Gücünü Kontrol
Atatürk , Türk milletini yüceltmek için ömür boyu çalışmıştır . Vakaları hiçbir zaman şansa bırakmamış , yersiz ve gereksiz aflarda bulunmamıştır .
11 . Mantıklılığı
Atatürk , akla ve mantığa bir sürü önem verirdi . O , yaptığı tüm işleri akla ve mantığa dayandırmıştı .
12 . Çok Yönlülüğü
Atatürk bir sürü cepheliydi . O , hem güzel bir asker , hem hükümet adamı aynı zamanda düşünce ve aksiyon adamıydı .
13 . Eğitimciliği
Atatürk , eğitime büyük önem verirdi .
14 . Sanatseverliği
Atatürk sanata düşkündü . O , Türk milletinin engin bir zanaat zevki olduğuna inanırdı .
15 . Yöneticiliği
Atatürk , güzel bir yöneticinin tüm özelliklerine sahipti . Kendisini sevdirerek ve inandırarak insanları etkilemiştir . O bir işi yaptırmak istediğinde evvel çevresindekileri ikna ederdi .
16 . Rehberliği
Atatürk , 19 Mayıs 191dokuz’da Samsun’a çıktıktan anında hemen ardından başladığı işlerde bir rehberin tüm özelliklerini sergilemişti . O , millete en gerçek yolu göstermişti .
17 . Gurura Yer Vermemesi
Atatürk , kurduğu cumhuriyet yaptığı inkılâplar ve kazandığı zaferlere rağmen gurura kapılmamıştır . Ben yaptım! sözünden daima kaçınmıştır . Her zaman: Türk milleti başardı demiştir .
18 . Ümitsizliğe Ver Vermemesi
Atatürk , hiçbir zaman ümitsizliğe düşmezdi . İç ve harici düşmanların çokluğuna rağmen Milli Mücadeleyi başlatmış ve başarmıştır .
19 . Metotlu ve Düzenli Çalışması
Atatürk , koşulacak işlerin zamanını ve sırasını bir sürü iyi bilirdi . O yapacağı işlerde her şeyi sırayla yapardı . Evvel engelleri ortadan kaldırır , hemen ardından hedefe varmada hiç zorlanmazdı .


Serdarhan Bilgiler :Atatürk ün özellikleri, atatürk ün kişisel özellikleri, atatürk ün kişilik özellikleri, atatürkün kişisel özellikleri, atatürkün kişilik özellikleri, atatürk ün kişiliği, atatürkün kişiliği, atatürkün kişiliği ile ilgili, atatürkün kişiliği hakkında, Atatürkün özellikleri


Bilgi Media & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler SunarEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Atatürkün Kişilik Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde admin tarafından 3 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Atatürkün Kişilik Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
9 responses to “Atatürkün Kişilik Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde”
 1. misafir diyor ki:

  naber panpalar

 2. nilsukeyna diyor ki:

  ya size çok teşekküredrim sayenizde sınavdan 100 aldım

 3. ömer diyor ki:

  size çok teşekkür ederim ödevimi siz sayesinde yaptım

 4. fati diyor ki:

  çok sağolun

 5. misafir diyor ki:

  çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldun

 6. oji diyor ki:

  çok teşekkürler t.c performansımda çok yardımcı oldu 🙂 kısa ve öz 😀 :SdaS:D bu arada herkeze selam aSD:sa

 7. hasan onur çalıskan diyor ki:

  14. maddeyi yanlıs yazmısınız düzelitirseniz sevinirim ZANAAT değil SANAT

 8. nil diyor ki:

  teşekkürlerrrrrrr…

 9. dost diyor ki:

  Çok teşekkürler(:(:(:

Sende Yorum Yaz