---- Sponsorlu Baglantilar ---

Elektriğin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Günlük Yaşantımızda Elektriğin Önemi Nedir

Elektriğin Günlük Hayatımızdaki Önemi Nedir Kısaca Hakkında bilgiler ile Elektriğin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca açıklamak istiyoruz.

Elektriğin Günlük Hayatımızdaki Ehemmiyeti 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Günlük hayatımızda her yerde kullandığımız elektrik, hanelerimize ulaşıncaya kadar bir çok mevkiden geçer.Enerji hatları ile taşınan elektriğin çoğunluğu iş yeri ve konutlarda kullanılır.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ulaşım, tıp, tarım, iletişim, endüstri ve daha bir hayli alanda kullandığımız elektrik, aynı zamanda çağdaşlaşmanın da önemli bir göstergesi olup; ekmek ve su gibi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Elektrik enerjisi tabii kaynaklardan ele geçirilir.Ancak natürel kaynaklarımız sınırlıdır ve gün geçtikçe azalmaktadır.Bunu bilerek hareket etmeli ve elektrik enerjisini boşa harcamamalıyız.Kullanmadığımız lambaları söndürmeliyiz.Televizyonu izlemiyorsak kapatmalıyız.Bilgisayar kapalı ise fişini de çekmeliyiz.Elektrik araçlarını seçerken az enerji tüketenleri tercih etmeliyiz.

Şöyle bir düşünelim, elektriksiz hayat nasıl olurdu? Böyle bir durumda 15 katı asansörsüz çıkmanız, buzdolabında gizlediğiniz yiyeceklerin bozulmaması için çözüm aramanız gerekecekti. Haberleri televizyondan koltuğunuza yaslanarak izleyemeyecek, mikrodalga fırında yemeğinizi ısıtamayacak, müzik setinizden sevdiğiniz bir müziği dinleyemeyecek, saçınızı kısa sürede kurutamayacak, klimanızla serinleyemeyecek, bir düğmeye basarak odanızı aydınlatamayacak, bulaşık-çamaşır-kurutma gibi; temizliğiniz için ihtiyaç duyulan olan makineleri çalıştıramayacaktınız. Geceleri eviniz güvensiz ve karanlık olacak, elektrikli kalorifer, su ısıtıcısı, masa lambası, video ve bilgisayar gibi hayatınızı kolaylaştıran, hayatınıza hız katan pek çok teknolojik aletten uzak bir yaşantınız olacaktı. Şimdi de elektriksiz bir hayatı şehir çapında düşünelim:

Sıhhat, trafik, ulaşım, haberleşme, güvenlik sistemleri, iş yerleri, su dağıtımı, enerji imalatı, medya-yayın, bakım-onarım çalışmaları, elektriğe bağımlı olarak işleyen alanlardan ilk akla gelenlerdir.

Kesilmesi durumunda hayatı durma noktasına getirebilen elektrik, bizim için tüm bu saydıklarımızdan daha büyük öneme sahiptir. Şehir içindeki sistemlerin işlemesi, kurulu düzenin devam etmesi nasıl elektriğe bağımlı ise, vücudumuzda da enerji imalatı, iletişim, güvenlik, bakım-onarım gibi hemen hemen her türlü işlem için elektriğe ihtiyaç duyulur. Hasılı elektrik, vücudumuz için hayati bir öneme sahiptir. Çünkü vücudumuzdaki elektrik sistemi olmadan canlılıktan söz etmemiz ve vücudumuzdaki elektrik ihtiyacı, bir şehrin ihtiyacından çok daha vazgeçilmezdir.

Pek çok insan elektrikten faydalanırken, kendi bedeninin de tıpkı içinde yaşadığı şehir gibi elektriksiz çalışmayacağını bilmez ya da düşünmez. Oysa vücudumuz mükemmel bir elektrik ağı ile donatılmıştır. İnsan vücuduna baktığımızda, elektronik ile ilgili son derece karmaşık bilgileri kapsayan, elektrik enerjisinden nasıl yararlanılacağını bilen akıllı sistemler bulunduğunu görürüz. Nitekim bilim insanları vücudumuzdaki elektrik sistemini tarif ederken, günümüzde kullanılan elektrikli aletlerle ilgili benzetmeler yaparlar, elektronikte kullanılan terimleri kullanırlar: Piller, motorlar, pompalar, jeneratörler, devreler, akım, direnç, voltaj, yalıtım, yük? Bu terimleri kullanmadan sinir sistemini tarif etmeleri pek .

Maviyle Pembe & Vikipedi Güncel Bilgiler ansiklopedisi

elektrikEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Elektriğin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca Reis Bey tarafından 23 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Elektriğin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz