---- Sponsorlu Baglantilar ---

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Önemli Tarım Ürünleri Nelerdir ?

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Karadeniz Bölgesinde Hayvancılık Hakkında Bilgileri ve Karadeniz Bölgesinde Yetişen Önemli Tarım Ürünleri Nelerdir sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz. Yeşilin ve Doğanın ülkemizde en güzel olduğu yıl içerisinde bolca yağış alan Karadeniz Bölgemiz ile ilgili olarak sizlere bu bilgi notumuzda bölge tarımı ve hayvancılığına dair bilgileri açıklayarak devam ediyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Her mevsim yağış görülmesi, yaz kuraklığı isteyen (buğday, arpa, yulaf, çavdar, mercimek, pamuk) ürünlerin yetişmesini önlemiştir. Kıyı kesimde hububatın yerini mısır almıştır.Kış mevsiminde Doğu Karadeniz’de kış ılıklığı fındık, çay, turunçgil, zeytin gibi ürünlerin yetişmesini kolaylaştırmıştır. İç bölgelerde yağış azlığı orman örtüsünün azlığına, hububat ve şekerpancarı gibi ürünlerin öne çıkmasına yol açar. Bölgede çalışan nüfusun %70’i geçimini tarımdan sağlamaktadır. En randımanlı tarım arazileri kuzeye bakan yamaçlarda görülür.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

karadenizmanzaralari

Bölgede yetişen başlıca tarım ürünleri şunlardır:
Fındık : Trabzon, Giresun ve Silahlı güç başlıca imalat alanlarıdır. Türkiye toplam imalatının % 85’i bölgeden karşılanır.

Çay : Giresun’dan Gürcistan’a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. Rize etrafında yoğunlaşır. Türkiye toplam çay imalatının %100’ü bu bölgeden karşılanır. Tabii ekim alanı en dar olan ürünlerimizdendir.

Tütün : Daha çok Orta Karadeniz Bölümü’nde (Samsun, Amasya ve Tokat etrafı) yetiştirilir. Ayrı olarak Batı Karadeniz’de Düzce dolaylarında da imalatı yapılır. Türkiye toplam tütünimalatının %13’ü bölgeden karşılanır.

Mısır : Bütün kıyı süresince yetiştirilir.

Elma : Bölgede Amasya başta olmak üzere Kastamonu ve Tokat etrafında yetiştirilir.

Şekerpancarı: Amasya, Tokat, Kastamonu etrafında tarımı yapılmaktadır.

Keten-kenevir: Kastamonu başta olmak üzere Sinop, Zonguldak etrafında tarımı gelişmiştir.

Soya Fasulyesi: Silahlı güç- Giresun etrafında tarımı yapılmaktadır.

Zeytin: Soğuktan savunmuş Çoruh vadi oluğunda ( Artvin -Yusufeli) tarımı yapılır.

Turunçgiller: Kış ılıklığı nedeniyle Rize etrafında tarımı yapılır.

Kivi: Son senelerde Rize ve Trabzon etrafında tarımı yapılmaya başlamıştır.

Hayvancılık
Bölgede hayvancılık faaliyeti ehemmiyetli bir ekonomik etkinliktir. Kıyı kesiminde nebat örtüsünün gür olması, yüksek dağ çayırlarının bulunması ve arazinin engebeli olması ve nemliabuhava hasebiyle büyükbaş hayvancılık yapılır.Bölgenin kuzeyindeki Karadeniz, balık potansiyeli itibariyle zengindir. Türkiye balık imalatının takriben % 80’i Karadeniz’den karşılanır. Sonsenelerde aşırı avlanma ve denizin kirlenmesi hasebiyle balık imalatında düşme görülmüştür. Karadeniz’de 200 m den daha derinlerde zehirli gazlar nedeniyle canlı hayatı yoktur.Küçükbaş hayvancılık bölgenin iç kesimlerindeki ovaların kenarlarında yaygındır.
Arıcılık faaliyetleri de bölgede gelişmiştir. Bilhassa Rize-Anzer yöresinin balları çok tanınmış kişidir.

Serdarhan & Vikipedi Eğitime Dair Güncel Bilgileri Sunar.Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Karadeniz Bölgesinde Yetişen Önemli Tarım Ürünleri Nelerdir ? admin tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Önemli Tarım Ürünleri Nelerdir ? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz