---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Kurtuluş Savaşı Nedenleri Nelerdir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kurtuluş Savaşı Nedenleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde sizlere açıklamak istiyoruz. Dileriz bu millet bir daha Kurtuluş Savaşı Yaşamak zorunda kalmaz.

Kurtuluş savaşı  işgale uğramış yurt topraklarını müdafaa ve işgal kuvvetlerine karşı verilen mücadeledir . Özetle Kurtuluş savaşı’nın basit sebebi veya gerekçesi İşgal edilen ve düşman elinde kalan toprakların yeniden kazanılmasıdır . Detaylı olarak Kurtuluş savaşı’nın  sebepleri Amasya genelgesi ile Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları açısından kaleme alınmış ve resmen 22 Haziran 1919 tarihinde gerekli birey ve kurumlara duyurulmuştur .

kurtuluş savaşı

Amasya genelgesinde Kurtuluş savaşı’nın sebepleri ( Gerekçeler ) şöyledir:

1 . Vatanın bütünlüğü , halkın bağımsızlığı tehlikededir . ( Sebep )

2 . İstanbul Hükümeti , üst üne düşen görevleri yerine getirememektedir . Bu statü milletimizi yok durumuna düşürmektedir .

3 . Halkın geleceğini tekrardan halkın azim ve kararı kurtaracaktır . ( Hedef ve metot )

4 . Her türlü amaç ve denetimden uzak bir kurul oluşturulmalıdır . ( Temsil Kurulu )

5 . Anadolu’nun en güvenilir yeri kalan Sivas’ta milli bir kongre düzenlenmeli , bunun için her bölgeden 3 delege Sivas’ta olacak biçimde yola çıkmalıdır .

6 . Delegelerin seçimlerini Redd – i İlhak , Müdafaa – i Haklar cemiyetleri ve belediyeler yapacaktır .

7 . Doğu illeri için 10Temmuz’da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır .

8 . Mevcut askeri ve milli örgütler kesinlikle dağıtılmayacak , komuta bırakılmayacak ve başkalarına teslim edilmeyecek .

9 . Bu genelge sır olarak tutulmalı ve delegeler kimliklerini gizleyerek seyahat etmelidirler .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > kurtuluş savaşının nedenlerikurtulus savasi nedenleri ve sonuclarikurtuluş savaşı nedenlerikurtuluş savaşının nedenleri ve sonuçlarıkurtuluş savaşının nedenleri ve sonuçları maddeler halindekurtuluş savaşı nedenleri ve sonuçları maddeler halindekurtuluş savaşı maddeler halindekurtuluş savaşı nedenleri maddeler halindekurtuluş savaşının nedenleri maddeler halindekurtuluş savaşı maddeleri

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Kurtuluş Savaşı Nedenleri Nelerdir Kısaca Reis Bey tarafından 2 Ekim 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Kurtuluş Savaşı Nedenleri Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz