---- Sponsorlu Baglantilar ---

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Yolları, Bebeğin Gazını Nasıl Çıkarabilirim ?

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

bebek gaz çıkarma yöntemleri nelerdir ve bebeklerin kaçıncı Aya kadar gazı çıkarılır gibi kafanıza takılanları ve ayrıca Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Yolları, Bebeğin Gazını Nasıl Çıkarabilirim sorularının yanıtlarını sizlere özet ve kısa bir biçimde uzman makalemiz ile açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

BEBEKLERDE GAZ SANCISI: KOLİK

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İlk haftalar içerisinde , bebeğin gazını çıkarmak ve kolik nöbetleri ile başa çıkmak saatlerce sürebilir . Kolik kelimesinin literatürdeki karşılığı ‘şiddetli karın ağrıları nedeni ile yakınmalar’ şeklindedir . Ne yazık ki günümüzde ne bu ağrıların sebebi tam olarak biliniyor , ne de iyileştirme yöntemleri .

Kolik , büyük ihtimalle 3 – 4 haftalıkken başlıyor ve 3 aya civarında devamı ediyor . Hatta bazen 5 – 6 aya civarında sürebiliyor . Kolik için kesinlikle bir iyileştirme yöntemi yok ancak uygulanan tedaviler bir takım çocuklarda yararlı olabilmektedir . Acıbadem Eskişehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr . Nuray Keçecioğlu , kolik hakkında merak edilenleri yanıtladı .

cocukyaz

Kolik nedir?

Herhangi bir sağlıklı sorunu olmayan sağlıklı bebekte , her tür kontrol edilemeyen ağrıya ‘kolik’ denir . Büyüme ve gelişimi normal kalan 0 – 3 aylık bebeklerdeki , en az 3 hafta zaman ile haftada 3 günden ve günde 3 saatten fazla ve diğer nedenlerle açıklanamayan bu şekildeki rahatsızlık ve ağlama dönemleri ‘KOLİK’ olarak değerlendirilir .

Bu bebekler günde aşağı yukarı 3 saatten fazla ağlarlar .

Bu durum haftada 3 günden fazla tekrarlar .

Genellikle ailenin ilk bebeklerinde ve adam bebeklerde ek olarak sık sık olmak üzere görülen bu durum , %40 – 50 vakada 3 . ayın bitiminde kaybolurken , %10 vakada 6 . aya civarında devamı edebilir . Büyük Ihtimalle akşam saatlerinde ek olarak fazla olmak üzere günün benzer saatlerinde olur ve iki – 4 saat arası sürebilir .

Neden bazı bebeklerde kolik görülür?

Koliğin nedeni tam bilinmemektedir . Ana sütü alan bebekte annenin yediklerine alerji , mama alan bebekte mama içeriğine alerji , sindirim sisteminin tam olarak tam olgunlaşmamış olması , artmış barsak gazı , annenin psikolojik durumu hakkında olabileceği düşünülmektedir . Yapılan muayeneleri tamamiyle normal olduğu için bu endişelenilmemesi gerekli olan ve zamanla geçecek bir durumdur .

Annenin beslenmesi ile Kolik’in bir bağlantısı var mıdır?

Koliğe ana diyetindeki alkol , çay kahve neden olabilmektedir . Annenin aldığı baharatlı gıdalar , kuru fasulye , nohut , lahana , karnabahar , brokoli , sarımsak neden olabilmektedir . Annenin gıdalarından ara ara bu gıdaları çıkararak hangisini yaptığının saptama edilmeye çalışılması cazip olur . Ek Olarak bebeklerin gökyüzü yutmadan emmesi sağlanmalıdır . Bu yanlızca meme başının değil , rengarenk kısmının da tamamiyle bebeğin ağzına alınması ile sağlanabilir .

Dr . Nuray Keçecioğlu’ndan Kolik ağrısı başladığında bebeğin rahatlatılması için yapılması gerekli olan öneriler;

Kolik ağrısı başladığında bebeğe yalnız olmadığını hissettirmek için kucağa almak , sarılmak , müzik dinletmek , ninni ifade etmek uygundur . Karnına ılık yağ ile masaj inşa etmek , bebek arabası ile gezdirmek , emzik sunmak , ılık banyo yaptırmak da faydalı olabilmektedir . Kolik tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar ve çayların da yararı vardır .

Bilgi Media & Anne Çocuk Sağlığı Ansiklopedisi



Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Yolları, Bebeğin Gazını Nasıl Çıkarabilirim ? admin tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Yolları, Bebeğin Gazını Nasıl Çıkarabilirim ? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz