---- Sponsorlu Baglantilar ---

Atatürkün Türk Diline Verdiği Önem Nedir Kısaca Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkün Türk Diline Verdiği Önem Nedir Kısaca Yaptığı Çalışmalar Nelerdir sorularının yanıtları hakkında detaylı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Umarım sizler için yararlı olacaktır.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem
Dil bir halkın iletişimini imkanı sunan ancak yalnızca bunula kalmayıp geçmişten iştirak eden birikimleri de geleceğe aktaran kültürden ve tarihten ayrılmaz bir parça ve unsur durumundadır .
Yüce Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün , Türk dilini ne dek önemsediği tartışılmaz ve de bütün halk açısından bilinir . Atatürk’ün Türk diline duyduğu sevgiyi ve verdiği önemi anlayabilmek için sarf ettiği şu sözlere bakabiliriz: ” Türk milletinin dili Türkçedir .
Türk Dili yeryüzünde en güzel , en zengin ve pratik olabilecek bir dildir . Onun için her Türk , dilini bir sürü sevip onu yükseltmek için çalışır . Bir de Türk Dili , Türk milleti için kutsal bir hazinedir . Nedeni Ise Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içerisinde ahlakını , göreneklerini , anılarını , çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin , dili yardımıyla korunduğunu görüyor . Türk Dili , Türk ulusunun yüreğidir , beynidir . ”

------ Sponsorlu Reklamlar -----

ataturk16 (1)_thumb[11]
Aslında Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk dili ile alakalı söylediği harika bir sürü sözü vardır , bunlar araştırıldığında bir sürü huzurlu görülecektir . Öbür bir taraftan baktığımızda Mustafa Kemal’in yaptığı Harf Devrimi Türkçe için büyük bir devrimdir , nedeni ise bu sayede içerik dili Arapça içerik dilinden kurtularak özgünlük kazanmıştır . Bu Harf Devrimi incelendiğinde , bu devrimden hemen ardından başka dilden dilimize geçtiğimiz sözcüklerde azalma olduğu görülecektir . Ancak bu günümüzde tamamıyla Türkçe kelimeler kullanıyoruz manasına gelmemelidir .
Türk DilKurumu , Mustafa Kemal’in talebi ile Türk dilinin bilim kapsamında araştırılıp özgünleştirilmesi ve milli bir lisan haline daha çabuk bürünebilmesi için kurulmuştur . Yine TDAKIKA’nin oluşturulması Türkçe’ye büyük katkı sağlamıştır . Türk dili ile alakalı yapılmış olan büyük çalışmalar ( Divanü Lügati’t – Türk , Kutadgu Bilig incelemeleri ve benzeri . ) O’nun çağında başlamıştır .
Atatürk vasiyetnamesine bütün mal varlığının Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bıraklımasını vasiyet etmiştir . Bu da dil ve tarih konularında Ulu Önder Mustafa Kemal’in ne kadar büyük önem verdiğinin bir diğer açık  göstergesidir .


Serdarhan Bilgiler :Atatürkün türk diline verdiği önem ne demek kısaca, Özet Olarak Atatürkün Türk Diline Verdiği Önem Hakkında yararlı Bilgiler, Atatürkün Türk Diline Verdiği Önem Nedir Ödevi, Atatürkün Türk Dili için Söylediği Sözler var mı, Atatürkün Türk Dili Hakkında Neler Söylemiştir açıklarmısınız, atatürkün türk diline verdiği önem konu anlatımı, Atatürk ün türk diline verdiği önem, Atatürk ün Türk Diline Verdiği Önem Hakkında Bilgiler,


Bilgi yuvası & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler SunarEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Atatürkün Türk Diline Verdiği Önem Nedir Kısaca Yaptığı Çalışmalar Nelerdir admin tarafından 4 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Atatürkün Türk Diline Verdiği Önem Nedir Kısaca Yaptığı Çalışmalar Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz