---- Sponsorlu Baglantilar ---

Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır Münazaranın Özellikleri Kısaca Nelerdir Sizlere Özet Bir Konu Anlatımı ile sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İki karşı düşüncenin , iki grup aralarında bir jüri önünde tartışıldığı konuşmalardır . Daha birçok , okullarda uygulanan bir tartışma çeşididir . Aytışma da ismi de verilmektedir . Konuşma şartlarına daha uygun bir biçimde gerçekleştirilen münazarada bir tez ve antitez vardır . Münazarada birer cümle ile anlam edilen fikir , bir orta hakem kurulu ( jüri ) önünde , en az iki grup aralarında tartışılır . Her grubun bir başkanı vardır , başkanlar grubun sözcüsü durumundadır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Münazarada hedef , öğrencilerin dersin haricinde başka kitapları okumasını ve incelemesini sağlamak , onların konuşma becerilerini geliştirmek , düşünceler aralarında bağlantı kurabilmek , düşüncelerini kusursuz bir biçimde dile getirmektir . Bu Şekilde münazara yardımıyla öğrencilerin konuşma yeteneği gelişir , yorum becerileri artar . Bu Şekilde öğrenciler , ilginç konular üstünde fikir üretme , kendisinin fikrini müdafaa yetisi kazanırlar .

Münazara , tartışmadan yarışma havasında gerçekleştirilmesi durumundan çeşitlilik gösterir . Çünkü tartışmalarda yarışma havası yoktur ama münazaralarda vardır . Çünkü münazarada orta hakem heyeti ( jüri ) açısından birinci kalan grup seçilecektir .

soru-cevap-resimleri

Münazaranın özellikleri şunlardır:

Savunulan düşünceyi ispatlama ve tartışmadan ga – lip çıkış maksadı güdülür .
Konuşmacı sayısı bir ile 4 aralarında değişebilir , gruplar sözcülerini ya da başkanlarını eskiden belirler .
Konuşmalar yapıldıktan bir sonra jüri , konuşmacıların hazırlıklarını , savunmalarını ve konuşma becerilerini dik – kate alarak bir ölçümlendirme yapar ve yarışmanın gali – bini belirler .
Genellikle okul ortamlarında yapılan tartışmalardır .
Münazaraların gerçeği belirtebilmesi , sorunlara cazip , olabilitesi yüksek çözüm yollarına ulaşabilmesi amaçlı tartışanların bir takım kurallara cazip davranmaları gerekir:

Münazaralarda seçilen konu mühim ve tartışmaya değer olmalıdır . Seçilen konu düşünmeye yol açmalı , tartışmalara cazip olmalı ve istenilen zamana sığabilmelidir .Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır admin tarafından 25 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz