---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgi


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Erozyonun önemi nedir ve ayrıca Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. 
erozyonun önemi hakkında bilgi

Erozyon , öbür adıyla aşınım , yer kabuğunu yaratan kayaçların , enbaşta akarsular olmak üzere çeşitli harici etkenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmesi ya da bir yerden diğer bir yere taşınması olayıdır .

Tarımda kullanılan alanların %70’i özelliklerini kaybederek global olarak toplam kara üstünde %30 dolaylarında çölleşmeye gerekçe olmuştur . Yeryüzünde erozyon amacıyla çölleşme tehlikesi bulunan 110 ülke bulunmaktadır . Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Çevre Yazılımı için yapılmış bulunan hesaplamalarla , yeryüzünde çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek amacıyla yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur .

erozyon-resimleri

Türkiye topraklarının ise , %90’ı su erozyonu , %bir’i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır . Tarım topraklarında bu oran su erozyonu amacıyla %75 civarındadır . Ülkemiz’deki erozyon sonucu olarak yılda 500 milyon ton verimli toprak kaybedilmektedir .

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar , naturel döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir . . . Erozyon bilinçsizlik ve insan tesiriyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir . Erozyonun tesiri amacıyla kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine gerekçe olmaktadır . Erozyonun meydana gelmesi naturel faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara gerekçe olması , kişilerin bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir .

Erozyon çeşitlerinden bulunan su erozyonu en gösterişli erozyondur . Bu erozyonda yağmur damlalarının aşındırmasının yakınında yüzey akışa geçtiğimiz sularında mühim bir tesiri bulunmaktadır . Öbür bir erozyon versiyonu bulunan rüzgar erozyonu ise rüzgarın tesiriyle gerçekleşen aşınım ve taşınım olayıdır .

Erozyonun verimli toprakların kaybına yol açmasının yakınında peri bacalarının oluşumuna yol açaması , naturel bir güzelliğin meydana gelerek turizm bölgeleri oluşturmasına ve bir tezat oluşturmasına ne sebeple olmaktadır . Uzun yıllar bitiminde özel erozyon çeşitlerinden bulunan korunmuş sütun erozyonu bu oluşumlara gerekçe olmaktadır .

Coğrafya Konu Anlatımları ve Ders Notları Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > ERozyonun önemierozyonla mücadele etmek için hangi önlemler alınabilirerezyonla mücadele etmek için hangi önlemler alınabilirerozyonla mücadele etmek için hangi önlemler alınabilir kısacaerozyon önemierezyonun önemiErozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgierozyonun önemi nedirerezyon önemierozyon mucadele nedir

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgi admin tarafından 31 Ekim 2013 tarihinde , Öğrenci Ders Notları kategorisine eklenmiştir.

Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz