---- Sponsorlu Baglantilar ---

Çöl İklimi Nedir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Çöl İklimi Nedir Kısaca Nerelerde Görülür ve Çöl İkliminin Özellikleri Nelerdir sorularının yanıtlarını sizlere özet ve kısaca sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

ÇÖL İKLİMİ
Yıllık Yağış miktarlarının yaklaşık 150 mm nin altında olduğu bölgelerde görülen iklim çöl iklimi olarak nitelendirilir.
Çöl iklimleri görüldüğü yere göre;
a -Tropikal Çöller ( Sıcak)
* Dönenceler etrafında görülür . Oluşmasında dünyanın günlük hareketinden kaynaklanan dinamik yüksek basınç kuşağı etkilidir .
* Görüldüğü yerler: Afrika’nın kuzeyi ( Büyük sahra ) Arabistan yarım adası , Basra körfezi çevresi , Hindistan’ın kuzeybatısı ( Tar çölü ) , Avustralya’nın iç kısımları ve batısı G . Amerika’daki Patagonya Atakama , Peru çölleri , Afrika’nın güney batısındaki Namib ve Kalahari çölleri ve K . Amerika’daki Meksika çölleridir .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

colresimleri
Özellikleri:
* Mutlak ve bağıl nem birçok düşüktür . Bu nedenle muhtıra sıcaklık farkı en birçok kalan iklimdir .
* Tespit Edilmiş bir yağış mevsimi yoktur . bir takım seneler hiç yağış olmayabilir .
* Mekanik çözülmenin çok yoğun olduğu
* Senelik sıcaklık farkı ile dinamik sıcaklık farkı arasındaki fark çok yüksek değildir . Çünkü güneş ışınları bu alanlara yıl boyunca dike yakın açıyla düşmektedir .
* Bitki örtüsü yok denecek civarında azdır . Cılız ot ve çalılıklarla kaktüs iklimin naturel bitki örtüsünü oluştururlar .
* Çöllerde yer altı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu ya da çıktığı yerler kalan vahalar canlı hayatı amaçlı elverişli yerleri oluşturur .
b – Karasal Çöller
* Ilıman kuşak kara içlerinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda görülür . Buralarda çöl özelliklerinin esas görülme sebebi yağış azlığıdır .
* Görüldüğü yerler: Kızılkum ( Özbekistan ) , Taklamakan ( Çin ) ,Karakum ( Türkmenistan ) ,  Arizona ( A . B . D ), Gobi ( Moğolistan )   çölleridir .
c – Soğuk Çöller
* Kutuplarda görülür .
* Çöl denmesinin esas sebebi yağış azlığıdır . Yağış azlığının da sebebi sıcaklığın düşük olmasıdır . Sıcaklık düşük olduğu amaçlı buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır . Dolayısıyla yağış da az olmaktadır . Zemin buzlarla kaplı olduğu amaçlı bitki örtüsü yoktur .

Bilgi Media & VikipediEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Çöl İklimi Nedir Kısaca admin tarafından 25 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.

Çöl İklimi Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz