---- Sponsorlu Baglantilar ---

Deniz Gezmiş Kimdir, Nereli, Hayatı,Neden Asıldı Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Deniz Gezmiş Kimdir, Nereli, Hayatı,Neden Asıldı Biyografisi ve Hakkında Bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Türkiye de sol siyasi fikir adımının önde gelen liderlerinden olan Deniz Gezmiş ile ilgili olarak kafanıza takılanların yanıtlarını bu bilgi notumuzda bulacaksınız. 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

1965ten hemen sonra Ülkemiz’de gelişen gençlik hareketinin en mühim önderlerinden ve Ülkemiz Millet Kurtuluş Ordusu ( THKO ) ‘nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş , 24 Şubat 1947’de Ankara’nın Ayaş ilçesinde doğdu . Öğretmen bir ailenin çocuğu olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini farklı kentlerde , liseyi İstanbul’da okudu . 1966’da İstanbul Üniversitesi HukukFakültesine giren Gezmiş , şuan için lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini çağın eylemleri içerisinde buldu . 196beş’te Ülkemiz İşçi Partisi ( TİP ) ‘nin Üsküdar ilçesine aza oldu . İlk defa 31 Ağustos 1966’da Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik isçilerinin Taksim Semti Anıtı’na çelenk koymaları sırasında isçileri savunan ve Türk – İş yöneticilerini protesto eden gösteri sırasında gözaltına alındı .

------ Sponsorlu Reklamlar -----


Ardından 19 Ocak 1967’de Ülkemiz Milli Öğrenci Federasyonu ( TMTF ) binasının yedd – i emine verilmesi sırasında çıkan vakalarda yakalandı ve bir gün hemen sonra 2 arkadaşıyla çıkarıldığı savcılık açısından özgür bırakıldı . 22 Kasım 1967’de öğrenim gören örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsani ile beraber AMERIKA bayrağını yaktıkları gerekçesi ile gözaltına alınıp daha hemen sonra özgür bırakılan Deniz Gezmiş , Hukuk Fakültesi’nde beraber okuduğu arkadaşlarıyla beraber 30 Ocak 1968’de Devrimci Hukuklular Örgütünü kurdu . 7 Mart 1968’de İÜ Fen Fakültesi konferans salonunda düzenlenen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan Hükümet Bakanı Seyfi Öztürk’ü protesto ettiği için tutuklandı2 Mayıs’a civarında tutuklu olan Gezmiş , 30 Mayıs’ta 6 . Filo’yu protesto ettiği için yargılandı ve beraat etti .

 

Öğrenim Gören eylemleri içerisinde etkinliği giderek yükselen Deniz Gezmiş , 12 Haziran 1968’de İstanbul Üniversitesi’nin işgal edilmesinde liderlik etti . İşgal Konseyi yerine İÜ Senatosu ile Baltalimanı’nda yapılmış olan görüşmelere dahil olan öğrenim gören heyetinin içerisinde yer aldı; öğrenim gören haklarının elde edilip işgalin sona erdirilmesinde tesirli oldu . İşgalden az bir zaman hemen sonra İstanbul’a iştirak eden 6 . Filo’yu protesto eylemlerinde bulunan Gezmiş , 30 Temmuz’da bu eylemlerden dolayı gözaltına alındı ve 20 Eylül’de özgür bırakıldı . TİP içerisinde yoğunlaşarak , ayrılıklara ve tartışmalara yol açan ideolojik problemlerde Milli Demokratik Devrim ( MDD ) görüsünü benimseyen Deniz Gezmiş , bu görüşün bilhassa devrimci öğrenciler aralarında yayılmasında tesirli oldu . Ekim 1968’de eylemlerde beraber olduğu Cihan Alptekin , Mustafa İlker Gürkan , Mustafa Lütfi Kıyıcı , Cevat Ercişli , M . Mehdi Beşpınar , Selahattin Okur , Saim Kurul ve Ömer Erim Süerkan’la beraber Devrimci Öğrenim Gören Birliği ( DÖB ) ‘ni kurdu . bir Kasım 1968’de TMGT , AÜTB , ODTÜÖB ve DÖB’ün başlattığı Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü düzenledi . Sonrasında 28 Kasım 1968’de AMERIKA büyükelçisi Kommer’in gelişi sırasında Yeşilköy Havaalanı’nda düzenlenen protesto gösterileri sebebiyle gözaltına alındı ve bir zaman hemen sonra özgür bırakıldı .

İstanbul Üniversitesi’nde sağcı güçlerin 16 Mart’ta girişmis olduğu hareketlere öğrenim gören kitlesiyle beraber karşı koyan Gezmiş , bu eylemi sebep gösterilerek 19 Mart’ta tekrar tutuklanarak 3 Nisan’a civarında hapis yattı Sonrasında 31 Mayıs 1969’da İÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin , reform tasarısının gerçekleşmemesini protesto için giriştikleri işgale liderlik etti . Üniversitenin kapatılıp , polise teslim edilmesi sebebiyle çıkan çatışmalarda yaralandı . Ile Ilgili gıyabi yakalama kararı olmasına rağmen hastaneden kaçan Gezmiş , Haziran’ın bitiminde Filistin’e gitti . Filistin’e gitmeden bir önce 23 Haziran 1969’da TMGT’nin topladığı bir . Devrimci Ulusalcı Gençlik Kurultayı’na kendisi buna benzer haklarında yakalama kararı olan FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile beraber bir uğraş yazılımı gönderdi . Eylül’e civarında Filistin’de gerilla kamplarında olan Deniz Gezmiş , bir Eylül 1969’da , on Haziran’da ” üniversiteyi işgal ” ettiği gerekçesiyle Hukuk Fakültesi’nden ihraç edildi . Ile Ilgili yakalama kararının olduğu bu dönemde gazetecilere gizlendiği yerden demeçler verdi . 23 Eylül 1969’da Hukuk Fakültesi’nde olduğu sırada bilgi verilen polislerin de fakülteye gelmesi üst kısmına teslim olan Gezmiş , 25 Kasım’da özgür bırakıldı . Ancak Yıldız Hükümet ve Mühendislik Akademisi’nde Battal Mehetoğlu’nun sağcılar açısından öldürülmesinden hemen sonra okulda yapılmış olan aramada , ele geçirilen dürbünlü bir tüfeğin Gezmiş’e ait olduğu öne sürülerek ile ilgili tekrar yakalama kararı alındı . 20 Aralık 1969’da yakalanan Gezmiş , kendisiyle beraber tutuklanan Cihan Alptekin’le beraber 18 Eylül 1970’e civarında tutuklu kaldı . Bundan hemen sonra öğrenim gören eylemlerinden uzaklaşarak , mücadelesini farklı alanlarda sürdürmeyi planladı . Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la beraber THKO’yu kurdu . 11 Ocak 197bir’de THKO yerine Ankara İş Bankası Emek Şubesi’nin soygununu gerçekleştirenler aralarında yeraldı . 4 Mart 197bir’de 4 AMERIKA’li erin Balgat’taki Tuslog Tesisleri’nden kaçırılması eyleminde de bulunan Gezmiş , erlerin özgür bırakılmasından hemen sonra Sivas’ın Sarkışla ilçesinin Gemerek nahiyesinde Yusuf Aslan’la beraber yakalandı .
16 Temmuz 1971’de başlayan THKO – bir Davası’nda TCK’nin 146 . maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle , 9 Ekim 197bir’de idam cezasına çarptırıldı .
6 Mayıs 1972’de idam edildi .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Biyografi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Deniz Gezmiş Kimdir, Nereli, Hayatı,Neden Asıldı Biyografisi admin tarafından 8 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Deniz Gezmiş Kimdir, Nereli, Hayatı,Neden Asıldı Biyografisi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz