---- Sponsorlu Baglantilar ---

Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Mimar Sinan Yaşamı Kısa Açıklama ve Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisisini sizlere sunmak istiyoruz. 
Mimar Sinan kısaca Hayatı

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel mimarlarından kalan mimar sinan veya koca sinan osmanlı zamanında yaşamış ve birbirisinden güzel mimari yapılara imzasını atmıştır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Mimar Sinan Hayatı

mimar-sinan

Mimar Sinan Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu . 151bir’de Yavuz Padişah Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a geldi . 3 yıl bir an önce sonra mimar olarak Yavuz Padişah Selim’in Mısır seferine katıldı . 1521 yılında Kanuni Padişah Süleyman’ın Belgrad Seferine Yeniçeri olarak katıldı . 1522’de Rodos Seferine Atlı Sekban olarak katılıp , 1526 Mohaç Meydan Muharebesinden bir an önce sonra , gösterdiği yararlıklar nedeniyle takdir edilerek Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına ( Bölük Komutanı ) terfi ettirildi .

Mimar Sinan 1533 yılında Kanuni Padişah Süleyman’ın İran Seferi sırasında Van Gölü’nde karşı sahile gitmek amaçlı Sinan 2 haftada 3 adet kadırga yapıp donatmasıyla büyük itibar kazandı . İran Seferinden dönüşte , Yeniçeri Ocağında itibarı birçok yüksek kalan Hasekilik rütbesi verildi . Bu rütbeyle , 1537 Korfu , Pulya ve 1538 Moldavya seferlerine katıldı . 1538 yılında Hassa başmimarı oldu .

Mimar Sinan’ın , Mimarbaşılığa getirilmeden önce yaptığı 3 eser uyarı çekicidir . Bunlar: Haleb’de Husreviye Külliyesi , Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Padişah amaçlı uygulanan Haseki Külliyesidir . Haleb’deki Hüsreviye Külliyesinde , bir kubbeli cami tarzıyla , bu kubbenin köşelerine birer kubbe ek edilerek bir an önce yan mekanlı cami tarzı birleştirilmiş ve bu şekilde Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursa’daki eserlerine uyulmuştur . Külliyede ek olarak , avlu , medrese , hamam , imaret ve misafirhane bunun için benzer kısımlar bulunmaktadır . Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde rengarenk kaya kakmalar ve süslemeler görülür . Külliyede cami , türbe ve öte unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir . Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri kalan Haseki Külliyesi , devrindeki tüm mimari unsurları taşımaktadır . Cami , medrese , sübyan mektebi , imaret , darüşşifa ve çeşmeden meydana gelen külliyede cami , öte kısımlardan tamamiyle ayrıdır .

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan bir an önce sonra verdiği 3 büyük eser , onun sanatının gelişimini gösteren basamaklardır . Bunların ilki İstanbul Şehzadebaşı Camii ve külliyesidir . 4 yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe stilinde inşa edilen Şehzadebaşı Camii , ek olarak bir an önce sonra uygulanan tüm camilere misal teşkil etmiştir .

Süleymaniye Camii , Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en harika eseridir . Kendisinin tabiriyle kalfalık çağında , 1550 – 1557 seneleri aralarında yapılmıştır .

Mimar Sinan’ın en güzel eseri , seksen yaşında yaptığı ve ‘ustalık eserim’ diye takdim ettiği , Edirne’deki Selimiye Camiidir ( 1575 ) .

Mimar Sinan 84 cami , 52 mescit , 57 medrese , 7 darül – kurra , 20 türbe , 17 imaret , 3 darüşşifa ( hastane ) , 5 su yolu , 8 köprü , 20 kervansaray , 36 saray , 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 364 eser vermiştir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Paylaşımları ve BiyografilerEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi admin tarafından 14 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Mimar Sinan Özet Hayatı ve Kısaca Biyografisi”
  1. Elif Çelik diyor ki:

    Çok thank you

Sende Yorum Yaz