Başlangıç » Ekonomi ve Borsa Yorumları » Dünya Bankası Tarihçesi

Dünya Bankası Tarihçesi

reklam

Posted by: admin 30 Kasım 2013 Yorum yapın


reklam

Küresel Ekonomi Kuruluşları ile ilgili bilgi vermeye Dünya Bankası Tarihçesi – Dünya Bankası Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklayarak devam ediyoruz. Özellikle 1999 IMF Stand BY anlaşması sonucunda ismini sıklıkla duyduğumuz Dünya Bankası ile ilgili bilgileri konumuz içinde açıklamaya çalışacağız. 

Dünya Bankası, II. Dünya Savaşı’nın hemen peşinden 1945 senesinde Uluslararası İmar Yapılanma ve Kalkınma Bankası (IBRD=International Bank for Reconstruction and Development) isimiyle heyetmiş,  1947 senesinde Birleşmiş Milletler’in otonom uzman kuruluşlarından biri olma özelliği kazanmıştır.

dunya-bankasi

Son zamanlarda dünya devletlerinin 188’i Banka azasıdır. Bunlardan 11’i, Banka anaparasının %55’ine sahiptir. Dünya Bankası Guvernörler Heyeti, İcra direktörleri Heyeti, Başkanlık uzuvları tarafından yönetilmektedir. Guvernörler Heyeti, aza devletlerin atadıkları birer guvernör ve vekilinden oluşmakta ve senede bir defa toplanmaktadır. İcra direktörleri Heyeti iki sene için görevlendirilen 24 üyeli ve daimi karar verme organıdır.

Vakit içinde bir grup haline gelerek Dünya Bankası Grubu (World Bank Group) ismini alan kuruluşun bünyesinde beş ana müessese bulunmaktadır.

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası – IBRD 1945 senesinde heyetmiş olan ve gelişmekte olan ülkelerin kamu sektörüne kredi açan bölümdür. Türkiye kuruma 1947 yılında üye olmuştur. Kişi başına GSMH’ye göre yapılan dört gruplu sınıflandırmada Türkiye 3. grupta bulunmakta, böylelikle 5 yıl geri ödemesiz 17 yıla kadar vadeli kredi kullanabilmektedir. Türkiye’nin anapara ve rey gücü %0,5 düzeyindedir.

 Bilgi Media & Vikipedi Ekonomi ansiklopedisi

reklam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>