---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Mimar Sinan Yaşamı Kısa Açıklama ve Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisisini sizlere sunmak istiyoruz. 
Mimar Sinan kısaca Hayatı

Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel mimarlarından kalan mimar sinan veya koca sinan osmanlı zamanında yaşamış ve birbirisinden güzel mimari yapılara imzasını atmıştır .

Mimar Sinan Hayatı

mimar-sinan

Mimar Sinan Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu . 151bir’de Yavuz Padişah Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a geldi . 3 yıl bir an önce sonra mimar olarak Yavuz Padişah Selim’in Mısır seferine katıldı . 1521 yılında Kanuni Padişah Süleyman’ın Belgrad Seferine Yeniçeri olarak katıldı . 1522’de Rodos Seferine Atlı Sekban olarak katılıp , 1526 Mohaç Meydan Muharebesinden bir an önce sonra , gösterdiği yararlıklar nedeniyle takdir edilerek Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına ( Bölük Komutanı ) terfi ettirildi .

Mimar Sinan 1533 yılında Kanuni Padişah Süleyman’ın İran Seferi sırasında Van Gölü’nde karşı sahile gitmek amaçlı Sinan 2 haftada 3 adet kadırga yapıp donatmasıyla büyük itibar kazandı . İran Seferinden dönüşte , Yeniçeri Ocağında itibarı birçok yüksek kalan Hasekilik rütbesi verildi . Bu rütbeyle , 1537 Korfu , Pulya ve 1538 Moldavya seferlerine katıldı . 1538 yılında Hassa başmimarı oldu .

Mimar Sinan’ın , Mimarbaşılığa getirilmeden önce yaptığı 3 eser uyarı çekicidir . Bunlar: Haleb’de Husreviye Külliyesi , Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Padişah amaçlı uygulanan Haseki Külliyesidir . Haleb’deki Hüsreviye Külliyesinde , bir kubbeli cami tarzıyla , bu kubbenin köşelerine birer kubbe ek edilerek bir an önce yan mekanlı cami tarzı birleştirilmiş ve bu şekilde Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursa’daki eserlerine uyulmuştur . Külliyede ek olarak , avlu , medrese , hamam , imaret ve misafirhane bunun için benzer kısımlar bulunmaktadır . Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde rengarenk kaya kakmalar ve süslemeler görülür . Külliyede cami , türbe ve öte unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir . Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri kalan Haseki Külliyesi , devrindeki tüm mimari unsurları taşımaktadır . Cami , medrese , sübyan mektebi , imaret , darüşşifa ve çeşmeden meydana gelen külliyede cami , öte kısımlardan tamamiyle ayrıdır .

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan bir an önce sonra verdiği 3 büyük eser , onun sanatının gelişimini gösteren basamaklardır . Bunların ilki İstanbul Şehzadebaşı Camii ve külliyesidir . 4 yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe stilinde inşa edilen Şehzadebaşı Camii , ek olarak bir an önce sonra uygulanan tüm camilere misal teşkil etmiştir .

Süleymaniye Camii , Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en harika eseridir . Kendisinin tabiriyle kalfalık çağında , 1550 – 1557 seneleri aralarında yapılmıştır .

Mimar Sinan’ın en güzel eseri , seksen yaşında yaptığı ve ‘ustalık eserim’ diye takdim ettiği , Edirne’deki Selimiye Camiidir ( 1575 ) .

Mimar Sinan 84 cami , 52 mescit , 57 medrese , 7 darül – kurra , 20 türbe , 17 imaret , 3 darüşşifa ( hastane ) , 5 su yolu , 8 köprü , 20 kervansaray , 36 saray , 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 364 eser vermiştir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Paylaşımları ve Biyografiler

Diğer Konu Linkleri > www maviylepembe commaviylepembe commimar sinan hayatı özetmimar sinan hayatı kısacamimar sinanın hayatı kısacamimar sinan kimdir kisacamimar sinanın kısaca hayatımimar sinan hayatı kısaca özetmimar sinan kısaca hayatımimar sinan

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi admin tarafından 14 Ekim 2013 tarihinde , Kısa Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi”
  1. Elif Çelik diyor ki:

    Çok thank you

Sende Yorum Yaz