---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kuyruklu Yıldız Nedir Tanımı

Genel kültür bilgi paylaşımlarında Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir sorusunun yanıtını vermek istiyoruz.
Kuyrukluyıldızlar Güneş’in etrafında dönen , kirli dev kartoplarına benzerler ve büyük ihtimalle onları keşfeden kişilerin adlarıyla anılırlar.
Gezegenlerden çok farklıdırlar . Yörüngeleri çok basık olduğundan zamanlarının büyük bir bölümünü Güneş’ten uzakta geçirip çok az bir gün amaçlı Güneş’e yaklaşırlar . Güneş’e yaklaştıklarında ısınıp eridikleri amaçlı gaz ve tozdan meydana gelen bir kuyruğa sahip olurlar . Bir Takım kuyrukluyıldızların yörüngeleri çok eğimli olduğundan binlerce yıl süresince Güneş sisteminin öte üyelerinden çok aşağıda ya da çok yukarıda bulunabilirler . Çoğu kuyrukluyıldızın çapı on km’den küçüktür ama şunlar Güneş’e yakın olduklarında çıplak gözle kolayca görülebilirler . Büyük Ihtimalle dağınık , puslu ışık lekeleri olarak gözlenirler .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

kuyruklu-yildiz

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ara sıra , çok parlak bir kuyrukluyıldız , uzun , gümüş rengarenk kuyruğuyla göğü boydan boya geçerek ışıldağa benzeyen bir manzara sergiler . Bir kuyrukluyıldızın , Güneş çevresindeki dolanma süresine o yıldızın periyodu denir . Dolanma süreleri 3 . 3 ile 150 yıl aralarında olanlar periyodik kuyrukluyıldızlardır . Dolanmaları binlerce yıl sürebilen diğerleri periyodik olmayanlar diye adlandırılır . periyodik olmayanların ne gün görüneceğini bilmek olanaksızdır . İngiliz astronom Edmund Halley 1682 senesinde gördüğü kuyrukluyıldızı , 1531 ve 1607 senesinde ( 76 yıl arayla ) görülenlere benzeyen özellikler gösterdiğini fark etti . Her gelişinde yeni bir kuyrukluyıldız olarak kaydediliyordu . Halley bunların benzer kuyrukluyıldız olduğunu anladı ve tekrar 1758 ‘de görüneceğini ihtimal etti . Sahiden Halley’in 1742 ‘deki ölümünden 16 yıl bir sonra kuyrukluyıldız tekrar göründü .

Bilgi Media & Genel Kültür ve Uzay Bilimleri AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir admin tarafından 29 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz