---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır Münazaranın Özellikleri Kısaca Nelerdir Sizlere Özet Bir Konu Anlatımı ile sunmak istiyoruz.

İki karşı düşüncenin , iki grup aralarında bir jüri önünde tartışıldığı konuşmalardır . Daha birçok , okullarda uygulanan bir tartışma çeşididir . Aytışma da ismi de verilmektedir . Konuşma şartlarına daha uygun bir biçimde gerçekleştirilen münazarada bir tez ve antitez vardır . Münazarada birer cümle ile anlam edilen fikir , bir orta hakem kurulu ( jüri ) önünde , en az iki grup aralarında tartışılır . Her grubun bir başkanı vardır , başkanlar grubun sözcüsü durumundadır .

Münazarada hedef , öğrencilerin dersin haricinde başka kitapları okumasını ve incelemesini sağlamak , onların konuşma becerilerini geliştirmek , düşünceler aralarında bağlantı kurabilmek , düşüncelerini kusursuz bir biçimde dile getirmektir . Bu Şekilde münazara yardımıyla öğrencilerin konuşma yeteneği gelişir , yorum becerileri artar . Bu Şekilde öğrenciler , ilginç konular üstünde fikir üretme , kendisinin fikrini müdafaa yetisi kazanırlar .

Münazara , tartışmadan yarışma havasında gerçekleştirilmesi durumundan çeşitlilik gösterir . Çünkü tartışmalarda yarışma havası yoktur ama münazaralarda vardır . Çünkü münazarada orta hakem heyeti ( jüri ) açısından birinci kalan grup seçilecektir .

soru-cevap-resimleri

Münazaranın özellikleri şunlardır:

Savunulan düşünceyi ispatlama ve tartışmadan ga – lip çıkış maksadı güdülür .
Konuşmacı sayısı bir ile 4 aralarında değişebilir , gruplar sözcülerini ya da başkanlarını eskiden belirler .
Konuşmalar yapıldıktan bir sonra jüri , konuşmacıların hazırlıklarını , savunmalarını ve konuşma becerilerini dik – kate alarak bir ölçümlendirme yapar ve yarışmanın gali – bini belirler .
Genellikle okul ortamlarında yapılan tartışmalardır .
Münazaraların gerçeği belirtebilmesi , sorunlara cazip , olabilitesi yüksek çözüm yollarına ulaşabilmesi amaçlı tartışanların bir takım kurallara cazip davranmaları gerekir:

Münazaralarda seçilen konu mühim ve tartışmaya değer olmalıdır . Seçilen konu düşünmeye yol açmalı , tartışmalara cazip olmalı ve istenilen zamana sığabilmelidir .

Diğer Konu Linkleri > münazara nedirmünazara nedir nasıl yapılır kısacamünazara nedir kısacakısa münazara örneklerimünazara nasıl yapılır kısacamünazara nedir nasıl yapılırmünazara özelliklerimünazara nasil hazirlanirmünazara kısaca bilgimünazara hakkında kısa bilgi

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır admin tarafından 25 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz