---- Sponsorlu Baglantilar ---

Hacı Bayram Veli Menkıbeleri, Nasihatleri, Sözleri, Tavsiyeleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Hacı Bayram Veli Menkıbeleri, Nasihatleri, Sözlerini hayat yön veren tavsiyelerini sizlerhe paylaşmak istiyoruz. Sizlerde bu büyük evliyanın hayatı ve sözlerine dair bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Hacı Bayram Veli Menkıbesi,

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Hacı Bayram Veli’nın bir menkıbesi: Ankaralı Hacı Bayram Veli, Sultan II. Murad’ın saygı duyduğu manevi önderlerlendi. Hükümdarın Hacı Bayram’a saygısı o derece büyüktü ki ona mürid olanlardan vergi almıyordu. Ama gelin görün ki bütün Ankara halkı Hacı Bayram’ın müridi olduğunu iddia ediyordu. Ankara’da kimden vergi istense, “Ben Hacı Bayram’ın müridiyim” deyip işin içinden sıyrılıyordu. Bu durum hükümdara yansıtıldı. Hükümdar Hacı Bayram’a bir mektup gönderip, “Gerçek müritlerinizin sayısını bana bildiriniz, sizin bildirdiğiniz herkes vergiden muaf tutulmak üzere kabulümdür” dedi.
hacı-bayram-veli-camii
Hacı Bayram devletine saygılı bir maneviyat büyüğü olarak kendisine bağlılığın kötüye kullanılmasından zaten şikâyetçi idi. Mektubu fırsat bilerek müridlik iddiasındaki herkese haber saldı: “Falan gün falan yerde toplanınız” diye. O gün hemen bütün Ankara halkı şeyhlerinin davetine uyarak bildirilen yere akın ettiler. Hacı Bayram bir tepeciğe kurdurduğu siyah kıl bir çadırdan çıkarak kalabalığa sordu:

“Beni seviyor musunuz?” Kalabalık hep bir ağızdan karşılık verdi: “Elbette seviyoruz.”
Bana yürekten bağlı mısınız, istesem benim için canınızı verir misiniz?”
Kalabalık cevap verdi: “Canımız senin yoluna feda olsun.”
Hacı Bayram bunun üzerine, “Bugün bana inananları şu çadırın içinde bir bir kurban edip canlarını cennete göndereceğim. Şimdi bir kişi çıksın” dedi.
Kalabalıktan bir kişi çıktı. Hacı Bayram onu çadıra aldı. Çadırda önceden hazırlattığı koyunlardan birini keserek, kanını çadırdan dışarıya akıttırdı. Dışardakiler adamın gerçekten kurban edildiğini sanarak ürperdiler. Hacı Bayram dışarı çıktı, “Bir kişi daha gelsin” dedi. Bir adam daha çıktı. Onu da çadıra alıp aynı işlemi yaptı. Sonra dışarı çıktı ve bir kişi daha istedi. İşin şakaya gelir yanı yoktu. Giden gidiyordu. Bu defa bir şaşkınlık ve duraksama görüldü. Yine de bir hanım üeri çıktı. Hacı Bayram onu da çadıra aldı. Aynı olay tekrarlandı. Dördüncü defa Hacı Bayram kurbanlık isteyince tek kişi çıkmadı.

Hacı Bayram artık hükümdara cevap verecek durumdaydı:
— Sultanım vergiden affedilmek üzere gerçek müritlerimi sormuştunuz. Benim gerçek müritlerim iki er kişi ile bir hatun kişiden ibaret üç kişidir.

Hacı Bayram Veli Duası

Hacı Bayram Veli Nasihatleri

“İnsanların fitnesinden kurtulmak istiyorsanız, çarşı ve pazarlarda sık sık bulunmayınız.”

“Hiddet ve kin, hakîkatleri gören gözleri kör eder. Öfke, iyi düşünmeyi daraltır, yanıltır.”

“Allah’a isyân yolunda, hiçbir kimseye yardım etmeyiniz.”

“Küçük çocukları seviniz, başlarını okşayınız. Onları sevindiriniz ki, Peygamber efendimizin emrini yerine getirmiş olasınız.”

“Çarşıda ve câmi avlusunda bir şey yemeyiniz. Yol ortasında durmayınız. Ticâret erbâbının dükkânlarında uzun müddet oturmayınız.”

“Hiçbir günâhı küçümsemeyin, çok çalışın. Boş gezenler, zengin bile olsa, arkadaşları şeytan, kalbleri şeytanın konağı olur.”

“Helâlinden kazanıp, ondan fakırlere cömertçe veriniz.”

“Ölümü çok hatırlayınız. Ölüm gelmeden hesâbınızı yapınız. Tövbe ediniz ki, affa kavuşasınız.”

“Dünyâ gamından, nefsin sıkıştırmasından hafifleyip kurtulmak istiyorsanız, kabristanları sık sık ziyâret ediniz.”

“Ayıp ve kusurlarını gördüğünüz arkadaşlarınızın, komşularınızın, sırlarını ifşâ etmeyiniz. Çünkü gördüğünüz bu sırlar, size emânettir. Emânete hiyânet ise, çirkin bir harekettir.”

“Âlim ve velîlerin kabirlerini ziyâret ediniz. Zîrâ o büyükler, kendilerini ziyâret edenlere şefâat ederler.”

Hayırlı Günler..Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Hacı Bayram Veli Menkıbeleri, Nasihatleri, Sözleri, Tavsiyeleri admin tarafından 10 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.

Hacı Bayram Veli Menkıbeleri, Nasihatleri, Sözleri, Tavsiyeleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz