---- Sponsorlu Baglantilar ---

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgi

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenim Hayatı İle İlgili bilgileri sizlere Özet ve kısaca Açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Küçük Mustafa , Şemsi Efendi İlkokulundan  sonra bir zaman Selânik Mülkiye Rüştiyesi’ne devam etti ise de Kaymak Hafız isimli Arapça öğretmeninin kendisine haksız yere sopa ile vurması üzerine bu okuldan ayrıldı ve Askerî rüştiyeye giden bir komşu çocuğunun giyimini ve genellikle subayların kıyafetini çok beğenen küçük Mustafa , askerî rüştiyeye girmek ister; askerlikten ürken annesi ise bunu istemez , ancak Mustafa bir akrabasının yardımıyla  okulun sınavlarına girer ve okula alınır ( 1893 ) . Böylece annesine karşı gelmiş  ve hayal ettiği okula girmiş olur . Yazları , dayısı Hüseyin Efendi’nin yanına gider , okullar açılana kadar çiftlikte kalırdı . Mustafa bu okulu sahiden sevmişti . Arkadaşları arasında zekâsı ve kudretli yetenekleri ile kısa sürede kendisini gösterdi ve öğretmenlerinin sevgisini kazandı; öğretmenleri hemen kendisine bir arkadaş muamelesi yapma gereğini hissetmişlerdi .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

atatürk

Bu okulda matematik öğretmenliği yapan Yüzbaşı Mustafa Efendi , genç öğrencisinin yetenekleri ve zekâsı karşısında sınıftaki diğer Mustafa’larla aralarındaki farkı belirtmek üzere öğrencisinin isminin sonuna ” Kemal ” adını ilâve etti . adı  Mustafa Kemal olmuştu .
Mustafa Kemal , Selânik Askerî Rüştiyesi’ni bitirdikten  sonra 1896 yılında Manastır Askerî İdadisi’ne girdi . Burada Ömer Naci ile dostluk yaptı . İlerde populer bir hatip olarak tanınacak kalan bu fert , Mustafa Kemal’in hitabet ve edebiyat sevgisinde aktif rol oynadı . Yakın arkadaşlarından biri olacak Ali Fethi ( Okyar ) de bu okulda öğrenim görmekte idi . Genç  Mustafa Kemal , askerî öğreniminin yanısıra yabancı dil öğrenimini de ihmal etmiyor; yazları izinli olarak Selânik’e döndüğü zaman Fransızca dersleri alıyordu .
Genç Mustafa Kemal , Manastır Askerî İdadisi’ni de başarıyla bitirerek 13 Mart 1899 tarihinde İstanbul’da Harp Okulu’na girdi . 3 yıllık epeyce başarılı bir Harbiye öğreniminden  sonra 10 Şubat 1902’de bu okulu Teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisi’nde devamı etti . 1903 yılında Üsteğmen olmuştu . 11 Ocak 1905 tarihinde de Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisinden mezun oldu . Harp Okulunda ve Harp Akademisi’nde de zekâsı , yetenekleri ve kudretli kişiliği ile kendisini arkadaşlarına ve öğretmenlerine tanıtmış , onların içten sevgi ve saygısını kazanmıştı . Askerlik derslerine büyük ilgisi yanında matematiğe , edebiyata ve hoş söz söylemeye karşı da merakı ve eğilimi vardı . Harbiye’de ve Harp Akademisi’nde , memleket ve vatandaş davalarıyla ilgilenmesi , düşüncelerini cesaretle ifadeden çekinmemesi nedeniyle aydın ve inkılâpçı bir subay olarak tanınmıştı . Devir istibdat yönetimi idi ve bu tutumları aleyhine olabilirdi; ancak çevresince sahiden çok sevilişi , düşüncelerinde samimi oluşu , onun herhangi bir tertibe kurban gitmesini önlemişti . Bununla birlikte Harp Akademisinden mezuniyetini seyreden günlerde istibdat ve padişahlık rejimi aleyhindeki düşünceleri ve hali , şüphe çekince  İstanbul’da tutuklu kaldı; daha sonra bir nevi sürgün görevi ile 5 Şubat 1905 tarihinde Suriye bölgesine , Şam’a atandı .

Bilgi Media & Vikipedi Atatürk Hakkında Bilgiler AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Kısaca Reis Bey tarafından 1 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
9 responses to “Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Kısaca”
 1. okkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa diyor ki:

  dwaed

 2. Miraç diyor ki:

  Teşekür Ederim Çok İşime Yaradı

 3. Miraç diyor ki:

  Ama fazla uzun diyebilirim

 4. turgay diyor ki:

  çok uzunolduğunuçin söyleyebilirim ama çok işime yaradı bu yazıyı yazdığım için çok memunum ççççççooooooooooooooooooooooookkkkkkkk tttttttttteeeeeeeeşşşşşşşşşşeeeeeekküüüüüür eeeeeedddddeeeerrriiimmm
  yazdıgınız mükemmel birdaha yazarsanız bunu yazın

 5. turgay diyor ki:

  çok uzun yani ama güzel ben begendim

 6. turgay diyor ki:

  yazana kadar öldüm bence bunun özetini yazı

 7. turgay diyor ki:

  yani ççççççççok begendim diyebilirim saygılar benden bukadar

 8. ahsen diyor ki:

  haw ar you

 9. ahsen diyor ki:

  sana bir sır verecegimi izlyen varmı

Sende Yorum Yaz