---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Dünya Mirasları Nedir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Genel kültür alanındaki bilgi paylaşımlarımıza Dünya Mirasları Nedir, Dünya Mirasları Listesine Nasıl Girilebilir, Türkiye’deki Dünya Mirasları Listesinde Hangi Yerler vardır sorularının yanıtlarını sizinle paylaşarak devam ediyoruz.

Dünya Mirasları Nedir Tanımı

Dünya Mirasları , UNESCO açısından belirlenen ve bütün yeryüzünde öncelikli olarak korunması amaçlı çalışmalar yapılmış olan kültürel ve naturel varlıkların listesidir . Dünya miraslarının korunması amaçlı 175’ten fazla ülke bir antlaşma imzaladı . Bu biçimde dünya miraslarının gelecek nesillere aktarılması planlanıyor .

peri-bacalari-15084f58150c13
UNESCO’nun 1972 yılında düzenlemiş olduğu genel konferansında alınan kararlar sonucu ortaya çıkan 38 maddeden oluşan Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Antlaşması’nın altına imza koyan 175’ten fazla ülkenin koruma garantisi vermiş oldukları anıt ve sit arasından dünya mirası kıstaslarına en uygun olanlar listede yer alır .
Bu Antlaşmayı imzalayan ülkeler içinden seçilen 21 üye ülke temsilcisinin meydana getirdiği Dünya Miras Komitesi , ICOMOS ve IUCN aday gösterilmiş olan üyeler arasından bir seçim yapar ve listeyi oluşturur . Ek Olarak komite , WHF’yi ( Dünya Para Fonu ) yönlendirerek listedeki değerlerin korunması için gerekli olan girişimlerde bulunur .

Türkiyedeki Dünya Mirasları Hangileridir

Türkiye Cumhuriyeti ülke sınırları içinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesine kayıtlı durumda olan 11 Tarihi ve Doğal Güzelliğimiz bulunmaktadır. Ülkemizdeki tarihi ve kültürel eserlerden ilk olarak 1986 yılında, İstanbul ilimizin tarihi yerleri, Göreme Milli Parkı ile Kapadokya ve Divriği Ulu Camii Türkiyedeki Dünya Kültür Listesine dahil edildi. Bu listeye en son ise 2012 yılında Çatalhöyük eklendi.

Bilgi Media & Genel Kültür Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > türkiyedeki dünya miraslarının tanıtımıtürkiyedeki dünya miraslarının tanımıkülturel miraslarımız nelerdirkültürel miraslarımızkültürel miraslarımız nelerdir kısaca bilgikültürel miraslarımız nelerdir kısacadünya kültür miraslarımız ne anlama gelirulusal kültürel mirasımız ile ilgili kısa yazıtürkiye\deki kültürel miraslar nelerdirulusal kültür mirasımız nedir vikipedi 6 sınıf

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Dünya Mirasları Nedir Kısaca admin tarafından 23 Ekim 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

Dünya Mirasları Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz