---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir

Azot gazı ile havayı bir birinden ayırt için yapılmış özel makineler var. Bu makineler hava ile azotu yaklaşık olarak %97 – 99.99 arasında ki değişen oranlarla bir birlerinden ayırabiliyorlar. Fakat bunlar dışında da azotu daha az saflıkta elde edebileceğimiz çeşitli alternatifler yöntemlerde de düşünülebilir.
Örneğin havayı sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisinden geçirmemiz durumunda, havada bulunan CO2 gazını bir birinden ayırabiliriz.
2 NaOH + CO2 ==> Na2CO3 + H2O
Devamında ise kalan havayı ısıtılmış bakır türbünlerden geçirdiğimizde oksijenin de tutulmasını sağlayabiliriz. Tabii ki bu ayrıştırma yöntemi sırasında diğer soy gazları ayıramıyoruz ve bundan dolayı azotun saflık oranını düşük olmaktadır.

azoteldeetme

Cu + O2 ==> 2 CuO

Azotu havadan ayırmak için kullanabileceğimiz bir başka yol ise damıtma yöntemidir. Bunu yapmak için ilk olarak havayı önce –190 , – 200°C’lik ısıya getirerek sıvı hale gerekir. Sonrasında ise damıtma yöntemini uygulayarak (bu yöntem bildiğiniz gibi, sıvıların kaynama noktaları farklılığından hareket edilerek uygulanır) azotu ortamdan uzaklaştırabilir ve ardında kalan sıvıyı yeniden buharlaştırarak, azottan bağımsız bir hava çıkarabiliyoruz. Çünkü azotun kaynama noktası argon ile oksijene göre daha düşüktür.Bu durumda oksijen ve argon sıvı vaziyetteyken azot buharlaşıp ortamdan uzaklaştırılabilir.

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca Özet Vikipedi TR kaynaklı bilgi notumuz ile sizlerle.

Diğer Konu Linkleri > havadan oksijen ve azot eldesihavadan azot ve oksijen nasil elde edilirhavadan azot nasıl elde edilirhavadan azot eldesiazot nasıl elde edilirhavadan azot ve oksijen eldesi nasıl olurhavadan azot ve oksijen eldesihavada azot ve oksijen nasıl elde edilirhavadan azot gazı nasıl elde edilirhavada azot ve oksijen gazi elde edilir

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca admin tarafından 7 Eylül 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz