---- Sponsorlu Baglantilar ---

İsmin Halleri Konu Anlatımı ve Örnekleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Türk Dili ve Edebiyatı Konu Anlatımlarımıza İsmin Halleri Konu Anlatımı ve Örnekleri ile devam ediyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İSMİN HALLERİ
İsimler , cümle içindeki görevlerine yönelik yalın ( eksiz ) ya da ” – i , – e , – de , – den ” çekim eklerinden birini alarak bulunurlar . İsimlerin girdiği bu biçimlere ismin halleri denir .
İsmin 5 hali vardır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

soru-cevap-resimleri
1 . İsmin yalın hali:
İsmin hal eki almamış biçimidir .
ÖRNEK: kaya , yıl , kitap , ağaç , dert , renk , tarak , Ahmet…
2 . İsmin – e hali:
İsmin sonuna ” – e ” ya da ” – a ” eklerinden BÜUK’na cazip olarak getirilmiş biçimidir .
ÖRNEK: Elmalara , okula , üzüme , taşa , seneye , kitaba , ağaca , derde , renge , tarağa , Ahmet’e , elmaya…
NOT ( 1 ) : Sesli harf ile biten cins adlar , ” – e ” hal ekini aldıklarında , isim ile hal eki arasına ” y ” kaynaştırma harfi girer .
NOT ( 2 ) : ” p , ç , t , k ” harfleri ile biten cins adlar , ” – e ” hal ekini aldıklarında ” Süreksiz çelik ünsüzlerin yumuşaması ” kuralı uygulanır .
NOT ( 3 ) : Özel isimlere eklenen ” – e ” hal eki kesme işareti ile ayrılır . ” p , ç , t , k ” harfleri ile biten özel ismler ” – e ” hal ekini aldıklarında yumuşama kuralı ( yazarken ) uygulanmaz .
3 . İsmin – i hali:
İsmin sonuna ” – i , – ı , – u , – ü ” eklerinden cazip olanının getirilmiş biçimidir .
ÖRNEK: Elmaları , okulu , üzümü , taşı , seneyi , kitabı , ağacı , derdi , rengi , tarağı , Ahmet’i , elmayı…
NOT ( 1 ) : Sesli harf ile biten cins adlar , ” – i ” hal ekini aldıklarında , isim ile hal eki arasına ” y ” kaynaştırma harfi girer .
NOT ( 2 ) : ” p , ç , t , k ” harfleri ile biten cins adlar , ” – i ” hal ekini aldıklarında ” Süreksiz çelik ünsüzlerin yumuşaması ” kuralı uygulanır .
NOT ( 3 ) : Özel isimlere eklenen ” – i ” hal eki kesme işareti ile ayrılır . ” p , ç , t , k ” harfleri ile biten özel ismler ” – i ” hal ekini aldıklarında yumuşama kuralı ( yazarken ) uygulanmaz .
4 . İsmin – de hali:
İsmin sonuna ” – de ” ekinin getirilmiş biçimidir . ” – de ” eki eklendiği ismin bitiş hecesindeki sesli harf kalın ise ” – da ” şeklini alır .
ÖRNEK: Elmalarda , okulda , üzümde , taşta , senede , kitapta , ağaçta , dertte , renkte , tarakta , Ahmet’te , elmada…
NOT: ” p , ç , t , k , s , ş , h , f ” harfleri ile biten adlar , ” – de ” hal ekini aldıklarında ” yumuşak ünsüzlerin sertleşmesi ” kuralı uygulanır .
5 . İsmin – den hali:
İsmin sonuna ” – den ” ekinin getirilmiş biçimidir . ” – den ” eki eklendiği ismin bitiş hecesindeki sesli harf kalın ise ” – dan ” şeklini alır .
ÖRNEK: Elmalardan , okuldan , üzümden , taştan , seneden , kitaptan , ağaçtan , dertten , renkten , taraktan , Ahmet’ten , elmadan…
NOT: ” p , ç , t , k , s , ş , h , f ” harfleri ile biten adlar , ” – den ” hal ekini aldıklarında ” yumuşak ünsüzlerin sertleşmesi ” kuralı uygulanır .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
İsmin Halleri Konu Anlatımı ve Örnekleri admin tarafından 28 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
İsmin Halleri Konu Anlatımı ve Örnekleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz