---- Sponsorlu Baglantilar ---

Libido nedir Kısaca Libido Eksikliği

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Libido nedir?

Genel Kültür Bilgi Notlarında Sizlere Libido nedir Kısaca Libido Eksikliği Ne Demek sorularının yanıtı Hakkında Bilgileri ayrıntılı olarak açıklamak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Libido, Latince “libd” (arzu, memnuniyet ve şehvet) kelimesinden türetilmişltir. Libido kelimesi daha önceki ingilizce’deki “lof” (sevgili) kelimesine de dayandırılabilir. Libido şuurlu bir etkinlik süresince genel seksüel enerjinin farkında olmak şeklinde tanımlanmıştır.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sevgili-mutlu_1

Cinsel istek veyahut dürtü. Sigmund Freud ve onu izleyenlere göre libido, insan yaşantısının en ehemmiyetli öğesidir. Libido yalnız cinsel yaşantıyla değil, tüm yaşantının bir hayli istikametiyle alakalı bir kavramdır. Freudculara göre, cinsellik tüm insan davranışlarında çok ehemmiyetli bir rol oynar. Bundan dolayı libido insan ilişkilerine ve etkinliklerine istikamet veren ana öğedir. Buna karşılık bir takım ruhbilimciler ise libidoyu yalnız cinsel birleşmeye katılma dürtüsü olarak açıklamaktadır. Bu yoruma göre, libido, rastgele bir insanın tamamiyle rastlantı neticesi ortaya çıkan cinsel birleşme imkanını kullanma dürtüşüdür.

Libido sözcüğü cinselliği arzulamayı ve karşı cinsle beraber olma isteğini anlatır. Libidonun temel belirleyicileri hormonlardır. Etrafsal koşulların, bedensel ve tinsel meselelerin da libido üzerinde az-çok tesiri vardır. Hormonların bilhassa etrafsal etkenlerden, tinsel gelgitlerden, elem, sevinç, heyecan ve streslerden etkilendiği bilinmektedir. Kendinizi iyi hissettiğiniz dönemlerde libidonuzun yükselmesi, elemli vakitlerinizde libidonuzun düşmesi bundandır.

 

Libidoyu (cinsel dürtü) sağlayan hormon hangisidir? 

Erkekte; Cinsel davranış saldırgan dürtünün açığa vurulması olarak da açıklanabilir. Bu nedenle cinsel dürtünün ve saldırgan dürtünün hormonsal denetiminin aynı maddeye başka bir deyişle testosterona bağlı olması enteresandır Testosteron erbezleri tarafından salgılanan hormondur. Böbreküstü bezleri de bu hormonu salgılar. Erbezlerinin vücuttan çıkarılması, yani erkeklerin hadım edilmesinin insan kişiliği üzerinde ehemmiyetli tesiri olduğu bilinmektedir.

Erbezlerinin buluğ çağından önce çıkartılması, ses değişmesini ve diğer ikincil cinsel özelliklerin gelişmesini önler. İkincil cinsel özelliklerden biri de cinsel dürtüdür. Buluğ çağından sonra hadım edilen kişinin cinsel ilişkilere alaka göstermeyeceği sanısı her zaman geçerli değildir. Hadım edilmiş kişilerin bazılarında, erbezleri çıkarıldıktan sonra bir müddet daha penis sertleşmesi ve meni fışkırması gerçekleşmektedir Hadım edilmiş kişilerde görülen bu oldukça şaşırtıcı vaziyeti mevzubahis kişilerin böbreküstü bezlerinin salgıladığı testosteronun sağladığı sanılmaktadır.

İlerleyen yaşla beraber erkek seks hormonu testosteron düzeyi düşüyor. Testosteron hormonundaki bu değişiklik, yağlanmada artış, adale kitlesinde azalma, konsantrasyon kaybı, cinsel isteksizlik ve çöküntü gibi meseleleri da beraberinde getiriyor.

Kadında; Gariptir fakat kadınlarda da cinsel isteği, libidoyu yöneten hormon testosteron hormonudur ve kadında düzeyin artması libidonun artmasına kapı aralayabildiği gibi testesteron azalması kadınlarda libidoyu da aaltmaktadır.

Kadınlarda testosteron erkeklere göre 3-4 kat daha düşük düzeylerdedir, az miktarda adrenal bezlerden ve yumurtalıklardan salgılanır. Büyük çoğunluğu ise androstendion ve dihidroepiandrosteron (DHEA-S)hormonların periferdeki metabolizması neticesi oluşur.

Kadın libidosu erkeklere oranla daha karmaşık ve farklıdır. Erkekler cinsel olaylarda daha kolay tahrik olmakta, libidolarını yükseltmekte fazla zorlanmamaktadır. Kadınlar kuvvetli bir libido için yalnızca sıhhatli bir vücuda değil, sıhhatli bir zihne, güvenli sosyal ortama, pozitif etrafsal etkileşime ve kendiliğinden seksüel çağrışımlara ihtiyaç duymaktadır. İlişkilerinde ortaya çıkan gelgitler veyahut çöküntü gibi sıhhat meseleleri, kadınlarda libido meselenine daha fazla tesir yapmaktadır.

Kadınların da erkekler gibi libido problemi yaşabileceklerini bilmelerinde ve bu meselenin çözümü için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından yardım istemelerinde yarar vardır. Düşük dozda testosteron kremlerinin cinsel istek kaybını gidermede sürpriz faydaları olabilmektedir. Cinsel meseleler, bilhassa libido kaybı, erkekler kadar kadınları da ilgilendirmektedir. Böyle bir meseleniz varsa gizlemeyin, geç kalmayın, doktorunuzdan yardım alınması gerekmektedir

Kadında libido eksikliği nedir? 

Kadında seksüel cevap, seksüel istek veya libido ile başlar. Seksüel istek olağanüstü düşük düzeylerden fanteziler gibi oldukça yüksek derecelere kadar geniş bir aralıkta olabilir. Normal seksüel fonksiyon, nörolojik, mental, vasküler ve endokrin sistemleri kapsayan çok sayıda değişik uzuv sistemleri ile yakın ilişkidedir. Normal seksüel fonksiyonları etkileyen sosyal, psikolojik, emosyonal, ve fiziksel etkenler oldukça fazladır ve perimenapozal peryod ekseriyetle bu 4 alandaki değişikliklerle alakalıdır. Hasılı , libido problemiyle müracaat eden hastalara bilhassa bu 4 alanla alakalı yöneltilmesi gereken epeyce sual olduğu ortadadır.

Erkekte libido eksikliği nedir ? 

Erkek seks hormonu (Testosteron) hem erkek hem kadın bedeninde üretilir. Hormon kadınlarda erkeklerden 3-4 kat daha düşük düzeylerdedir. Testosteron, erkeklerde testisler ve böbrek üstü bezlerinden salgılanır; sperm imalatı, tüylenme, sakal çıkması, ses kalınlaşması, libido, penis büyümesi gibi erkeğe mahsus olan ikincil seks karakterlerinin gelişmesinde tesirli olan bir hormondur.

Sıhhatli bir erkekte testosteron salgısı hayatın değişik dönemlerinde farklılıklar göstermektedir. Ergenlik döneminde testosteron düzeyleri doruktadır. Bu yüzden bu yaşlarda vücutta yüksek libido ve aşırı fiziksel enerji mevcuttur. Otuz yaşından sonra testosteron imalatında yavaş ve daimi bir azalma oluşur. İlerleyen yaşla beraber testosteron eksikliğine bağlı yakınmalar ve hastalıklar baş göstermeye başlar.

Testosteron salgısı yaşla beraber azalmaya devam ettiğinden yaşlı erkekler çoğunlukla genç erkeklerden daha düşük testosteron düzeyine sahiptirler. Bu azalma derecesi kişiden kişiye çok değişiklik gösterir. Yaşlı erkeklerin (65 yaş üstü) takriben yüzde 15 ile 30’u normalin altında testosteron düzeyine sahiptirler.

Erkeklerde libido eksikliği tedavisi nasıl yapılır? 

Testosteron yerine koyma rehabilitasyonu; uzman endokrinolog başta olmak üzere bevliye uzmanı, geriatri uzmanı ve hem de psikiyatri uzmanına kadar genişletilebilecek bir hekim konsültasyon grubu tarafından emeli, süresi ve kullanılacak preparatı belirlenerek uygulanması gereken bir iştir. Rehabilitasyonun artıları ve eksileri baştan hastaya anlatılmalıdır. Rehabilitasyon aracı olarak kullanılan testosteron preparatlarının ağızdan tablet olarak alınan formu, 2-3 haftada ya da 2-3 ayda bir kas içine iğne olarak uygulanan uzun ekili formları, direk cilde uygulanabilen jel, merhem ya da bant olarak yavaş salınımlı cilt uygulamasına elverişli olarak uygulanabilen formuna kadar ürün zenginliği bulunmaktadır.

Kadınlarda libido eksikliği tedavisi  nasıl yapılır? 

Cinsel istekte azalma veya cinsel isteksizlik libido eksikliği olarak adlandırılır.Kadında libido eksikliği psikolojik veya fizyolojik meseleler neticesinde ortaya çıkar. Depresyon ve birçok diğer psikolojik sebeplerden ortaya çıkması halinde libido eksikliğinin rehabilitasyonu de psikolojik yollar ile yapılmalıdır. Lakin bu tanıya erişmeden önce kesinlikle fizyolojik sebepleri tetkik etmek gereklidir. Beyindeki kimi merkezleri etkileyen kazalar, bazı beyin operasyonları libidoyu azaltabilir.

Kadınlarda libido kaybı meselesi analiz etmesi, erkeklere oranla daha güçtür. Testosteron hormonu düşüklüğü belirlenen kadınlarda, cinsel arzu kaybını gidermede testosteron iyi bir seçenektir. Ne var ki testosteron ile yerine koyma rehabilitasyonu son zamanlarda neredeyse hálá erkeklere özeldir.Kadınlar için belirlenmiş testosteron rehabilitasyon kürleri daha yaygın bir kabul görmemektedir.

En sık rastlanan libido azalması nedeni ise hormonlarda çeşitli nedenler ile azalma ve hormonlar arası balanslardaki bozulmalardır. Yaşın ilerlemesi ve menopoz ile testesteron ve östrojen hormonunun normal olarak azalması çok sık rastlanan bir vaziyet olup tedavisi ile hem libido artışı sağlanabilir hem de yaşlanan kadınlara hayat enerjisi artar. Beynin hipofiz bölümündeki çok ufak kistler de prolaktin hormonu sağlayarak testosteron hormonunu azaltarak libidoyu etkileyebilir. Tüm bu durumların ayrıntılı hormon tetkikleri ile tespit etmesi ve hormon tedavilerinin çok şuurlu olarak yapılması gereklidir.

Erkeklerin bu hormonu kadınlara oranla 20-30 kat ürettikleri ve libido eksikliği için hormon düzeylerinin çok düşmesi gerektiği dikkate alınarak, kadınların küçük testosteron desteklerinden dahi büyük faydalar görebilecekleri düşünülmektedir. Bununla birlikte testosteron kullanımı kadınlarda sorumluluk, bilgi birikimi ve ihtisas gerektirmektedir. İstenmeyen tüylere, karaciğer fonksiyonlarında bozukluklara ve kolesterol artışına sebep olabilecek böyle bir rehabilitasyonun başlatılması ciddi bir karardır.

Libido Sorunları ve Tedavisi Video


Serdarhan Bilgiler :libido, libido nedir, libido ne demek, libido neye denir, libido hakkında, libido ile ilgili bilgiler, libido hakkında bilgi, libido ne demektir, libido anlamı, libido tedavisi, libido eksikliği, libido fazlalığı,


Bilgi yuvası & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler SunarEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Libido nedir Kısaca Libido Eksikliği admin tarafından 17 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Libido nedir Kısaca Libido Eksikliği isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz