---- Sponsorlu Baglantilar ---

Hz. Ömer’in Hayatının Özeti ve Kısa Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

hz ömerin hayatının çok kısa özeti,

------ Sponsorlu Reklamlar -----

hz ömerin hayatı kısaca, HZ Ömer Hakkında Bilgiler

------ Sponsorlu Reklamlar -----

 

Hz. Ömer Hayatı – Biyografisi

 

hz-omer

Dört büyük İslam Halifesi hakkında bilgi vermeye  devam ediyoruz. Hz. Ömer, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ölümünden sonra Dört büyük halifenin ilki olan Hz. Ebubebir vefat ettikten sonra İslam toplumunun başın gelen ikinci halifedir. Hz. Muhammed’in vefatını takiben sonra İslam toplumunun yönetimine geçen ikinci halife olan Hz. Ömer, Peygamber efendimizin bağlı olduğu Mekke’nin Kureyş kabilesinin tanınmış ailelerinden olan Beni Adiyy ailesine mensuptur.  Babası kabileler arasındaki sorunları hakemlik yaparak çözmesiyle tanınmıştı. Bu hakemlik görevini bir süre Hz. Ömer de yürütmüştür. Cesareti ve yiğitliğiyle tanınmış bir kişidir.

 

642′de İskenderiye’yi yönetim altına alan Mısır Valisi Amr îbnü’l-As emrindeki birliklerini Libya üzerine cihada gönderdi. Hz. Ömer 644 yılında Medine’ de, kendisinden fazla vergi alındığım iddia eden İranlı bir Hıristiyan köle tarafından öldürüldüğünde İslam devleti Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da oldukça büyük ve önemli bir güç haline gelmişti.

 

Hz. Ömer tüm dünyada ve İslam aleminde adaletiyle ün kazanmıştır. Ayrıca ilk devlet örgütlenmesinin de temellerini atmış, günlük hayata , toplum yaşamına adalet, maliye, ordu ve toprak yönetimi gibi bir çok alanda ilk düzenlemeleri yapmış, ayrıca ilk İslam parasını bastırmıştır. Hicret’in İslam tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmesi onun döneminde olmuştur.

Bilgi Media ( Türkiyenin Vikipedisi )Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Hz. Ömer’in Hayatının Özeti ve Kısa Biyografisi admin tarafından 24 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Hz. Ömer’in Hayatının Özeti ve Kısa Biyografisi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
2 responses to “Hz. Ömer’in Hayatının Özeti ve Kısa Biyografisi”
  1. yasin öztürk diyor ki:

    saolun çok işe yaramadııı

  2. hanife günay diyor ki:

    tşk sayenizde ödec yaptım

Sende Yorum Yaz