Başlangıç » Genel » Dünya Mirasları Nedir Kısaca

Dünya Mirasları Nedir Kısaca

reklam

Posted by: admin 23 Ekim 2013 Yorum yapın


reklam

Genel kültür alanındaki bilgi paylaşımlarımıza Dünya Mirasları Nedir, Dünya Mirasları Listesine Nasıl Girilebilir, Türkiye’deki Dünya Mirasları Listesinde Hangi Yerler vardır sorularının yanıtlarını sizinle paylaşarak devam ediyoruz.

Dünya Mirasları Nedir Tanımı

Dünya Mirasları , UNESCO açısından belirlenen ve bütün yeryüzünde öncelikli olarak korunması amaçlı çalışmalar yapılmış olan kültürel ve naturel varlıkların listesidir . Dünya miraslarının korunması amaçlı 175’ten fazla ülke bir antlaşma imzaladı . Bu biçimde dünya miraslarının gelecek nesillere aktarılması planlanıyor .

peri-bacalari-15084f58150c13
UNESCO’nun 1972 yılında düzenlemiş olduğu genel konferansında alınan kararlar sonucu ortaya çıkan 38 maddeden oluşan Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Antlaşması’nın altına imza koyan 175’ten fazla ülkenin koruma garantisi vermiş oldukları anıt ve sit arasından dünya mirası kıstaslarına en uygun olanlar listede yer alır .
Bu Antlaşmayı imzalayan ülkeler içinden seçilen 21 üye ülke temsilcisinin meydana getirdiği Dünya Miras Komitesi , ICOMOS ve IUCN aday gösterilmiş olan üyeler arasından bir seçim yapar ve listeyi oluşturur . Ek Olarak komite , WHF’yi ( Dünya Para Fonu ) yönlendirerek listedeki değerlerin korunması için gerekli olan girişimlerde bulunur .

Türkiyedeki Dünya Mirasları Hangileridir

Türkiye Cumhuriyeti ülke sınırları içinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesine kayıtlı durumda olan 11 Tarihi ve Doğal Güzelliğimiz bulunmaktadır. Ülkemizdeki tarihi ve kültürel eserlerden ilk olarak 1986 yılında, İstanbul ilimizin tarihi yerleri, Göreme Milli Parkı ile Kapadokya ve Divriği Ulu Camii Türkiyedeki Dünya Kültür Listesine dahil edildi. Bu listeye en son ise 2012 yılında Çatalhöyük eklendi.

Bilgi Media & Genel Kültür Ansiklopedisi

reklam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>