---- Sponsorlu Baglantilar ---

Battal Gazi Kimdir Kısa Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Türk Efsaneleri arasında Önemli bir yeri olan Battal Gazi ile ilgili merak edilen Battal Gazi Kimdir Kısa Bilgi, Nerede Yaşadı, Hayatı Hakkında Bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bir Ülke Tarihine ve Tarihe İmza Atmış Büyüklerine Her Zaman Sahip Çıkmalıdır Diye Düşünmekteyiz. 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Battal Gazi ya da Seyyid Battal Gazi , 8 . yüzyılda ikamet ettiği ihtimal edilen ve ile ilgili türlü inanışlar bırakmış bir liderdir . Emevilerin Anadolu’nun doğusunu fethetmesi ile oraya yerleşmiş bir Arap ailenin oğludur . Battal Gazi , Malatya’da doğmuştur . Doğduğu ve ikamet ettiği evin yeri şuanda da mevcuttur . Yıkıntı durumunda korunmaktadır . Uzunca seneler halka yiyecek dağıtılan hayrat yeri olarak kullanılmıştır . Evliya Çelebi seyehatnamesinde bahsedilmektedir .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

battalname_(5)
Battal Gazi ile ilgili bugüne ulaşabilmiş kaynaklar yalnızca mesnevi tarzı yazılmış , birbirini hem bir savunan hem bir de çelişen olgular içerir destanlar ve milletin hafızasında kalmış kalan bilgilerdir .
Battal Gazi Destanı’nda ve Halk hikâyelerinde , Emeviler vaktinde Arap ordusuyla beraber İstanbul’u kuşattığı anlatılmaktadır . Kuşatma hem bir denizden hem bir karadan yapılmış , ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştır . Destanda Battal’ın düşmanı , Arap komutanına oyun oynayıp kuşatma başladığında İstanbul’a geçerek imparatorluğunu ilan eden İmparator Leon’dur . Arap tarihinde II . İstanbul kuşatmasının tarihi 717-718 olarak belirtilmektedir . Bizans tarihli bilgiler de bu tarihi doğrular niteliktedir . Fazladan Bizans tarihinde İmparator III . Leon’un tahta çıkış tarihi 717 olarak belirtilmiştir , bundan dolayı destandaki Leon’un İmparator III . Leo İsauryalı olma ihtimali üstünde durulmaktadır . Destanda Battal Gazi’nin kuşatma sırasında yirmili yaşlarında olduğu söylendiğinden dolayı, Battal Gazi’nin doğum yılının 690-695 civarı olmasının olası olduğu düşünülmektedir . Battal Gazi’nin 740 yılındaki Afyon ( Akroinon ) Savaşı’nda öldüğü konusunda tarihçiler mutabakata varmışlardır .

battal-gazi
740 senesinde Eskişehirin Seyitgazi ilçesi yakınlarında savaşta aldığı yara nedeniyle şehit olmuştur . Anadolu’da İslamın yayılmasına büyük katkıları olmuştur . Günümüzde Battal Gazi ile ilgili en detaylı olarak yapılan çalışmalar Ankara Polis Koleji’nde Metin İnceleme Klübü aracılığıyla sürdürülmektedir .
Seyyid Battal Gazi Peygamberimizin HZ. Muhammed efendimizin soyundan gelmektedir diye bilinmektedir.. Bizzat Emevi komutanı değildir . Ama Emevi ordusunda vazife almıştır . Seyyid Battal Gazi Alevilere göre serçeşmedir . Seyyid Battal Gazi’nin torunları Amasya Merzidekor’da , Eskişehir Seyitgazi’de ve Malatya civarından yaşamaktadır . Bizzat Ayasofya Camisine giren ve o dönemin düşman orduları komutanı Leo’nun korkusuna neden olan seyyiddir . Şuanda Da Manisa , Eskişehir , Amasya , Tokat , Sivas yörelerinde Battal Gazi soyuna ikrar vermiş bu ocaktan kalan Aleviler vardır .

Bilgi Media & Vikipedi Türk Tarihi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Battal Gazi Kimdir Kısa Bilgi admin tarafından 14 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Battal Gazi Kimdir Kısa Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz