---- Sponsorlu Baglantilar ---

Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Erozyonun önemi nedir ve ayrıca Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. 
erozyonun önemi hakkında bilgi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Erozyon , öbür adıyla aşınım , yer kabuğunu yaratan kayaçların , enbaşta akarsular olmak üzere çeşitli harici etkenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmesi ya da bir yerden diğer bir yere taşınması olayıdır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Tarımda kullanılan alanların %70’i özelliklerini kaybederek global olarak toplam kara üstünde %30 dolaylarında çölleşmeye gerekçe olmuştur . Yeryüzünde erozyon amacıyla çölleşme tehlikesi bulunan 110 ülke bulunmaktadır . Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Çevre Yazılımı için yapılmış bulunan hesaplamalarla , yeryüzünde çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek amacıyla yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur .

erozyon-resimleri

Türkiye topraklarının ise , %90’ı su erozyonu , %bir’i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır . Tarım topraklarında bu oran su erozyonu amacıyla %75 civarındadır . Ülkemiz’deki erozyon sonucu olarak yılda 500 milyon ton verimli toprak kaybedilmektedir .

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar , naturel döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir . . . Erozyon bilinçsizlik ve insan tesiriyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir . Erozyonun tesiri amacıyla kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine gerekçe olmaktadır . Erozyonun meydana gelmesi naturel faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara gerekçe olması , kişilerin bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir .

Erozyon çeşitlerinden bulunan su erozyonu en gösterişli erozyondur . Bu erozyonda yağmur damlalarının aşındırmasının yakınında yüzey akışa geçtiğimiz sularında mühim bir tesiri bulunmaktadır . Öbür bir erozyon versiyonu bulunan rüzgar erozyonu ise rüzgarın tesiriyle gerçekleşen aşınım ve taşınım olayıdır .

Erozyonun verimli toprakların kaybına yol açmasının yakınında peri bacalarının oluşumuna yol açaması , naturel bir güzelliğin meydana gelerek turizm bölgeleri oluşturmasına ve bir tezat oluşturmasına ne sebeple olmaktadır . Uzun yıllar bitiminde özel erozyon çeşitlerinden bulunan korunmuş sütun erozyonu bu oluşumlara gerekçe olmaktadır .

Coğrafya Konu Anlatımları ve Ders Notları AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgi admin tarafından 31 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Erozyonun Önemi Nedir Kısaca Erozyonla Mücadele Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz