---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kozmetiklerin Cilt Sağlığı ve Güzelliğine Verdiği Zararlar Nelerdir

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kozmetiklerin Cilt Sağlığı ve Güzelliğine Verdiği Zararlar Nelerdir, Kozmetikler Cildimize Nasıl ve Ne Şekilde Zarar veriyor sizlere uzmanlarca hazırlanmış olan ayrıntılı bir bilgi notunu sunarak devam etmek istiyoruz. Günümüzde makyaj olayını abartıp kozmetiklere yüklenen hanımlar ve erkekler ilerleyen dönemlerde çeşitli cilt problemleri ile karşılaşabilmektelerdir. Sizlere bu konuda uzmanlarca hazırlanmış ayrıntılı bilgi notunu sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Yüz ve Cilt Bakımı

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Cilt kanserleri; melanom ve melanom dışı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Melanom dışı deri kanserlerinin de; bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom olarak iki türü bulunuyor. Melanom dışı deri kanserlerinin görülme oranı; yüzde 1’den daha azdır. Amerika’da senede 1 milyonu aşkın kişiye cilt kanseri teşhisi konulurken, tüm dünyada bu rakam 3 milyonun üzerindedir. Bu iki tip cilt kanserinde ölüm oranı ise binde 1’den daha azdır. Cilt kanseri, ölüm oranının düşük olması sebebiyle ekseriyetle savsaklasa de, son 10 senede bu hastalıktan ölümlerde yüzde 25 artış görüldü.

ERKEKLERDE RİZİKO FAZLA

Araştırmalar; beyaz ırkta her altı kişiden birinin, cilt kanserine yakalanma rizikosu taşıdığını gösteriyor. Erkeklerde, kadınlara göre daha sık görülen bu hastalıkta, ileri yaş da ehemmiyetli bir etkendir. Yaşlandıkça yenilenemeyen cilt, kansere açık hale geliyor. Melanom dışı deri kanserlerinde, ultraviyole ışınım hasarı da ehemmiyetli bir etkendir. Ayrı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması, sigara içmek, önceden geçirilmiş yanıklar, kronik irinler ve aşırı miktarda kozmetik ürün kullanmak da riziko etkenleri arasında bulunuyor. Kozmetik ürünler; metil, etil, probil, butil paraben ve sodyum benzuat içeren maddelere duyarlı kişilerde deride kızarıklık, kaşıntı ve ağrıya kapı aralar.

PETROL ÜRÜNLERİ ZARAR VEREN

Petrolden ele geçirilen ve şampuan, nemlendirici krem, saç boyası gibi kozmetik ürünlerde bulunan bu maddelerin şuursuzca kullanımı kansere taban hazırlar. Araştırmalara göre; 107 kozmetik ürününden birinde kanserojen madde bulunuyor. Cilt kanserinin görülme sıklığı; güneşe maruz kalan baş-boyun, el ve kollarda yüzde 90, yüz bölgesinde yüzde 85, burunda ise yüzde 30-40 oranındadır. Beyaz ırkta; mavi gözlü, açık tenli, sarışın, kızıl ve kolay güneş yanığı olan insanlarda riziko yüksek oranda artar. Siyah ırkta ise riziko daha düşüktür. Ciltte kalınlaşma, pullanma, kızarıklık ve pullanmış kuru derinin kanaması; kanserin başlangıç işaretleridir.

SEBEBİ ZARAR VEREN IŞINLAR

Ultraviyole ışınım; DNA’da hasar oluşturması ve bağışıklık sistemini baskılaması hasebiyle, cilt kanserinin en ehemmiyetli nedenidir. Yapılan araştırmalara göe; ozon tabakasındaki yüzde 1’lik incelme, cilt kanseri rizikosunun yüzde 4 oranında artmasına kapı aralıyor.

ÇAMAŞIRLARINIZI ZEYTİNYAĞLI DETERJANLA KAYNATMALISINIZ

Katran, müessese, asfalt, parafin mumu ve bir takım sentetik yağlarda bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonlar, ehemmiyetli kimyevi kanserojenler arasında bulunuyor.
Arseniğe maruz kalmak, bilhassa güneş görmeyen bölgelerde deri kanseri oluşmasına kapı aralayabiliyor.
Bir takım hastalarda kullanılan puva rehabilitasyonu de kanser rizikonunu artırabiliyor.
Pamuklu ve organik boyalarla boyanan iç çamaşırları kullanmak, cilt kanserine yakalanma rizikonunu azaltır. İç çamaşırlarının ilk kullanımdan önce zeytinyağlı deterjanlarla kaynatılmadan vücuda giyilmemesi gerekiyor. Kuru temizlemeye verilen ürünler ise 15 gün havalandırılmadan giyilmemeli.

 Maviyle Pembe Cilt Sağlığı ve Güzelliği Hakkında Kafanıza Takılanları Bulabileceğiniz güncel bilgi ansiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Kozmetiklerin Cilt Sağlığı ve Güzelliğine Verdiği Zararlar Nelerdir admin tarafından 20 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Kozmetiklerin Cilt Sağlığı ve Güzelliğine Verdiği Zararlar Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz