---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi Kısaca Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi Kısaca Hakkında Bilgileri sizlere özet konu anlatımımızda açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Dil ve kültür

En genel anlamıyla kültür bir toplumun maddi ve manevi alan ortaya koymuş olduğu bütün eserlere verilen isimdir.  Toplumların yaşam biçimleri , gelenek – görenekleri kullandıkları otomobil gereçleri , inançları , dili , sanat anlayışı ve benzeri . kültürü oluşturur .

soru-cevap-resimleri

Toplumlar yüzyıllar boyu maddi ve manevi bölgede çok kıymetli eserler üretmişlerdir . Bu eserler gelecek kuşaklara lisan yardımıyla aktarılır . Mesela İslâmiyet’ten daha önceki döneme ait destan , koşuk , sağu , savlar , Orhun Yazıtları , Dede Korkut Hikâyeleri , Yunus Emre’nin şiirleri dil yardımıyla günümüze kadar yaşamışlardır . Günümüz gençleri o eserleri okuyarak o dönemle ilgilenerek bilgi sahibi olabilirler . Bu bilgilenme dil yardımıyla olmaktadır . Bu yönden lisan mühim bir kültür taşıyıcısıdır .
Dil ve kültürün ortak yanları aşağıdaki gibidir:

Lehçe: Bir dilin tarih içerisinde bilinmeyen bir dönemde özünden boşanmış olup büyük değişiklikler gösteren kollarına denir . Çuvaşça , Yakutça bunun için benzer . Şive: Bir dilin tanınan tarihi seyri içerisinde özünden boşanmış olup bir takım değişiklikler gösteren kollarına denir .

Kırgızca , Kazakça ve Azerice Ağız: Bir ülke içerisinde benzer dilin farklı konuşma şekillerine denir . Yörelere yönelik söyleyiş farklılıkları vardır ama yazılış bir farklılık yoktur . Karadeniz ağzı ve Ege ağzı bunun için benzer .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ders NotlarıEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi Kısaca Hakkında Bilgi admin tarafından 6 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi Kısaca Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz