---- Sponsorlu Baglantilar ---

Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Özet Olarak

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Heyelandan Korunmak için Neler Yapmalıyız sorusunun yanıtını ve Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Özet Olarak hazırladığımız bilgi notumuz ile sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerde Heyelandan Korunmak İçin Alınacak Önlemler Hakkında bilgilerinizi bizimle paylaşırmısınız.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Heyelandan Korunmak Amaçlı Neler Yapılmalı

------ Sponsorlu Reklamlar -----

heyelannedir
Heyelandan Korunma yolları

1 ) Yüksek ve eğimli kalan araziler süresince bitki örtüsü korunmalı . Naturel bitki örtüsü tahrip edilmemeli , tahrip kalan bitki örtüsünün adına tekrardan ağaç dikimi yapılmalıdır . Nedeni Ise Heyelan felaketine ne sebeple kalan en mühim olay , yüksek arazilerde toprağın kendisinin kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri aracılığıyla toprağı tutamamasıdır .

2 ) Yüksek yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır .

3 ) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok yüksek olduğu yöne dosdoğru yerçekimi ivmesi nedeniyle kaymak isteyecektir . Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir . Heyelan kalan bölgeler göz önüne alınırsa , bir takım bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir . Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler ‘in en başında , yamaç süresince açılacak genişçe su kanalları gelmektedir . Bu sayede , su kolayca toprağın içine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir .

4 ) Doğal Afetler İçerisinde Heyelan bilhassa ülkemizde sıkça görülmektedir . Ülkemizde heyelanın en fazla görüldüğü yerler ise , tabakaların yamaç eğimi ile benzer yönde olduğu alanlardır . Bu alanlarda yapılmış olan yol , direk heyelan tehlikesi altındadırlar . Bu buna benzer yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır . Ek Olarak önceleri bu konuyla alakalı bir video yayınlamıştık . Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük .
5 ) Ülkemiz’de Heyelan olayının sık sık görüldüğü yerlerin en başında iştirak eden Karadeniz Bölgesi , doğal afetler içerisinde Heyelan olayının en sık sık görüldüğü bölgenin en başında gelir . Nedeni Ise Karadeniz Bölgesi , iklim nedeniyle çok yağış alan bir bölgedir . Ek Olarak bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok yüksek olması , heyelan afetinin gerçekleşmesi amaçlı bütün gerekçeleri tamamlamaktadır . İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki , bölge evleri daima yüksek yamaçların üst kısmına yapılmıştır . Bu çok hata bir uygulamadır . Heyelanın gerçekleşmesi amaçlı , bütün maddeler tamamlandıysa , o bölge hayat alanı olarak kullanılmamalıdır .

Bilgi Media & Vikipedi Doğal Kültür AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Özet Olarak admin tarafından 2 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Özet Olarak isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz