---- Sponsorlu Baglantilar ---

Diksiyon Nedir Kısaca Önemi Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Genel Kültür Alanındaki Bilgileri sizlere Diksiyon Nedir Kısaca Önemi Hakkında Bilgileri Özet ve kısaca açıklamak istiyoruz. Günümüzde günlük hayatta ikili iletişimin öneminden dolayı diksiyon oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu yüzdendir etkili bir beden dili ve diksiyona sahip olan bir insan iş hayatında rakiplerine göre daha başarılı olabilmektedir.

DİKSİYON TANIMI

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ses , insanın kişiliğini yansıtır . Gözlem yeteneği kuvvetli bir kimse , her hangi biri ile birden çok dakikalık konuşma sırasında , onun hangi özellikte bir birey olduğu ile ilgili genel yargıya varabilir .
Diksiyonda başarı; şahsın okuduğunu , söylediğini içerisinde duyabilmesine , içinden geldiği buna benzer ısısı çok yüksek , içten söyleyebilmesine bağlıdır . Havasına girebilen bir birey , söylediklerine bir ifade derinliği ve inceliği kazandırır . ( S . SARICA – M . GÜNDÜZ , Güzel Konuşma Yazma , s . 243 )

------ Sponsorlu Reklamlar -----

soru-cevaplar
Bazen bir bir kelimenin telâffuzu bile , o şahsın geçmişi , eğitim derecesi , zihin faaliyeti ve yeteneği ile ilgili fikir verebilir . Ses; dalgınlık , kayıtsızlık , korkma , utanma , kibirlilik , kendini beğenme , dikkatsizlik , bünyece zayıflık ve benzeri . birden çok nitelikleri meydana koyabilir . Benzer sürede o kimsenin uyanık , yetenekli , dengeli , hamle , makul , cesur olduğunu da gösterebilir . Kaba , pürüzlü , çelik , haşin , genizsil , çok ince sesler; dinleyenler üstünde harika bir tesir bırakmaz .
Sesimizin niteliği ile ilgili veri sahibi olabilmek için kimi Kolay paragrafları çok yüksek sesle birden çok defa okumak faydalıdır . Böylece sesimizin başkaları üstünde bırakabileceği etkileri ve kusurlarımızı öğrendikten bir sonra , iyi bir çalışmayla sesin az çok eğitilebilmesi mümkündür .
Bu bölgede oldukça başarılı olabilmek için aşağıda işaret edilen harika bir konuşma sesinin niteliklerini bilmek gerekir .
* Sesin işitilebilir olması
* Canlılık
* Sesin ayarlanması
* Anlatımda değişiklik
* Temiz ve dosdoğru söyleyiş
” Hitabette kazanan , kelimeler değil; kelimelerin ne ile söylendiğidir . ”
Karşılıklı konuşmanın önce aradığı şey açıklık ve bütünlüktür . Sözün oral çıktığı anda anlaşılmasını temin edecek bir telâffuz yeteneği , toplum önünde konuşanlar için son derece mühimdir .
Dinleyiciler , hatibin sesinin tonundan veya kalitesinden nazaran , hatip ile ilgili hatalı intiba edinirlerse büyük bir ihtimalle kabahat hatibindir . Çelik , tiz veya güçsüz bir ses , gevşek bir telâffuz , hatibin mesajından çok şey eksiltir . Sözlü anlatım çalışmalarının önce bölümünde sesin yeteri kadar ve cazip olup olmadığı kontrol edilmelidir .
Ses dosdoğru çıkaklarında çıkarılmalı ve iyi tınlamalıdır . Bir Takım sesler , tınısı durumundan kulağa güzel gelir; ama bazıları da ses tonunun iyi ayarlanamamasından veya çok çelik , çok tiz olduklarından kulağı tırmalar . Tınısız veya donuk bir ses , inandırıcı olamaz ve beklenen etkiyi meydana getiremez . Bunun için çıkarılan ses , iyi ayarlanmış ve ahenkli olmalıdır . Söyleyişte en ufak bir yanlışa bile rastlanmamalıdır; ton değişikliği , his ve düşüncelerin tüm özelliklerini en güzel biçimde yansıtmalıdır .
Ses perdesinin seviyesi ( esneklik ) ; pes , ortada veya tiz bulunabilir . Esneklik , ses hacminin değişikliğe bağımlı olanses tonunu veya perde değişikliğini kapsar . Ses , yükseltildiği gün hacimce büyür; alçaltıldığı gün ise küçülür . Konuşmaların tekdüzelikten kurtulması için , ses hacminin ve perdelerinin anlaşılmaz olarak kullanılması gerekir .
Sesin esnek olmasının şu anlamları vardır:
Kuvvetli ve çok yüksek ton: sinir , hoşnutsuzluk
Tatlı ve belli bir süre büyüyen ton: sevgi , şefkat
Hafif sesle ortada ton : fikir ve sükûnet
Bir yukarıdakinin ek olarak üstünde ton : ateşlilik ve ciddiyet
Kuvvetli bir sesle alçak ton: his ve düşüncede dayanıklılık
Tatlı bir ses ve alçak ton: ağırlık
Fısıltı hâlinde ton: sinsi ve aldatıcı bir durum
Sesin ton değişiklikleri , mühim yerleri vurgulamayı ve tekdüzeliği önlemeyi olanağı sağlar . Genel olarak konuşmaya ortada bir tonla başlanır , ses ağır ağır yükseltilir .

Bilgi Media & Vikipedi Eğitim AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Diksiyon Nedir Kısaca Önemi Hakkında Bilgi admin tarafından 10 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Diksiyon Nedir Kısaca Önemi Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz