---- Sponsorlu Baglantilar ---

Dünyamızda Çöp Sorunu ve Çözüm Yolları Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Çöp meselesi ve çözüm yolları

Günümüzde dünyada en önemli sorunlardan biri olan Çöp Sorunu ve Çözüm yolları hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sizlerde çöp sorununun çözümü hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. 
Çağdaş şehircilikte kapı kapı dolaşarak çöp toplanmıyor. Yolların altına yapılan tünellerin içine çöpleri ve artık maddeleri sürüklemeye yarayan kanallar yapılıyor. Konutlarda çöp bidonları veya çöp tenekeleri yoktur. Bunların yerini çöp boruları almıştır. Borulara bırakılan çöpler kanallara gelmekte, buradan su ile sürüklenerek şehirden uzaklaşmaktadır. Suyun sürükleyemediği büyük parçalar özel makinalarda parçalanıp öğütülmektedir. Bir takım hanelerde lavabonun altına küçük bir değirmen konularak çöpler burada nöğütülmektedir. Bitkisel atıklar ve diğer ince parçalar un haline getirilerek, suya karışıp gitmektedir. Değirmene girmeyen konserve kutuları, şişeler vb. maddeler ayıklama ile toplanarak, tekrar kullanılmak üzere fabrikalara gönderilmektedir. Çağdaş şehircilik tasarısı böyledir. Yararlanma imkanı olan hiç bir madde ziyan edilmiyor.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

cevrekirliliğiresimleri
Çoğu yerlerde toplama giderini karşılayamayan kutu ve tenekeler Belediyenin karşısına ehemmiyetli bir mesele olarak çıkıyor. Organik artıkların gübreye, hem de toprağa dönüştürülmesi en kolay olandır. Ancak hane artıkları, kullanılmış giyim eşyaları, beyaz eşya, mobilya, asfalt artıkları, cadde ve sokaklardan toplanan çeşitli maddeler, endüstri artıkları, kömür ve maden artıkları, oto hurdaları ve lastik, hayvan yetiştirme kalıntıları, kesimhane kalıntıları, hastahane artıkları ve radyoaktif madde içeren maddeler nasıl yok edilebilir?
Görüldüğü gibi çok çeşitli çöplerin tekrar imalata kazandırılması kolay çözülen bir mesele değildir. Son 30 senedir plastik sanayii (PVC) artıkları çöplüklere ayrı bir boyut getirdi. Zira bu madde çürümeyen, yakıldığı zaman dahi kaybolmayan, kül haline dönüşen bir özellikte değil.
İyi depo edilmeyen veya bekletilen çöpler, yağmur suyu ile yıkanarak, yeraltı sularına karışmaktadır. Bu kez dünyanın her yerinde içme ve kullanma sularının kaynağını sağlayan yeraltı suları kirlenmektedir.
2. Dünya Savaşı’ndan sonra teknolojideki gelişmeler ve artan nüfus çöp yığınlarını seneden seneye artırdı. Bir çok ülke bilhassa tehlikeli çöplerini gemilerde açık denizlere taşımaya başladı. Çok yanlış olan bu açıkgözce uygulama denizlere ehemmiyetli zararlar verdi. Balık türlerinin ve su nebatlarının azalmasında, suların kirlenmesindeki rolü görülünce uluslar arasında şiddetli tartışmalar görüldü. Ara ara bir araya gelen kıyı ülkeleri denizlere çöp dökülmesini yasakladılar.
Organik atıkların diğerlerinden ayrılması için çeşitli yöntemler vardır. Organik maddelerden gübre yapılıyor. Bir çok Avrupa ülkesi bunu uyguluyor. Sözgelişi 1.5 milyon kişinin yaşadığı Düsseldorf’da çöp yakma fırınları vardır. Yakılan çöplerden ele geçirilen küllerin içine bir takım ilaveler yapılarak gübre yapılıyor. Japonlar bu küllerden çeşitli eşyalar yapıyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ çöp yakma merkezindeki cam parçalarından asfalt yol yapıyor.
İşin en can alıcı tarafı, çöplerin çeşitlerine göre ayrılmasıdır. Yöremizde veyahut ülkenin başka bir yerinde dikkat çeken en ehemmiyetli nokta, natürel şartlarda çözünmeyen plastik (PVC) ve benzeri ürünler, ağır metal artıkları ve pil ayrı bir sorundur. Ayrı olarak klorlu hidro carbonlar (tarımsal ilaçlar), boyalar, yağlı maddeler, deterjanlar taban suyuna ve buradan yeraltı sularına gitmektedir.
Çöplerin ayrılma şuuru de bir eğitim işidir. Çöp sorununu en az zararla çözemeyen bir mahalli idarenin, diğer sorunlarda başarılı olması kolay değildir. Temiz olmayan bir beldede hangi hizmeti yaparsanız yapın, fazla önem vermez ve dikkat çekmez. İlla da temizlik ve düzen en ehemmiyetli olandır.
ÖYLEYSE çeşidine göre çöp ayırma şuurunun önce ailelere, sonra bireylere anlatılması gerekir. En doğrusu ilkokullara konulacak derslerle, uygulamayla ve filmlerle çevrenin nasıl temiz tutulacağı daha çocuk yaşlarda öğretilmelidir.
Bizim bölgemiz turizmle iç içedir. Bu nedenle çöp işi ve temizlik ön tasarıdadır. Ancak bu ehemmiyetli mesele daha çözülememiştir. Belediyelerin bu hususta kurslar tertip edip insanların bilinçlendirilmesi çabası içinde olmaları gerekir. Hanelere dağıtılacak bir kaç kalın naylon torbanın her birine değişik çöpler konularak belli yerlere bırakmaları ve Belediyelerin bunları toplayıp değerlendirmesi çıkar yol gibi gözüküyor.
Buna uymayanların cezalandırılacağı bildirilmeli. Bir çok Belediye çöplerini ihale ile satıp para dahi kazanmaktadır. Ama ilk olarak çöp nedir, nasıl toplanır, hangi tip çöp nasıl zararlıdırveyahut yararlıdır, bunların eğitimi verilmelidir. Günlük ayrı ayrı stoklanıp kapıya bırakılan çöpler Belediyelerin işini kolaylaştırır. Yoksa dışarıya bırakılan çeşitli çöp bidonları vaya varillerle bumesele çözülemez.
Ehemmiyetli bir etraf meselesi olan çöpün zarını en az seviyeye indirmek, hem de ondan yararlanmak uygar bir hayat tarzıdır. Temiz bir havanın teneffüs edilebildiği, suların temiz olduğu, insanların yollarda rahat yürüdüğü, gürültü olmadığı, yeşilliğin yerini betona bırakmadığı ortam uygar ortamdır. 21. asır yaşantısı böylesine bir hayatı özlüyor. Ancak, diyebilirsinizki ‘Siz hayal mi görüyorsunuz?’. Keşke bu yazdıklarım gerçekleşse, ama çok zor.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Dünyamızda Çöp Sorunu ve Çözüm Yolları Hakkında Bilgi admin tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Dünyamızda Çöp Sorunu ve Çözüm Yolları Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz