---- Sponsorlu Baglantilar ---

Çocukların Okul Başarısını Arttırmanın Yolları

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Okuyan Çocukların Okuldaki Başarısını Nasıl Arttırabiliriz? , Okuyan Çocuklarını Başarısını Arttırmanın Yolları Nelerdir ? Uzmanımızın hazırladığı bilgi notu ile sizlere sunuyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Çocuklarda eğitimin doğumdan hemen sonra başlamasıyla beraber , her yaşta ilginç motor becerilerinin gelişmesi psikolojik durumları ile ilgili ipucu vermektedir . Sevgi , şefkat , empati , Bu arada şartlar , sınırlar ve sorumlulukları güzel bir aile ortamında harmanlayıp huzurlu ve sevinçli büyümelerini sağlamak okul öncesi eğitimde yararlı olacaktır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Doğru eğitimin; ilgili , geliştirici ve destekleyici olmasını destekleyen Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr . İnci Şen , destekleyici ailenin çocuğa kendisinin sorumluluklarını göstererek , onun ilerideki hayatında korkusuzca kendisinin ayakları üstünde duran , güvenli ve özgür bir şahsiyet oluşturmasını sağlayacağını bildirdi . Psikiyatri ve Psikoterapi ona  model oluşturabileceğini sözlerine ekledi .

okulbasarisi

Anne – Baba Kontrolü Çocuğun Kişiliğini Yansıtır
Anne – babalar okul öncesi okulun ve okumanın çocuğa kazançları ile ilgili örneklerle konuşabilirler , kendilerinden de örnekler vererek hayat boyu arkadaşlıklar , güzel anılar , eğlenceler , okulda öğrendiklerini özel hayatta ne biçimde uyguladıklarını; okulun daha sonraki meslek ve öğrenim amaçlı gerekliliğini ve kazançlarını anlatarak sevdirebilirler .

Anne – baba kontrolü; sınırları tanıma ve kuralları öğrenmenin temelidir . Burada olabilecek aksaklıklar bağlı , saldırgan , güçsüz kişiliklerin oluşmasına sebep olur . Çocukların bozarak , deneyerek öğrendiğine değinen Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr . İnci Şen ” Her şeyi çocuğunuzun adına yapar , önüne hazırlıklı koyarsanız normal gelişmesini ve öğrenmesini engellersiniz . Çocuk gelişemez , olgunlaşamaz ve beklemeyi öğrenemez . Bu çocuklar okula başladıklarında dersin sonuna kadar oturmayı başaramazlar ” uyarısında bulundu .

Okul çağındaki çocukla nasıl ilgilenilmelidir?


1 . Ailece beraber zaman geçirmek ve bu süreci sıkıntıları konuşmak amaçlı değil beraber oyunlar oynayarak eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek tesirli olacaktır .

2 . Çocuğu okul seçiminde de hüküm aşamasına katarsanız çocuk , kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak , okulu ve okul hayatını daha çok sahiplenir ve özgüveni artar .

3 . Okulun bir sorumluluk ve kişiye özel gelişim aracı olduğunu unutmamak , ana – baba olarak çocukları yarışa çıkmış kişiler olarak görmemek , yanlızca okulla ilgili partner konu yapmayıp , çocuğun diğer gereksinimlerini de gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarını gidermek .

4 . Çocuk okulda oldukça başarılı olduğu zaman ödüllendirilerek kendisine kalan güveni ve motivasyonu geliştirilmelidir .

5 . Çocuğa maneviyat verip , güvenini artırmak , kaygı ve endişelerini azaltmak ,

6 . Onunla birlikte,  ailece ya da birebir onun hoşlandığı bir uğraşı paylaşmak . Örneğin; oturup beraber onun müziğini dinlemek . Bitiminde fikrimiz ne olursa olsun söylemek önemlidir . Böylece saygılı ve dürüst tutum örneği oluşur .

7 . Neleri sever , neleri sevmez , onu merak edip ilgilenmek ,

8 . Onu anlamaya çalışmak , kolay olmasada olayları onun tarafından ele alıp ona yaklaşabilmek ,

9 . Sevginizi açık bir biçimde gösterin ki hayır dediğinizde verdiğiniz kurallara hürmet duysun , sizden korktuğu için  değil saydığı için dinlesin .

10 . Ona hürmet duymak , onu ciddiye almak , kişiliği ile ilgili yanlızca olumsuzlukları değil güzel yönlerini da görüp bunu belli etmek , onun ile birlikte gurur duyduğumuzu belli etmektir .

Bilgi Media Kişisel Gelişim YazılarıEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Çocukların Okul Başarısını Arttırmanın Yolları Reis Bey tarafından 25 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Çocukların Okul Başarısını Arttırmanın Yolları isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz