---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dünya’da Nüfusun Dağılışı Hakkında Bilgiler

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dünya Nüfus Dağılımı Nasıldır

Dünyada Nüfusun Dağılmasının Nedenleri Nelerdir, Dünya Üzerinde Nüfusun Dağılışına Etki Eden Unsurlar Hangileridir sizlere kısaca açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Nüfus yerküre üstünde dengeli bir biçimde dağılmamıştır .  Yeryüzünde nüfusun nasıl dağıldığını gösteren haritadan da anlayacağımız gibi dünya genelindeki nüfus dağılışı dengeli değildir .  Dağılımın dengesiz olmasında esas nedenler naturel ve beşeri birkaç etmen etkilidir .  Doğal etmenler aralarında iklim ,  yer şekilleri ,  toprak yapısı ,  bitki örtüsü ve su kaynakları sıralanabilir .  Beşeri etmenler ise uygun fiyat kutlamalar ,  ulaşım ,  yer altı kaynakları ,  ticaret ve turizm sayılı .  Dünyadaki kalabalık nüfuslu yerler aralarında Güneydoğu Asya ,  Batı Avrupa ve Amerika’nın doğusu gösterilebilir .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

nufus-dagilimi-haritası

Seyrek nüfuslu yerler aralarında ise Kuzeyindeki Afrika ,  Himalaya dağları ,  Antarktika ile Amazon ve Kongo Havzaları gösterilebilir .  Batı Avrupa ve Amerika’nın doğu kıyılarının sık sık nüfuslu olmasının asıl nedeni ise sanayi faaliyetlerinin gelişmiş olmasıdır .  Bu alanlar hem bir  aşırı yoğun biçimde nüfuslanmış hem bir de göç Kalabalık nüfuslu alanların en başında Güneydoğu Asya yer alır .  Bu bölgede Hindistan ve Çin ülkeleri dünya nüfusunun üçte birine yakın insanı barındırır .  Yoğun biçimde nüfuslanmanın basit nedeni iklim ve toprak koşullarının elverişli olmasıdır .  ile kalabalıklaşmaya devamı etmektedir .  Kalabalık nüfuslu alanların varlığı dek hemen hemen hiç nüfusun olmadığı alanlar da mevcuttur .  Bu bölgelerden biri kalan Kuzeyindeki Afrika dünyanın en büyük sahra alanıdır .  İklim koşulları birey hayatını engeller .  Benzer biçimde Antarktika’da buzulların varlığı ve sıcaklığın yıl boyu 0°C’nin altında olması yerleşmeyi sınırlandırır .  Himalaya dağlarının dünyanın zirve noktalarına sahip olması ve eğim derecesinin fazlalığı seyrek nüfuslanmayı eşliğinde getirir .  ısı ve yağışın fazlalığı ise Amazon ve Kongo havzalarının seyrek nüfuslanmasına neden olmuştur .  Tablodaki verilerden de anlaşılacağı dek dünya nüfusunun geçmişten bugüne büyük bölümü Asya kıtasında yaşamaktadır .  Nüfusun asgari olduğu kıta da Okyanusya olmuştur .  Bilgiler yönelik bitiş dönemlerde yanlızca Avrupa kıtasının nüfus ölçüsü azalmıştır .  Bunda kıta ülkelerinin büyük kısmında doğum oranlarının düşük olması ve ihtiyar nüfus oranının fazlalığı tesirli olmaktadır .  Bu durumun önüne geçmek amaçlı çoğu Avrupa ülkesinde genç başına miras ödemeleri yapılmaktadır .

Serdarhan Coğrafya ve coğrafi bilgiler ansiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Dünya’da Nüfusun Dağılışı Hakkında Bilgiler admin tarafından 5 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:
Dünya’da Nüfusun Dağılışı Hakkında Bilgiler isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz