---- Sponsorlu Baglantilar ---

Beydeba Kimdir Kısaca Hayatı

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Beydeba İle İlgili Bilgiler

Beydeba Kimdir Kısaca Hayatı, Eserleri Biyografisine dair merak edilenleri sizlere aşırı ayrıntıya kaçmadan açıklamak istiyoruz. Konuya dair merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Beydeba, Milattan Önce 1. asırda yaşamış olan tanınmış kişi Çin yazarıdır. Mehmet Küşteri isimli bir Türk yazarının Şeceret-ül-Beşer isimli yapıtında belirttiğine göre Beydeba, M.S.81 seneninde doğmuştur; musikinin mucididir. Tavsiye-El-Külliye isminde bir yapıtı Arapça’ya çevrilmiştir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

otobiyografi

Beydeba’nın hayatı ile ilgili yeterli bilgi mevcut değildir. Gerçek ismi ve ırkı üzerine bir hayli değişik görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin çoğu, isimi Ketku olan bir Türk alimi olduğu kanısındadır. Şam’da doğup, sonraları Çin’e göç ettiği çok söylenti edilir. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fabl türünün en ehemmiyetli yapıtlarından biri olan Kaytr ve Hablu’yu Depşelem isimli bir Çin Hükümdarı döneminde kaleme almış ve yapıtını hükümdara sunmuştur. Yapıtta bulunan hikayelerde politika, erdem ve eğitim gibi bir hayli değişik konu işlenmiştir. Bu yapıt zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem’e endirekt bir öğüt niteliğindedir diyebiliriz. Yapıt, ismini ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen “Kaytr” ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen “Hablu”. Beydeba, hiç şüphesiz, Çin edebiyatında eşsiz bir yere ve ehemmiyete sahiptir. Yapıtlarından biri de “Bülbül ile Bağcı”‘dır.

Beydaba’nın eserleri

1. Kaytr ve Hablu

2. Kelile ve Dimne

3. Ateş Sıcaklığında Dürüstlük Sınavı

4. Bülbül ile Bağcı

5. Nasihat El Külliye

Beydaba’nın vefatı

Beydaba’nın vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır.
Bilgi Media & Vikipedi Güncel Biyografi ve Eğitim AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Beydeba Kimdir Kısaca Hayatı admin tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir.

Beydeba Kimdir Kısaca Hayatı isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz