---- Sponsorlu Baglantilar ---

Etimoloji Nedir Kısaca Tanımı

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Etimoloji nedir? (Ayrıntılı Anlatım)

Bilgi Media Terimler Sözlüğünde Etimoloji Nedir, Ne Anlama Gelir Türkçe Tanımı ve Açıklamasını ayrıntılı olarak yapmak istiyoruz. Umarım sizler için yararlı bir bilgi notu olacaktır.
Bir kelimenin nereden geldiğini ya da oluş şeklini ve birden çok kelimenin partner kökünü arama işi. Bu işle uğraşan gramer dalı filolojinin bir kısmı olup, kelimelerin manalarının köklerini olası olduğu civarında eskiye giderek araştırıretimoloji
On dokuzuncu yüzyıla civarında etimoloji, kelimenin aslını vermekle sınırlandırılmıştır. Ek Olarak bir sonra etimoloji bir kelimenin farklı lisanlardaki benzeyen öteki kelimelerle olan dikkatini de araştırmıştır. Etimoloji yöntemiyle, kültürlerin gelişimini ve birbirine olan tesirini tanımlamak mümkündür. Ancak bu işte bir dilin iç ve harici tarihini hakkıyla bilmek gerekir. Bir dilin iç tarihi kendisinin içerisinde bulunan gramer değişiklikleri ve gelişmesi ile ilgilidir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sozlukler

------ Sponsorlu Reklamlar -----

 

Dış tarihi ise öteki dillerle olan münasebeti olup, onlardan yaptığı alış-verişlerdir. Bu itibarla kelimelerde oluşan değişiklikleri 3 grupta toplamak gerekir:

1) Her lisan öte dillerden kelime alarak, önceden kullanılan kelimeler atılır ya da kullanım sahaları daraltılır.

2) Kelimelerin şekillerinde farklılıklar ortaya çıkar.

3) Kelimelerin anlamları değişir.
Türkçe iç tarih durumundan dolayı oldukça muhafazakar bir dildir. Ancak harici tarih durumundan bunu söyleyemeyiz. Nedeni Ise Türkçe diğer dillerden birçok kelime almış ve bunları kendisinin ses yapısına uydurduğu buna benzeyen, bazılarının manalarını da değiştirmiştir. Ek Olarak benzer medeniyet dairesi içerisinde olduğu için Arapça ile Farsçayı ecnebi lisan onay etmeme düşüncesinden hareketle bunlardan birçok kelime almıştır. Bu nedenle zamanla bir takım kelime ve deyimler, kullanılmaz duruma gelmiş ya da kullanış alanı sınırlandırılmıştır. Bu, önceden yazılmış birden çok kitabı yepyeni nesillere hitab edemez şekle getirmiştir. Lisanın bir takım ihtiyaçlara karşılık vermesi durumundan, ağır ağır değişmesi normaldir. Ancak ilim dışı olarak koşulacak zorlamalar ve asılda değişim, toplumda bir takım huzursuzluklara neden olur.
Sözlükte “etimoloji” ne demek?
1. Kökenbilim.
2. Bir sözcüğün kökeni .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Terimler SözlüğüEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Etimoloji Nedir Kısaca Tanımı admin tarafından 10 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Etimoloji Nedir Kısaca Tanımı isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz