---- Sponsorlu Baglantilar ---

Deniz Suyun Neden Tuzludur ve Rengi Neden Mavidir ?

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Coğrafya Konu Anlatımlarımızda sizlere Deniz Suyunun Rengi Neden ve Nasıl Mavidir sorusu ayrıca yine çokça sorulan Deniz Suyu Neden tuzludur sorularının yanıtlarını ayrıntılı bir konu anlatımı ile sizlere sunuyoruz. Sizler dilerseniz özet çıkarıp ödevlerinizde yararlanmak için kullanabilirsiniz.

Deniz suyu neden tuzludur

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Denizlerin tuzu karadaki kayalardan gelir . Dağların kayaların üst kısmına yağan yağmurun içerisinde havadan aldığı bir miktar erimiş karbondioksit bulunur . Karbon dioksit ve suyun birlikteliğinden ortaya gelen karbonik asit , yağmur suyunu birazcık asitli yapar . Yağmur kayayı aşındırır , asit ise kayanın bileşiminde yer alan parçacıkları erimiş bir durumda eşliğinde taşır . Bu suyun içerisinde yer alan iyonlar , akarsular , nehirler ve haliçlerle okyanuslara taşınır .
Jeolojik zaman sürecinde suyun karadaki tuzları çözmesi ve eninde bitiminde denizlere taşımasıyla denizlerdeki minerallerin düzeyinde yavaş da olsa bir yükseliş olmuştur . Bu olaya güneş enerjisi ile buharlaşma da eklenince bu enerjinin şiddeti ile bağımlı olarak denizlerdeki tuz miktari artmıştır .
Bu olay kutuplarda da fazla soğuma sonucu olmakta ve deniz suyundan ayrışan buz geride tuzu yüklü deniz suyu bırakmakta ve deniz suyunun tuzluluğunu arttırmaktadır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

deniz-resimleri

Denizin Rengi Neden Mavi Renktir

Deniz Neden Mavidir
” Su renksiz ve şeffaf ve bir sıvıdır . Ancak beyaz renkteki bir küvete ya da havuza doldurulan suyun aldığı renkten de görüldüğü bunun için benzer , kalın tabakalar durumunda yeşil – mavi bir renk alır . Denizin mavi renginin nedeni , gökyüzünün renginin mavi olmasıyla bir fark yoktur ama sanıldığı bunun için benzer gökyüzünün maviliğini yansıttığı için deniz mavi renkte görülmez . Aslına Bakarsanız atmosferde mevcut , azot , oksijen , karbondioksit bunun için benzer bütün gazlar deniz suyunda da bol miktarda bulunurlar . Deniz suyunun rengi su moleküllerinin ışığı emiş ve yansıtış özelliklerine bağlıdır . Beyaz ışık dediğimiz güneş ışığında bütün renkler vardır . Deniz suyu molekülleri aynen atmosferde olduğu bunun için benzer , bu ışığın dağılımındaki kırmızı tarafındakileri emerler , mor tarafındakileri yansıtırlar . Deniz de bu sebeple mavi renkte görünür . Ancak denizin rengi her yerde benzer değildir . Farklı yerlerde parlak mavi , koyu mavi , yeşil , turkuaz üstelik kırmızımsı renkler alır . Bu farklılıkları suyun sıcaklığı , derinliği , bünyesinde yaşamını sürdüren canlılar , dip tabiatı , tuz oranı bunun için benzer etkenler yaratırlar . Burada güneş ışığının atmosferde , bulutlarda tutulan ölçüsü da mühimdir . Güneş ışığının yaklaşık olarak yarısı suyun bir metre derinliğinde soğurulmuş olabilir . On bir metreye varıldığında ise yanlızca onda birinin bu derinliğe ulaşabildiği görülür . 500 metreden bir an önce sonra yanlızca fosforlu organizmaların belli bir süre aydınlattıkları , mutlak karanlık hüküm sürer . Bu sebeple denizin renginde derinlik de önemli bir faktördür . Karadaki yaşam bunun için benzer denizdeki yaşam da yeşil bitkilerin fotosentez yapabilmelerine bağlıdır . Bu enerjiyi güneş ışığı olanağı sağlar , bunun için bağlı olarak güneş ışığı denizdeki bitkilerin dağılımında belirleyici oyun oynar . Karaların kenarlarında yer alan az meyilli kıta . sahanlığı bir bakıma karaların uzantısıdır . Bu bölge kara kökenli bitkilerin yığılma alanıdır . Bu bitkiler su bünyesinde dahi olsalar klorofil üretirler . Klorofil de en çok kırmızı ve maviyi emerken yeşil rengi yansıtır . Bu sebeple denizde derin yerler ayrıyeten koyu mavi iken kıyıya yaklaştıkça renk belli bir süre yeşile dönüşür .
Deniz suyunun rengi ve berraklığı ısıdan da etkilenir . Genel kanının aksine ısısı dik sularda yaşam ayrıyeten yetersizdir .Soğuk olan sularda yaşam için önemli bulunan oksijen ve karbondioksit gazları ayrıyeten fazladır . Su molekülleri de soğuk suda ayrıyeten yavaş tavır ettiklerinden bu gazların suyun bünyesinde çözülmüş olarak ayrıyeten huzurlu kalmalarını sağlarlar . Çürüyen bitkilerle beraber deniz altındaki gıda zincirini yaratan fotoplankton denilen su altı bitkileri ve zooplankton denilen ufak canlıların bol miktarda bulunması sonucu soğuk suların ayrıyeten karanlık ve kasvetli görünümü oluşur . ısısı Dik tropik sularda ise mercan kayalıkları sayılmazsa mikroskobik canlılar bir an önce hiç yoktur . Su ayrıyeten saf ve temizdir . Bunun için de ayrıyeten berrak ve mavi görünür . Tropik suların kıyılarının cam göbeği rengi ise dipteki kum tabakasının soluk renginin , ısısı dik suların berrak mavi rengiyle karışması sonucu oluşur . Deniz suyu aşağı yukarı olarak bir litresinde 35 gr tuz içerisinde bulunduran . Kutup bölgeleri ve kapalı denizlerdeki ırmak ağızlarının yakınları bir tarafa bırakılırsa bu oran dünya çapında büyük bir çeşitlilik göstermez . Bunun Için rağmen güneş ışığına bağımlı olarak buharlaşma amacıyla ısısı dik denizler belli bir süre ayrıyeten tuzludurlar . Ancak bu denizlerin ayrıyeten mavi görünmelerinin ana nedeni tuz oranı değil ısısı dik olmalarıdır . Kızıl rengi , Kızıl denizde kırmızı rengarenk yosunlar , Amerika Birleşik Devletleri’nın batı kıyılarında ise bir hücreli organizmalar yaratırlar . Denizlerin renklerinde deniz kirliliği de önemli bir etkendir . ”


Serdarhan Bilgiler :Kısaca ve özet olarak, denizin rengi nedir, deniz ne renktir, deniz neden mavidir, deniz niçin mavidir, denizin mavi olmasının nedenleri, denizin yeşil olmasının nedenleri, denizin rengi nasıl oluşmakta, deniz rengini nerden alır, denizin kenarlarının rengi neden farklıdır, denizin rengi nedir, denizin rengi nasıl değişir, denizin rengi neden değişir, denizin rengi hakkında bilgiler,deniz suyu neden tuzludur, deniz suyu neden tuzludur kısa, deniz suyu neden tuzludur kısaca, deniz suyu neden tuzlu olur, deniz suyu neden tuzludur ödev, deniz suyu neden tuzlu, deniz suyu tuzu, deniz suyu tuz oranı, deniz suyu tuzlu, deniz suyu tuzludur neden, deniz suyu niçin tuzludur, denizler neden tuzludur, deniz neden tuzludur Vikipedi, Tanımı Nedenleri


 

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Bilgi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Deniz Suyun Neden Tuzludur ve Rengi Neden Mavidir ? admin tarafından 13 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Deniz Suyun Neden Tuzludur ve Rengi Neden Mavidir ? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz