Başlangıç » Genel » Mevsimlik Göç Nedir Kısaca

Mevsimlik Göç Nedir Kısaca

reklam

Posted by: admin 01 Ekim 2013 2 Yorum


reklam

Bu konumuzda ; Mevsimlik Göç Nedir, Nasıl Yapılır, Örnekleri Var mı sorularını ilk olarak mevsimlik göç tanımını yaparak kısaca özet olarak açıklayacağız.

Mevsimlik Göç Nedir

sorucevaplar

Mevsimlik göç nedir? Mevsimlik olarak tespit edilmiş bir süreliğine tarım ve turizm faaliyetleri sebebiyle yapılmış olan göç türüne mevsimlik göç denmektedir . Uygun Fiyatlı faaliyetin göçebe hayvancılık olmasından kaynaklanan mevsimlik göç hareketleri Doğu Anadolu ve Toros , Uzunyayla ve Bozok yaylalarında görülür . Yaylacılık faaliyetleri hakkında nüfus hareketleri en çok Doğu Anadolu Bölgesi , Doğu ve Merkez Karadeniz bölümleri; Köroğlu , Ilgaz dağları ve Toroslar’da görülmektedir . Tarım işçilerinin mevsimlik göçleri ise en belirgin olarak Çukurova’da görülür . Pamuğun toplanma çağında bilhassa Güneydoğu Anadolu’dan buraya iştirak eden aileler , pamuk ve öte tarımsal işlerde çalışıp , fazladan bir sonra kendisinin ikametgâhlarına dönerler . Son yıllarda fındık ve çay toplayıcılığı amaçlı de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz Bölgesi’ne mevsimlik göçler olmaktadır . Turizm de ise en çok mevsimlik göçü Ege ve Akdeniz şahitleri almaktadır .

Mevsimlik Göç Örnekleri : Tarım İşçilerinin Pamuk Toplamak için Çukurova Civarlarına yada Fındık toplamak için Karadeniz Bölgesine gitmesi. Ayrıca Turizm Sektöründe Çalışmak İçin Yaz mevsiminde Ege ve Akdeniz Bölgesine gitmeleri..

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

reklam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>