---- Sponsorlu Baglantilar ---

Japonya Hakkında Bilgi Kısaca Japonya Hangi Kıtadadır Nerededir

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Japonya hangi kıtada Yer Almaktadır, Japonya Nerededir, Tarihçesi Hakkında Genel bilgileri ve Haritasını Sizlerle paylaşmak istiyoruz. Japonya Hakkında Bilgi Kısaca Japonya Hangi Kıtadadır Nerededir
Japonyanın bulunduğu kıta
japonya haritası

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Japonya (Japonca: 日本, Nihon veyahut Nippon, resmî isimi 日本国, Nihon-koku veyahut Nippon-koku   Doğu Asya’da bir ada ülkesidir.Büyük Umman’ta bulunan Japonya Çin, Kore ve Rusya’nın doğusunda, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne kadar uzanır. Japonca ismini oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “orijin” mananına gelir. Bu nedenle Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----
[​IMG]Japonya doğu Asyada bulunan bir ada ülkesidir.​

Japonya üç binden fazla adadan oluşur Bu adaların en büyükleri olan Honşu, Hokkaido, Kyuşu ve Şikoku adaları ülkenin %97’sini oluşturur. Adaların çoğu dağlıktır ve bazıları volkanlardan oluşur. Japonyanın en yüksek dağı olan Fuji Dağı bir volkandır. Japonya 128 milyonluk nüfusuyla dünyanın nüfus açısından onuncu büyük ülkesidir. Başşehir Tokyo’nun bulunduğu alan etrafında bulunan şehirlerle beraber 30 milyonunun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en büyük metropoliten alanını oluşturur.

Arkeolojik araştırmalar Paleolitik çağın son zamanından beri insanların Japon adalarında yaşadığını gösterir. Yazılı tarihte Japonya’nın isimi öncelikle 1. asırdan kalma Çin metinlerinde geçer. Japonya’nın tarihi dış dünyadan etkilendikten sonra çok uzun yıllar süresince tecrit edilmesiyle şekillenmiştir. Günümüzdeki Japon kültürü dış etkiler ile iç gelişmelerin bir karışımından oluşmaktadır. 1947 seneninde anayasanın kabulünden beri Japonyaparlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Devletin başı Japon imparatoru, hükümetin başı ise başbakandır. Seçimle işbaşına gelen bir meclisi vardır.

Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya göre Japonya Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada ikinci sıradadır  Birleşmiş Milletler, G8 ve APEC azasıdır. Savunma bütçesi dünya beşincisidir. Dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısı ve en büyük altıncı ithalatçısıdır.

Bilgi Medi & Vikipedi Genel Kültür ve Ülkeler Coğrafyası AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Japonya Hakkında Bilgi Kısaca Japonya Hangi Kıtadadır Nerededir admin tarafından 10 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir.

Japonya Hakkında Bilgi Kısaca Japonya Hangi Kıtadadır Nerededir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz