Başlangıç » Hakkında Bilgi » Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi

Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi

reklam

Posted by: Krizantem 28 Ocak 2014 Yorum yapın


reklam

Anadolu ve Türk Tarihi Konu anlatımlarında Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Hakkında Özet ve Kısa Bilgileri Sizlere açıklamak istiyoruz.

anadolu-selcuklu

Toprak İdaresi

Toprağın devlet mülkiyetinde olduğu Anadolu Selçuklularında toprak idaresi 4 bölüme ayrılmaktadır.

  • Has Arazisi: Geliri hükümdara ait olan topraklardır. Hükümdar isterse bu toprakları yakınlarına verebiliyordu.
  • İkta Arazisi: Devlet memurlarına ve silahlı güç görevlilerine hizmet ve aylıklarına karşılık verilen topraklardır. İkta arazisine sahip olanlar gelirlerin bir bölümünü kendine ayırır, geri kalanıyla da Sipahi denilen atlı askerler beslemekteydi. İkta sahipleri imalatı arttırmak, bulundukları bölgede asayiş ve düzeni sağlamakla yükümlüydüler.

İkta sistemi ile devletin silahlı güç harcamalarının azalması amaçlanmıştır. İkta sistemi ile birlikte imalat artmış, asayiş ve güvenlik sağlanarak devletin otoritesi arttırılmak istenmiştir.

  • Mülk Arazi: Devlet adamlarına başarılarından dolayı verilen topraklardır.
  • Vakıf Arazi: Kar emeliyle işletilmeyen vakıf topraklarının gelirleri ilmi müesseselere ve sosyal kuruluşlara aktarılmaktadır.

Anadolu Selçuklu vaktinde halka hizmet emeliyle yapılan cami, medrese, şifahane, kervansaray, imarethane gibi yerlerin giderleri vakıflardan ele geçirilen gelirlerle karşılanmaktaydı.
Bilgi Media & Vikipedi Türk  İslam Tarihi ve Anadoluda Türkler Konu Anlatımları

reklam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>