---- Sponsorlu Baglantilar ---

Mevsimlik Göç Nedir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Bu konumuzda ; Mevsimlik Göç Nedir, Nasıl Yapılır, Örnekleri Var mı sorularını ilk olarak mevsimlik göç tanımını yaparak kısaca özet olarak açıklayacağız.

Mevsimlik Göç Nedir

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sorucevaplar

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Mevsimlik göç nedir? Mevsimlik olarak tespit edilmiş bir süreliğine tarım ve turizm faaliyetleri sebebiyle yapılmış olan göç türüne mevsimlik göç denmektedir . Uygun Fiyatlı faaliyetin göçebe hayvancılık olmasından kaynaklanan mevsimlik göç hareketleri Doğu Anadolu ve Toros , Uzunyayla ve Bozok yaylalarında görülür . Yaylacılık faaliyetleri hakkında nüfus hareketleri en çok Doğu Anadolu Bölgesi , Doğu ve Merkez Karadeniz bölümleri; Köroğlu , Ilgaz dağları ve Toroslar’da görülmektedir . Tarım işçilerinin mevsimlik göçleri ise en belirgin olarak Çukurova’da görülür . Pamuğun toplanma çağında bilhassa Güneydoğu Anadolu’dan buraya iştirak eden aileler , pamuk ve öte tarımsal işlerde çalışıp , fazladan bir sonra kendisinin ikametgâhlarına dönerler . Son yıllarda fındık ve çay toplayıcılığı amaçlı de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz Bölgesi’ne mevsimlik göçler olmaktadır . Turizm de ise en çok mevsimlik göçü Ege ve Akdeniz şahitleri almaktadır .

Mevsimlik Göç Örnekleri : Tarım İşçilerinin Pamuk Toplamak için Çukurova Civarlarına yada Fındık toplamak için Karadeniz Bölgesine gitmesi. Ayrıca Turizm Sektöründe Çalışmak İçin Yaz mevsiminde Ege ve Akdeniz Bölgesine gitmeleri..

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Mevsimlik Göç Nedir Kısaca admin tarafından 1 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mevsimlik Göç Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz