Başlangıç » Öğrenci Ders Notları » Dünya’da Nüfusun Dağılışı Hakkında Bilgiler

Dünya’da Nüfusun Dağılışı Hakkında Bilgiler

reklam

Posted by: admin 05 Kasım 2013 Yorum yapın


reklam

Dünya Nüfus Dağılımı Nasıldır

Dünyada Nüfusun Dağılmasının Nedenleri Nelerdir, Dünya Üzerinde Nüfusun Dağılışına Etki Eden Unsurlar Hangileridir sizlere kısaca açıklamak istiyoruz.

Nüfus yerküre üstünde dengeli bir biçimde dağılmamıştır .  Yeryüzünde nüfusun nasıl dağıldığını gösteren haritadan da anlayacağımız gibi dünya genelindeki nüfus dağılışı dengeli değildir .  Dağılımın dengesiz olmasında esas nedenler naturel ve beşeri birkaç etmen etkilidir .  Doğal etmenler aralarında iklim ,  yer şekilleri ,  toprak yapısı ,  bitki örtüsü ve su kaynakları sıralanabilir .  Beşeri etmenler ise uygun fiyat kutlamalar ,  ulaşım ,  yer altı kaynakları ,  ticaret ve turizm sayılı .  Dünyadaki kalabalık nüfuslu yerler aralarında Güneydoğu Asya ,  Batı Avrupa ve Amerika’nın doğusu gösterilebilir .

nufus-dagilimi-haritası

Seyrek nüfuslu yerler aralarında ise Kuzeyindeki Afrika ,  Himalaya dağları ,  Antarktika ile Amazon ve Kongo Havzaları gösterilebilir .  Batı Avrupa ve Amerika’nın doğu kıyılarının sık sık nüfuslu olmasının asıl nedeni ise sanayi faaliyetlerinin gelişmiş olmasıdır .  Bu alanlar hem bir  aşırı yoğun biçimde nüfuslanmış hem bir de göç Kalabalık nüfuslu alanların en başında Güneydoğu Asya yer alır .  Bu bölgede Hindistan ve Çin ülkeleri dünya nüfusunun üçte birine yakın insanı barındırır .  Yoğun biçimde nüfuslanmanın basit nedeni iklim ve toprak koşullarının elverişli olmasıdır .  ile kalabalıklaşmaya devamı etmektedir .  Kalabalık nüfuslu alanların varlığı dek hemen hemen hiç nüfusun olmadığı alanlar da mevcuttur .  Bu bölgelerden biri kalan Kuzeyindeki Afrika dünyanın en büyük sahra alanıdır .  İklim koşulları birey hayatını engeller .  Benzer biçimde Antarktika’da buzulların varlığı ve sıcaklığın yıl boyu 0°C’nin altında olması yerleşmeyi sınırlandırır .  Himalaya dağlarının dünyanın zirve noktalarına sahip olması ve eğim derecesinin fazlalığı seyrek nüfuslanmayı eşliğinde getirir .  ısı ve yağışın fazlalığı ise Amazon ve Kongo havzalarının seyrek nüfuslanmasına neden olmuştur .  Tablodaki verilerden de anlaşılacağı dek dünya nüfusunun geçmişten bugüne büyük bölümü Asya kıtasında yaşamaktadır .  Nüfusun asgari olduğu kıta da Okyanusya olmuştur .  Bilgiler yönelik bitiş dönemlerde yanlızca Avrupa kıtasının nüfus ölçüsü azalmıştır .  Bunda kıta ülkelerinin büyük kısmında doğum oranlarının düşük olması ve ihtiyar nüfus oranının fazlalığı tesirli olmaktadır .  Bu durumun önüne geçmek amaçlı çoğu Avrupa ülkesinde genç başına miras ödemeleri yapılmaktadır .

Serdarhan Coğrafya ve coğrafi bilgiler ansiklopedisi

reklam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>