---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dağ Nedir ? Kısaca Tanımı

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dağ Nedir, Dağlar Nasıl Oluşmuştur ve Nasıl Sınıflandırılırlar sorularının yanıtlarını kısaca ve özet olarak konu anlatımımızda sizlere açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Dağ Nedir ? Yüksek tepe. Dağ, genellikle dik yamaçlı, çevresinde bulunan topraklardan en az 500 metre kadar daha yüksek, yuvarlak ve ya da sivri tepeleri bulunan bir kaya kütlesine denilir. Dağlar yapısal olarak tek tek olabilcekleri gibi birbiriyle bağlantılı bir sistem olarak da dağ zincirleri, sıradağlar ve ya da dağ kütleleri biçiminde olabilirler. Zincir, sıradağ ve ya da kütlelerin bir araya gelmeleri neticesinde dağ sistemleri oluşur.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Plaka tektoniği teorisine göre ise, dağların oluşumu iki plakanın birbiriyle çarpışması sonucu olmuştur.

dagresimleri

Dağlar, genellikle 3 ana sınıfa ayrılır:
1-Volkanik dağlar
2-Kırık dağlar
3-Kıvrım dağlar

Volkanik dağlar, bir volkanik püskürme sonucu olarak oluşmaktadır. Şunlar karada veya okyanus tabanında, oluşabilir. And Dağları, bunun bir örneğidir.

Kırık dağlar, Büyük bir iç gerilim, yerkabuğunun dev parçalarını kırar ve büker. Şöyle dağlar, Bir tarafta keskin olarak yükselir ve öte yanda merdiven benzeyen bir yapıya sahiptir.

Kıvrım dağlar, 2 plakanın karşı karşıya geldiği gün oluşur. Plaka kırıklarının, çarpışma olmayan türüdür. Şöyle dağların tepeleri eğridir. Alp ve Himalaya dağları, kıvrım dağlardır. Kıvrılan tabakaların, aşağıya dosdoğru çanaklaşan kısımlarına senklinal, kubbeleşen kısımlarına antiklinal denir. Kıvrılmayla artan yerlerde, sıradağlar oluşur .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Coğrafya Konu AnlatımlarıEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Dağ Nedir ? Kısaca Tanımı admin tarafından 4 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Dağ Nedir ? Kısaca Tanımı isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
2 responses to “Dağ Nedir ? Kısaca Tanımı”
  1. aleyna keleş diyor ki:

    güzelmiş

  2. aleyna keleş diyor ki:

    sayılırrrrr güzeelllll

Sende Yorum Yaz