---- Sponsorlu Baglantilar ---

Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca Açıklamak İstiyoruz. 

Güzel Sanatlar Hangileridir Hakkında Bilgi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Güzel sanatlar nedir ? Güzel sanatlar dalları ve özellikleri nelerdir?
1 – Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir hoş sanattır . Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer .
Edebiyat:
Kalem
Kağıt
Silgi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

guzelsanatlar

2 – Resim: Yağlı , sulu veya kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan hoş sanattır . Resim yapan sanatçıya ressam ismi verilir .

Resim Malzemeleri:
Boya ( kalem , suluboya , guaş , yağlı boya , akrilik boya , mum boyası , pastel boya , kök boya )
Resim defteri
Resim kağıdı
Fırça çeşitleri
Kalem
Mürekkep
Palet
Silgi
Tuval

3 – Heykel: Ya tabiatta var olan veya hayalde canlandırılan varlıkları , kaya , çamur , tahta , yeraltı maden buna benzer maddeler kullanmak suretiyle 3 boyutlu olarak yapma işidir . Heykel yapanlara heykeltıraş ismi verilir .
Heykel Malzemeleri:
Mermer
Beton
Betonarme
Kil
Kalıp çeşitleri
Oyma , kırma , kesme vb araçlar

4 – Mimarlık: İnsanların estetik zevklerine hitap edecek biçimde yapılar yapmaktır . Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar , tapmaklar , camiler , saraylar , bir medeniyetin en hoş eserlerini meydana getirirler . Sanatçılarına mimar ismi verilir .
Mimarlık Malzemeleri:
Mermer
Beton
tahta
vb . mimari malzemeleri
Oyma , kırma , kesme vb araçlar

5 – Musiki ( Müzik ) : Sesleri melodi haline getirme sanatıdır . Müzik , pek birçok bölümlere ayrılır . Musiki bestecilerine musıkişinas denir .
Müzik Malzemeleri:
Müzik aletleri

6 – Tiyatro: Bir hikâyenin , sahnede , oyuncular açısından canlandırılarak temsil edilmesi sanatıdır . Bu Sabah tiyatro eserleri , sinemalarda , radyolarda , televizyonlarda yer almaktadır . Eseri oynayan sanatçılara aktör , aktris ismi verilir .
Tiyatro malzemeleri:
Kostüm
sahne
yardımcı araç
Dekor araçları

7 – Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir . Pek birçok çeşitleri vardır .
Dans mazemeleri:
kostüm
müzik

Güzel Sanat Dallarının Özellikleri Nelerdir

Güzel sanatları ne şekilde sınıflandırabiliriz?
Geleneksel ve modern olmak üzere 2 şekilde sınıflamak , bize bir takım kolaylıklar getirebilir .
Geleneksel sınıflama , hoş sanatları , hitap ettiği duyu organlarına yönelik sınıflar . Sözgelimi ” görsel sanatlar ” ( plâstik sanatlar ) , göze ve görmeye dayanan sanatları , resim , heykel , mimari buna benzer dalları bir grupta toplar . Fonetik sanatlar , müzik ve türleri ile edebiyatı; ritmik sanatlar ise , hem bir görme ve hem bir de hareketle ilgilenme sanatı olan sinema , opera buna benzer sanatları kapsar .
Ancak , bu sınıflandırmanın isterse istemez haricinde kalabilen bir takım türler de olabilmektedir . Sözgelimi , karikatür veya seramik buna benzer . Bu nedenle , ek olarak modern bir sınıflandırmaya gerek duyulmuştur . Bu sınıflama , söz konusu edilen sanat dalının niteliği ve tekniği gözönünde bulundurulmaktadır . Buna yönelik , böyle bir sınıflandırma yapılabilir:
Yüzey Sanatları: Bütün 2 boyutlu sanat çalışmaları , yani bir eni ve bir boyu olan kâğıt veya tuval üzerine , bir duvar veya kumaş üzerine uygulanan sanatlardır: resim ve türleri ( yağlı boya , sulu boya , baskı sanatları , afiş , grafik çizimler ) , duvar resmi , minyatür , karikatür , fotoğraf , batik , süsleme vb .
Hacim Sanatları: 3 boyutlu sanat çalışmalarıdır . Sözgelimi heykel , seramik , anıtlar buna benzer .
Mekân Sanatları: İç veya dış mekânı içine alan veya düzenleyen sanat dallarıdır . En baş bölgesinde mimarî olmak üzere ( bahçe mimarîsi , peyzaj mimarîsi ) , çevre düzenlemesi buna benzer mekâna ilişkili olarak bütün tasarım çalışmaları .
Dil Sanatları: Edebiyat ve metin türlerini içeren sanatlardır; roman , hikâye , şiir , deneme , tiyatro metni , film senaryosu vb . buna benzer .
Ses Sanatları: Müzik ve bütün türlerini içeren sanatlardır : Millet müzikleri , klâsik müzikler buna benzer .
Hareket Sanatları: İnsanın , bedeniyle anlatım gücü kazandırdığı sanatlardır: Bale , dans türleri , Millet dansları , pandomim vb .
Dramatik Sanatlar: İnsanın , eyleme dönüşmüş ifadelerle kendini veya bir olayı , bir olguyu anlattığı sanatlardır: tiyatro , opera , müzikal oyun , kukla buna benzer oyun alanı/sahne sanatları , sinema , gölge oyunu buna benzer türleri buna örnek olarak gösterebiliriz .
Böylece , bütün sanat dallarını içine alan bir sınıflandırma yapmış olunur .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca admin tarafından 29 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca”
  1. merve salkık diyor ki:

    Aradığım sorunun tam karşılığını buldum yararlı ve güzel bilgiler var.

Sende Yorum Yaz