---- Sponsorlu Baglantilar ---

Gençliğe Hitabenin Anlamı Kısaca Öz Açıklaması

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin Kısa Öz Olarak Anlamı ve Açıklamasını sizlere sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Atatürk’ün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması ,

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Gençliğe hitabenin anlamı kısa ilköğrenim ilköğretim 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . dershane ,

Gençliğe Hitabe Açıklaması Özet Konu Anlatımı

ataturk-resimleri

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ

Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin Türk bağımsızlığını ,

Türk cumhuriyetini , sonsuza dek muhafaza etmek ve savunmaktır .

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur .

Bu basit , senin en kıymetli ( güven ) kaynağındır .

Gelecekte de , yurt içerisinde ve haricinde , seni bu kaynaktan mahrum etmek isteyecek iç ve dış kötücüller bulunacaktır .

Bir gün , bağımsızlığını ve Cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan , ödeve atılmak için , içerisinde bulunacağın ortamın imkân ve koşullarını düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve koşullar , birçok elverişsiz olabilmektedir .

Bağımsızlığına ve Cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar , bütün dünyada benzeyen görülmedik bir yenginin temsilcileri olabilirler .

Zorla veya ve aldatıcı düzenlerle sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış , bütün gemi yapım yerleri ele geçirilmiş , bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine eylemli olarak girilmiş olabilmektedir .

Bütün bu durumlardan ek olarak acı ve ek olarak korkunç olmak üzere , yurdun içerisinde yönetim en başında bulunanlar , aymazlık ve sapkınlık ve üstelik hainlik içerisinde bulunabilirler .

Dahası yönetim en başında yer alan böyleleri , kendisinin çıkarlarını , yurduna girip yayılmış olan ( dış ) düşmanların siyasal erekleriyle birleştirebilirler .

Ulus , yoksulluk ve darlık içerisinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilmektedir .

Ey Türk geleceğinin genç kuşakları! İşte bu ortam ve koşullar içerisinde dahi ödevin , Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Gereksindiğin kuvvet , damarlarındaki soylu kanda vardır!

günümüz türkçesiyle olan halini okursan açıklamaya gerek kalmayacaktır . zaten gençliğe hitabenin anlamını açıkca belirtiyor . . Yinede ben kırmızıyla sana özet olarak altına açıklamasını vereyim . .

Gençliğe Hitabe’nin Günümüz Türkçesi

Ey Türk gençliği!
Türk gençlerine Türk ifadesiyle seslenerek , gençlere kimliklerini , mensup oldukları ulusun kökenini , tarihini , kültürünü hatırlatıyor .

Birinci görevin Türk bağımsızlığını , Türk cumhuriyetini sonsuza civarında muhafaza etmek ve savunmaktır .
Türk gençliğinin hayatlarındaki önem sırasına yönelik öncelikli ilk görevleri Atatürkün vurguladığı buna benzeyen bağımsızlığımızın iç ve dış düşmanlara karşı , Cumhuriyet rejiminin iç ve dış düşmanlara karşı korunulması ve savunulmasıdır .

Varlığının ve geleceğinin bir temeli budur . Bu basit senin en kıymetli hazinendir . Gelecekte dahi , seni bu hazineden mahrum bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır . Birgün bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen , göreve atılmak için , bulunduğun durumun imkân ve şartlarını düşünmeyeceksin! Bu imkân ve kurallar , birçok elverişsiz bir özellikte ortaya çıkabilir . Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar , bütün dünyada eşi görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler . Zorlukla ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş , bütün tersanelerine girilmiş , bütün orduları dağıtılmış ve ülkenin her köşesi eylemli olarak ele geçirilmiş olabilmektedir . Bütün bu koşullardan ek olarak acı ve ek olarak tehlikeli olmak üzere , ülkenin içerisinde iktidara sahip olanlar duyarsızlık , sapkınlık ve hatta ihanet içerisinde bulunabilirler . Üstelik bu iktidar sahipleri , kişiye özel çıkarlarını işgalcilerin siyasi istekleriyle birleştirebilirler . Ulus fakirlik ve çaresizlik içerisinde yorgun ve bitkin düşmüş olabilmektedir .

Türk kimliğiyle bu topraklarda özgür ve özgür olarak yaşayabilmemizin temeli Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığının savunulması ve yönetim biçiminin korunulmasıdır . Öyleyse en kıymetli hazinemiz bağımsızlığımız ve Cumhuriyet tarzı yönetim biçimimizdir . Bu hazineyi kaybedersek her şeyimizi onurumuzu , şerefimizi , hayatımızı da kaybederiz . Türkiye cumhuriyetinin varlığı bağımsızlığı barış anlaşmasıyla düşman ülkeler açısından tescil edilmiş yönetim biçimiz TBMM açısından onay edilip ilan edilmiş olmasına rağmen ileride dahi yurt içerisinde ve yurt haricinde Türkiye Cumhuriyetinin Bağımsızlığını ortadan kaldırmak yönetim biçimini değiştirmek isteyecek odakların , kişilerin , devletlerin var olacağı hatırlatılıyor , vurgulanıyor . İleride bir gün Türk Gençliği bağımsızlığımızı ve yönetim biçimimizi muhafaza etmek ve savunmak zorunda kalırsa göreve başlamak için Türk Gençliği , içerisinde bulunduğu ülke kulları ve kendisinin öznel koşullara bakmaksızın , düşünmeksizin , korkmadan göreve atılmalıdır .

Ey Türk geleceğinin evladı! İşte , bu durum ve kurallar içerisinde dahi görevin Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır .
Atatürk Türk Gençliğine vasiyetine bitiş verirken Türk gençliğine görevini bir kez ek olarak hatırlatıyor . İşte ifadesiyle yazısına bitiş vermeye başlıyor . Bütün Gençliğe Hitabe boyunca anlatılan korkunç şartlara rağmen Türk
Gençliğinin görevinin Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığının ve rejiminin korunması , kurtarılması olduğunu bir kez ek olarak anlatılıyor vurgulanıyor .

Gereksinim duyduğun kuvvet damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır!
Bütün Gençliğe Hitabe boyunca anlatılan bütün aksi koşul ve durumlarda dahi Türk Gençliğinin görevi vatanı kurtarmaktır . Türk Gençliğinin bir işgal halinde gereksinim duyacağı kuvvet Damarlarındaki Asil kanda mevcuttur . Asil kan ifadesiyle anlatılmak istenen şey Türk Milletinin şeref ve muvaffakiyet dolu tarihidir .

Bu konu içinde bunlar var :gençliğe hitabenin anlamı kısa ve öz gençliğe, hitabenin marşının anlamı kısa ,gençliğe hitabenin kisaca anlami, gençliğe hitabenin anlamı,kısa Gençliğe Hitabenin Açıklaması ,gençliğe hitabe türkçe açıklaması ,gençliğe hitabe açıklaması kısa ,atatürkün gençliğe hitabesinin anlamının kısa özeti ,gençliği hitabe nin açıklaması

Bilgi MediaEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Gençliğe Hitabenin Anlamı Kısaca Öz Açıklaması admin tarafından 26 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.

Gençliğe Hitabenin Anlamı Kısaca Öz Açıklaması isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
3 responses to “Gençliğe Hitabenin Anlamı Kısaca Öz Açıklaması”
  1. ad soyad diyor ki:

    bu biraz fazla uznun

  2. taha123 diyor ki:

    yani kısa özetini uzun görünce zorllanıyorum

Sende Yorum Yaz