---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kuyruklu Yıldız Nedir Tanımı

Genel kültür bilgi paylaşımlarında Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir sorusunun yanıtını vermek istiyoruz.
Kuyrukluyıldızlar Güneş’in etrafında dönen , kirli dev kartoplarına benzerler ve büyük ihtimalle onları keşfeden kişilerin adlarıyla anılırlar.
Gezegenlerden çok farklıdırlar . Yörüngeleri çok basık olduğundan zamanlarının büyük bir bölümünü Güneş’ten uzakta geçirip çok az bir gün amaçlı Güneş’e yaklaşırlar . Güneş’e yaklaştıklarında ısınıp eridikleri amaçlı gaz ve tozdan meydana gelen bir kuyruğa sahip olurlar . Bir Takım kuyrukluyıldızların yörüngeleri çok eğimli olduğundan binlerce yıl süresince Güneş sisteminin öte üyelerinden çok aşağıda ya da çok yukarıda bulunabilirler . Çoğu kuyrukluyıldızın çapı on km’den küçüktür ama şunlar Güneş’e yakın olduklarında çıplak gözle kolayca görülebilirler . Büyük Ihtimalle dağınık , puslu ışık lekeleri olarak gözlenirler .

kuyruklu-yildiz

Ara sıra , çok parlak bir kuyrukluyıldız , uzun , gümüş rengarenk kuyruğuyla göğü boydan boya geçerek ışıldağa benzeyen bir manzara sergiler . Bir kuyrukluyıldızın , Güneş çevresindeki dolanma süresine o yıldızın periyodu denir . Dolanma süreleri 3 . 3 ile 150 yıl aralarında olanlar periyodik kuyrukluyıldızlardır . Dolanmaları binlerce yıl sürebilen diğerleri periyodik olmayanlar diye adlandırılır . periyodik olmayanların ne gün görüneceğini bilmek olanaksızdır . İngiliz astronom Edmund Halley 1682 senesinde gördüğü kuyrukluyıldızı , 1531 ve 1607 senesinde ( 76 yıl arayla ) görülenlere benzeyen özellikler gösterdiğini fark etti . Her gelişinde yeni bir kuyrukluyıldız olarak kaydediliyordu . Halley bunların benzer kuyrukluyıldız olduğunu anladı ve tekrar 1758 ‘de görüneceğini ihtimal etti . Sahiden Halley’in 1742 ‘deki ölümünden 16 yıl bir sonra kuyrukluyıldız tekrar göründü .

Bilgi Media & Genel Kültür ve Uzay Bilimleri Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > kuyruklu yildizin diğer yildizlardan farki nedirkuyruklu yıldız nedir kısacaKuyruklu yildizin diger yildizlardan farkikuyruklu yıldız nedirkuyruklu yıldız nedir kısaca bilgikuyruklu yıldız nedir kısa bilgikuyruklu yldz nedirkuyruklu yildiz nedir diger yildizlardan farki nedirkuyruklu yıldız diğer yıldızlardan farkıkuyruklu yıldız kısa bilgi

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir admin tarafından 29 Ekim 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Kuyruklu Yıldız Nedir Kısaca Diğer Yıldızlardan Farkları Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz