---- Sponsorlu Baglantilar ---

İbn-İ Rüşd Kimdir? Kısaca İbn – İ Rüşd Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

İbn – İ Rüşd Biyografisi ve Kısaca Hayatı,
İbn – İ Rüşd Yaşamı ,
İbn – İ Rüşd Eserleri ,
İbn – İ Rüşd Ile Ilgili Bilgi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İbn – İ Rüşd Kimdir – ibn – i rüşd ün yaşamı – ibn – i rüşd ün eserleri

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İbn – i Rüşd Endülüslü – Arap felsefeci ve doktor , bir felsefe , fıkıh , matematik ve tıp alimidir . Kurtuba’da doğdu ve Marakeş , Fas’ta öldü . d . 1126 – ö . on Aralık 1198

İbn – i Rüşd’e göre biricik filozof Aristo’ydu .

ibn-i-rusd

İbn – İ Rüşd Kimdir?
İbn – i Rüşd en pekçok Aristo’nun eserlerinden yaptığı , bu erken Batı’da pekçok çoğu unutulmuş , tercüme ve şerhleriyle ünlüdür . 1150’den bir bir önce Avrupa’da Aristo’nun eserlerinin birden pekçok tercümesinden başkası yoktu ve şunlar da inanç adamlarınca rağbet görüp , incelenmiyorlardı . Batı’da Aristo’nun mirasının bir daha keşfedilmesi , İbn – i Rüşd’ün eserlerinin 12 . yüzyıl başlarında Latince’ye tercümesiyle başlamıştır .

İbn Rüşd’ün Aristo üstüne çalışmaları otuz senelik bir çağı kapsar ve bu dönem içerisinde , erişemediği ” Politika ” haricinde bütün eserlerine şerhler yazmıştır . Eserlerinin İbranice tercümeleri de , İbrani Felsefesi üstünde kalıcı bir tesir bırakmıştır . İbn Rüşd’ün düşünceleri , Hıristiyan skolastik gelenekten , Aristo’nun akıl çalışmalarına ölçüt verici [Brabant’lı Siger] , Thomas Aquinas ve ( özellikle Paris Üniversitesi’ndeki ) diğerleri tarafından özümsenmiştir . Thomas Aquinas bunun için benzer meşhur skolastik filozoflar , ona adı adına ” Şârih ” ( Yorumcu ) ve Aristo’ya da ” Filozof ” diyecek pekçok çok yüksek derecede önem veriyorlardı . İslam dünyasında bir okul bırakmamış ve ölümü Endülüs’teki özgür görüş yaşamının gurubunu işaret etmiştir .
Orta Dönem’ın Avrupalı skolastiklerinin kendisine gösterdikleri saygıdan nazaran , Dante İbn Rüşd’ü İlahi Komedya’da öte büyük pagan filozoflarla birlikte , ” iltifatın üne borçlu olunduğu ” Limbo’da tasvir etmiştir .

Bazı eserleri

Felsefe üstüne 2 eseri vardır;

Tehafütü’t Tehafüt
Makela fı’l Mizac

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Biyografi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
İbn-İ Rüşd Kimdir? Kısaca İbn – İ Rüşd Biyografisi admin tarafından 18 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
İbn-İ Rüşd Kimdir? Kısaca İbn – İ Rüşd Biyografisi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz