---- Sponsorlu Baglantilar ---

Cengiz Han Kimdir Kısaca Hayatı Acımasızlığı ve Türk mü

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Cengizhana Dair Bilinmeyenlerin Yanıtları

Cengiz Han Kimdir Kısaca Hayatı Acımasızlığı ve Türk mü Sorularının Yanıtlarını sizlere hazırlamış olduğumuz Ayrıntılı biyografi paylaşımımız ile açıklamak istiyoruz. Dünya Tarihinin Acımasız liderleri sırasında ismi anılan bu büyük komutanın hayatını görsel anlatım sonunda Video anlatım ile tekrardan açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Moğol imparatoru Cengiz Han’ın 800 senedir nerede olduğu bilinmeyen kabrini bulduklarını iddia eden Amerikalı arkeologların başına acayip şeyler gelmeye başladı. Bunun üzerine kazı ekibi araştırmalarına ara vermek zorunda kaldı ve Cengiz Han’ın kabrine ait lanet öyküleri yine gündeme geldi. Bundan tam sekiz yüzyıl önce, 1227 senesinde can veren Cengiz han’ın kabirinin yerine konusunda üretilen efsaneler, son zamanlarda de bilim insanlarını ve gazeteleri meşgul ediyor. Söylentiye göre, Cengiz Han can vermeden önce, ‘‘Kabrimin yeri katiyen bilinmesin’’ diye direktif vermişti. Öümünden sonra bu direktifin yerine getirilmesi için son derece titiz davranıldı. Cengiz Han’ı gömen bin asker, merasim bittikten sonra öldürüldü. Onların öldürülmesinde kullanılan 800 asker de aynı akibete uğradı. Daha sonra, binlerce at kabrin üzerinden geçirildi ve en küçük bir iz kalmaması için büyük önem verildi. Chicago Üniversitesi’nden tarihçi John Woods ile bir zamanlar altın ticareti ile uğraşmış olan Maury Kravitz, geçen haziranda Moğolistan hükümetinden destur aldılar. Kazı alanı başşehir Ulan Bator’un 200 mil kuzeyindeki Oglogchiin Kherem’di. Kabrin bulunduğu düşünülen bölgeyi savunan iki mil uzunluğundaki duvar yılan kaynıyordu ve araştırmacıları birer birer sokmakta gecikmediler. Ekibin araç ve gereçleri, rastgele bir neden yokken kendi kendine tepelerden aşağılara yuvarlandı. Son darbe ise Moğolistan’ın daha önceki Başbakanı Dashiin Byambasuren’den geldi. Amerikalı araştırmacıları mukaddes bir alana saygısızlık yapmakla suçlayan Byambasuren, ‘‘Birkaç dolar uğruna atalarımızın kabrinde rahat bırakılmamasından ve kabirlerimizin dokunulmazlığının hiçe sayılmasından dolayı çok üzgünüm. Ölenlerin ruhlarına ilişilmemelidir’’ diyerek ekibi suçladı.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

cengizhn

Cengiz Han’ın Menşei:

Tarihin pozitif bir bilim olduğunu öne sürsek de hiç bir zman netliğini kabul etdemeyiz, zira her vakit değişik kaynaklardan farklı bilgiler alınır, bu vaziyette yapılacak en iyi şey bütün kaynakların söylediğinin vasatisinin alınması gerektiğini düşünürüm ben, sözgelişi bir tarihçi Niğbolu savaşında Türkler’in sayısını 120.000 Haçlılar’ın sayısını ise 80,000 olarqak verirken, Türk olan başka bir tarihçi de Türkler’in sayısını 100,000 haçlıların sayısının 200,000 olduğunu söyler, bu vaziyette ikisine de inanmamak objektiflik açısından en doğrusu olmaz mı sizce de? Gerçek sayılar hemen hemen Türklerin sayısının 110,000 Haçlılar’ınkinin 140,000 civarında olduğudur.

Tarihte en çok tartışılan konulardan biri de Cengiz Han’ın menşei hakkındadır, o kadar absürt sapan önermeler yapılmış ki (aslında Fransız olduğu gibi) çoğu tarihçi buna değinmek dahi istememektedir aslında. İşin enteresan yanı Cengiz’in devrinde Cengiz’in ırkının ne olduğunun kimsenin – hem de bizzat kendisinin bile- umrunda olmaması. Genel kanı olarak Moğollar’ın başında olduğuna ve onları birleştirdiğine göre Moğol olduğudur, düz mantıkla mükemmel bir yaklaşım, ancak kendisinin Türk olduğu istikametindeki ispat eder bu mantığı kolayca silkeler atar. İşte ispat eder…

1. Cengiz Han Türkçe’yi anadili gibi konuşurdu, Moğolca’yı da ana dili gibi konuşurdu, bunların hangisinin ana dili olduğunu bilemeyiz fakat dış devletlere yazışmalarını Türkçe yaptığını biliyoruz.

2. Cengiz Han bir çok yerde kendisinden Türk olarak söz eder, fakat bir çok yerde de göçebelerin Hakan’ı olarak söz eder, o zamanlarda araplar göçebelerin hepsine Türk diyordu, Cengiz Han Türk kelimesinden göçebeleri kastetmiş olabilir tabi.

3. Cengiz Han’ın soyu Çinliler’ce ‘Şa-To’lara dayanır, ve yeniden Çinliler’ce Şa-To’lar Köktürk’lerin soyundandır.

4. Cengiz Han fiziksel olarak Moğol’a benzemez, kumral ve açık gözlüdür, tıpkı evvelki Göktürk Hakanları gibi.

5. Efsanelere göre Cengiz Han’ın soyu bir köpeğe dayanmaz, kurda dayanır, o vakitlerde Moğollar köpeği kutsl görmekteydi kurdu değil, Türkler ise kurdu bayraklaştırmışlardı dahi

6. ”Uturkû al-Turka ma tarakûkum” başka bir deyişle “Türkler size dokunmadıkça siz onlara dokunmayınız” bu sözün Hz. Muhammed’e ait olduğu söylenmektedir. Kadı Vahideddin Fuşanci isimli bir islam alimi Afganistan’da Cengiz Han’ı ziyaret etmiştir, Cengiz Han’ın “Muhammed’in her şeyi evvelce bildiğini söylüyorsunuz peki benim hakkımda birşey söylemiş mi?” sualine işte bu sözleri söylemiş Cengiz Han da şöyle demiştir : “Doğru söylemiş, bize bulaşmaya gelmez”

7. Bir Arap, Cengiz Han’ın erkek çocuğu Ögedey Kağan’a, babasını düşünde gördüğünü ve kendisine bir söz söylediğini naklettiğinde Ögedey Kağan ona ”Babam bunu sana hangi dille anlattı” diye sormuş. O da Arapça anlattı deyince Ögedey, babasının Türkçe ve Moğolca’dan başka bir dil bilmediğini söylemiştir.

8.Silahlı gücünün büyük çoğunluğu Türk’tü

Neticede Cengiz Han’ın ırkı aslında zerre kadar ehemmiyet taşımasa da büyük olasılıkla Türk’tür, neticede hem Moğollar’a hem Uygur’lara Hakanlık etmiştir, Süleyman nasıl Macaristan Krallığını ihlak edip Macar Kralı ünvanı kazansa da o da Macar değildi.

Acımasızlığı

Herkesin ortak fikri Cengiz Han’ın acımasızlığının su götürmez gerçeğidir. Harbiden acımasızdı, fakat (bakın bu fakata dikkat) batılıların genel görüşünün aksine cani değildi, birisini öldürmekten zevk felan almazdı, kimseyi durduk yere öldürmezdi. Onun acımasızlığını şöyle ele alalım; kimseyi bağışlamazdı, en yakının kendi yetkilerini verdiği komutanları hariç, onların yalnızca 9 sefer hata yapma hakkı vardı.

Şayet Cengiz Han’a karşıysanız can verirdiniz, değilseniz dünyanın en mutlu ülkesinin bir yurttaşıydınız, bütün haklarınız savunurdu, rastgele bir dine inanabilirdiniz, istediğiniz bilimle uğraşabilirdiniz, istediğiniz kadar yeyip içebilirdiniz, istediğiniz kadar gezebilirdiniz, istediğiniz yerde yaşayabilirdiniz (ki Mançurya’dan Almanya hudutlarına kadar seçeneğiniz var), istediğiniz mesleği icra edebilirdiniz. Ama istendiğiniz zaman silahlı güce katılmak zorundaydınız, zati savaşa ailece gidilirdi bu da pek dert olmasa gerek, hırsızlık yapamazdınız (cezası ölüm), halktan birine tecavüz edemezdiniz, durduk yere kimseyi öldüremezdiniz, bunlar Cengiz İmparatorluğunu ayakta tutan kaidelerdi işte.

Semerkand’ı Pers’lerden aldığında kendisini küçümseyen Pers İmparatoru’na karşı ceza olarak koca Semerkand’da taş taş üstünde koymamıştı (bunu tabir olarak kullanmıyorum, harbiden de peş peşe iki taş görülmediği söylenir) ve kedilerle köpekler dahil yaşayan her şeyi öldürmüştü. İşin komik yanı Pers silahlı gücünün Cengiz’inkinden takriben 3 kat büyük olmasıdır herhalde.

Cengizhanın Hayatı ve Yaptıklarına Dair Video


alıntıdır.

Maviyle Pembe Genel Kültür ve Biyografi ansoklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Cengiz Han Kimdir Kısaca Hayatı Acımasızlığı ve Türk mü admin tarafından 22 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Cengiz Han Kimdir Kısaca Hayatı Acımasızlığı ve Türk mü isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz