---- Sponsorlu Baglantilar ---

Limon Ağacı Aşılaması Nasıl Yapılır ? (Video )

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Limon Ağacı Aşısı Nasıl Yapılır, Limon Aşılama

Bitki Bakımları Hakkında Bilgi vermeye Limon Ağacının ( Fidanının ) Nasıl Aşılandığı Hakkında Sizlere Bilgi vererek devam ediyoruz. yurdumuzda Özellikle Mersin İli Erdemli İlçesi Lemas ( Limonlu ) Bölgesinde yetiştirilen bu ağaçlar ile ilgili bilgi paylaşımlarına devam edeceğiz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

limon-resimleri-fotograflari

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Çöğerlerde aşı, iki değişik vakitte yapılır. En iyi netice alınan aşılama vakiti eylülekim döneminde yapılan durgun göz aşısıdır. İlkbaharın girmesi ve fidanlarda filizlenmenin (sürgün) başladığı vakitlerde Mart’ın 20’sinden başlayarak nisan ve mayıs ayları içerisinde sürgün göz aşısının yapılma vakitidir. Yukarıda belirtilen başlama tarihi mevsim koşullarına bağlı olarak önceden veya daha sonrada başlayabilir. Burada ehemmiyetli olan ağaçların uyanması, yeterli ısı ve bir don olma ihtimalinin uzak olmasıdır. Aşı yapmaya başlamadan önce anaç üzerindeki diken ve sürgün gibi fazlalıklar alınır. Evvelce ağzı bileylenmiş ve dezenfekte edilmiş aşı bıçağı kullanarak aşıya başlanır. Ayrı olarak yapılan aşıları bağlamada kullandığımız aşı bağları da aşının tutması açısından çok ehemmiyetlidir. Bunun için kullanmamız gereken aşı bağı piyasada satılan ve plastikten yapılmış olan şerit aşı bağlarıdır.

Çöğürler 1 m boy vasatisine veya 0,5 santimetre çap vasatisine eriştiklerinde aşılanabilir. Çöğürler aşılama büyüklüğüne tohum ekiminden itibaren 8-9 ay içerisinde erişir. Aşılamada ekseriyetle “T” göz aşısı kullanılır. Aşılama yüksekliği 25-30 santimetre olmalıdır.

Kullanılacak aşı gözleri, virüs ve virüs benzeri hastalıklardan temiz olmalıdır; bu nedenle aşı gözleri virüs ve benzeri hastalıklardan temiz, aşı gözü üreten resmi kuruluşlardan tedarik edilmelidir. Antalya Turunçgiller ve Seracılık Araştırma Enstitüsü ve buna benzer araştırma enstitüleri virüs ve virüs benzeri hastalıklardan temiz aşı gözü üreterek fidan imalatı yapan resmi ve özel müesseselere dağıtmaktadır.

Aşılanan gözlerin sürmesini çabuklaştırmak ve fidan gelişimini hızlandırmak için 15-20 gün sonra, aşı noktasının 5 santimetre üzerinden tepe kesilir. Gözler, aşılamadan 15-20 gün sonra sürmeye başlar. Aynı zamanda aşı bağları çözülmelidir. Sürgün boyları 15 santimetre’ye erişince herekler bağlanır. Aşılanan gözün dışında anaçtan çıkan sürgünlerin büyümesine müsaade edilmez ve düzenli olarak koparılır.turkeyarena.net Aşılanan gözden çıkan sürgün 60 santimetre boya eriştiğinde tırnak aşı noktasının hemen üstünden yapılan kesimle çıkartılır. Sürgün boyu 80-100 santimetre’ye eriştiğinde tepeleri 75 santimetre’den; satsumalar yavaş geliştiği için 65 santimetre’ den vurulur. Kesim yapılan bu yüksekliğe taçlandırma yüksekliği denir.

Kesim yerinin altından bir hayli göz sürer. Tepeden itibaren 10 santimetre’lik bölümden çıkan sürgünlerden 3 tanesi ana dalları oluşturmak üzere bırakılır ve diğer sürgünler alınır. Bırakılacak sürgünlerin ağaca iyi bir taç oluşturacak şekilde olmasına önem verilmelidir. Şekil budaması bitiren fidanlar sera şartlarından, natürel şartlara kolay uyum sağlaması için yarı gölgeli tel seralarda bekletilir ve toprakla kavuşacağı hatıra bekler.

Limon Ağacı Aşılama Video

 Limon Ağacını aşılarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, Limon Ağacı Nasıl ve Ne Şekilde Aşılanır sizlere kısaca açıklamaya çalıştık.Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Limon Ağacı Aşılaması Nasıl Yapılır ? (Video ) admin tarafından 8 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Limon Ağacı Aşılaması Nasıl Yapılır ? (Video ) isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz