---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kardelen çiçeğinin özellikleri bakımı ve resimleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kardelen çiçeğinin özellikleri bakımı ve resimleri, Sağlığa Faydaları

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Hobisi çiçek bakımı olanlar için Kardelen çiçeği resimlerini paylaşacağız. Ayrıca Kardelen çiçeğinin özellikleri nelerdir ve alternatif sağlık çözümleri yönünden Kardelen çiçeğinin faydaları ile ilgili bilgileri de sizlere sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Kardelen çiçeği ülkemizde Kuzey ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişen ve ilkbaharda görülen beyaz renkli sarkık çan biçimde çiçekler açan soğanlı yapıdaki bir bitki türüdür. Karlı günlerde çiçek verdiği kendini gösterdiği için “yılın ilk çiçeği” denen kardelen eski botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak isimlendirilmiştir.

kardelen-çiçeği-resim

Botanik biliminde verilen ismiyle Galanthus Nivalis yani kardelen kara benzeyen süt çiçeği olarak söylenmektedir. Ayrıca kardelen çiçeği sadece karda değil gerekli olan tüm şartlar sağlandığında su üzerinde bile çiçeklerini açabiliyor. İngiltere’nin tanınmış ve ünlü bahçelerinde sık sık görülen bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin en önemli ve ayrılmaz bir parçasıydı. Soğuk ve karlı kış günlerinde bile boy gösterebilmesi, çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı sayesinde peyzaj mimarlarının çiçek listesinde genellikle ilk sıralarda yer alıyordu.

Kardelenin faydaları Yararları

Kardelen çiçeğinin sağlık açısından yararları nelerdir sorusunun yanıtını vermeye başlayalım.Kardelenin otsu kısmı kalp kuvvetlendirici ayrıca midevi ve adet söktürücü olarak faydalıdır. Yumrusundan hazırlanan lapa çıbanları olgunlaştırmaya yarar. Yumrularından üretilen galantamin maddesi son yıllarda kas uyarıcı olarak kullanılmakta çocuk felci hastalığında kullanılmaya başlamıştır.

ülkemizde bilinen ilk kardelen türü olan Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 yılında İzmir ilimizin dağlık kesimlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış. Bu tarihten sonra yapılan çalışmalarda kardelen çiçeğin ükemizde 10 civarında  türü olduğu keşfedilmiş. Kardelenin Anadolu’ da bir kaç farklı türde yetişmektedir bunlar galanthus nivalis glanthus elwesii galantus latifolius’dur. Yaşam alanları Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte olan ve nemli humuslu toprakta kolayca yetişebilen eksi 15 derece soğuktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler genellikle ocak ayından mart sonuna kadar çiçek açabiliyor. Ülkemizden yurt dışına ihraç edilen soğanlı bitkiler arasında ilk sırada bulunan kardelen bu kategorinin en çok tercih edilen belki de en çok tanınan çiçeklerinden biri…

Kardelen Çiçeği ResimleriEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Kardelen çiçeğinin özellikleri bakımı ve resimleri admin tarafından 22 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kardelen çiçeğinin özellikleri bakımı ve resimleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz