---- Sponsorlu Baglantilar ---

Macarlar Tarihçeleri ve Kökeni Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Avrupada Kurulmuş Türk Devletleri ve Avrupada Yaşamış Türkler İle İlgili Konu anlatımlarına Macarlar Tarihçeleri ve Kökeni Hakkında Bilgileri özet ve kısaca sizlere aktararak devam etmek istiyoruz.

Macarlar İle ilgili Bilgi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sorucevaplar
Macarlar, Fin-Ugor kavimlerinin Ugor kolundandır. Macar isimi, bu kolun diğer isimi olan, Manysi-er’den gelmektedir. İlk yurtları İtil (Volga) ırmağının yukarıya bölümleridir. VI. asırda Sabarlar tarafından güneye itilen Macarlar, Hazar Kağanlığı’na bağlanmışlardır. Bu dönemde yaşadıkları bölge, Don ve İtil ırmakları arasıdır. Macar tarihinde ve destanlarında ehemmiyetli bir yer tutan bu bölgeye Macarlar, Etel-Közü ismini vermişlerdir. Bu bölgede Onogur Türkleri’nin de karışmasıyla bugünkü Macar milletinin çekirdeği oluşmuştur. Macarların diğer isimi olan Hungar sözü de bu Onogur’dan gelmektedir.
Macarlar, IX. asrın sonlarına doğru Peçenekler tarafından batıya itilmişlerdir. Bu sırada başlarında Hazar Türkleri’nden Kabar oymağından Almışoğlu Arpad bulunuyordu. Artan Peçenek baskısı karşısında daha da batıya kayan Macarlar, 896 seneninde, kendi isimleri ile hatıralan bugünkü yurtlarına geldiler. Bu bölgede Avrupa içlerine yaptıkları akınlar ve Almanlarla giriştikleri mücadelelerle isimlerinden uzun müddet söz ettirdiler. 1000 seneninde Katolik mezhebini kabul ederek Hristiyanlaşmışlardır. Macarlar, Avrupa’da Slâvların birlik oluşturmasını engellemişler ve ayrı olarak Almanların Balkanlara sarkmasını da önleyerek balans unsuru olmuşlardır. 150 sene kadar Osmanlı idaresinde yaşayan Macarlar, Avrupa’da ehemmiyetli bir güç olarak, günümüze kadar gelmişlerdir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Bilgi Media & Vikipedi Türk Boyları ve Tarihçeleri AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Macarlar Tarihçeleri ve Kökeni Hakkında Bilgi admin tarafından 29 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Macarlar Tarihçeleri ve Kökeni Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz