---- Sponsorlu Baglantilar ---

Nasrettin Hocanın Memleketi Neresi, Nerede Doğdu

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Nasrettin Hocanın Memleketi Neresi, Nerede Doğdu Nereli Hayatı ve Biyografisi Hakkında Kısaca Özet Bilgileri sizlere Bilgi Media olarak hazırladığımız biyografi ile sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Nasrettin Hoca Nereli

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Nasreddin Hoca, araştırmacıların çoğuna karşı, 13. surat yıl başlarında H. 605 M. 1208 senesinde Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağımlı Hortu (bugünkü adıyla Nasreddin Hoca) köyünde doğdu. Üstelik, Akşehirli bir takım uzmanlar da bu görüşü onay eder durumdadırlar.

nasreddin-hoca-resimleri

Bu konudaki bilgi bu sabah amaçlı kesinleşmiş kapasitededir. Hoca, Eskişehirli’dir. Ancak, bu konuyla alakalı farklı görüşler de vardır. Bu görüşlere de kısacası değinmek gerekir. En birçok dikkat çeken fikir Nasreddin Hoca’nın Akşehir’de doğduğu şeklindedir. Bu iddiaya karşı Hoca, Akşehir gölü kadar Sivricehöyük yakınlarındaki Ortaköy’de doğmuştur.

Daha sonraları şöyle bir iddiayı Kayserili Araştırmacı-Yazar Halit Erkiletoğlu da iddia etmiş ve Hoca’nın mezar taşının Kayseri’de bulunduğunu söylemiştir. Aslına Bakarsanız bu argüman yepyeni de değildir. Naci Kum’un Kayseri’deki mezar taşlarının sınıflandırma sırasında bir lahitin üstünde Nasreddin Hoca adını okumasıyla gündeme birçok eskiden de getirilmiş, fakat; bu argüman İ. Hakkı Konyalı açısından çürütülmüştür.

Yine Azerbaycan’da da Nasreddin Hoca yerine yapılmış bir türbe vardır.Yani Azeriler de bir manada şöyle bir iddianın sahibidirler.

Fakat, şart Hoca’nın tarihi kişiliğiyle ilgilenen bilgi verici önceki kaynaklar(şeriyye sicilleri, Mecmua-ı Maarif, Saltukname ve benzeri), arkeolojik buluntular (kızına ait mezarın Sivrihisar’da bulunması ve benzeri) gerekse bu konudaki türk malı ve ecnebi ilim adamlarını çalışmaları (Fuat Köprülü, Pertev Naili Boratav bunun için benzer ilim adamlarının araştırmaları) Nasreddin Hoca’nın Sivrihisar’da yani Hortu köyünde doğduğu şeklindeki verilere kesinlik kazandırmış kapasitededir.

Buna karşı Hoca, bu sabah Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağımlı olan ve kendisinin adıyla anılan Nasreddin Hoca köyünde doğmuş, fazladan sonra Konya’ya oradan Akşehir’e giderek buraya yerleşmiş, vefatına kadar da burada yaşamıştır.

Başka bir yaklaşıma karşı de Sivrihisar’dan Akşehir’e gitmiş, buradaki dini eğitiminin bir kısmını Konya’da tamamlamış, Hace-i Cihan ile bir arada Hoca Fakih’ten ders almıştır.

Bilgi Media & Genel Kültür ve Biyografi PaylaşımlarıEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Nasrettin Hocanın Memleketi Neresi, Nerede Doğdu admin tarafından 22 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Nasrettin Hocanın Memleketi Neresi, Nerede Doğdu isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz