---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi ile ilgili olarak kafanıza takılanların yanıtlarını aşağıda bulacaksınız.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Koca Ali , kılıç yapımıyla uğraşan ve askerlik yapan biridir . Kendisinin dükkânında devamlı olarak kılıç yapmakta , hiç kimseyle konuşmamaktadır . Koca Ali’nin ailesi oldukça zengin bir ailedir . Babası haksız yere idam edilmiştir . Onu , amcası okutmuştur . Koca Ali , bu kolay olmayan hayatta kimseye minnet etmeyen biri olduğu amaçlı Anadolu’ya gelir . Kendisinin emeği ile demircilik yaparak geçinmeye çalışır . Koca Ali işinin haricinde yanlızca mescide gitmekte , mescitte mesnevi dinlemektedir . Mesnevinin dilini anlamadığı hâlde , ahenginden bile birçok duygulanmaktadır . Tekrardan bu şekilde mescidden evine döneceği bir gün sokakta biraz dolaşır . Ek Olarak bir sonra evine gelir ve uyur . Uykusunun aralarında kapısı hızlıca çalmaya başlar . Dizdarlar gelmiştir . Evini ararlar . Gece altın keseleri çalınmış , keseler de Koca Ali’nin evinin yakınında bulunmuştur .

 

Evinde bir de kan görünce tüm şüpheler onun üstünde toplanır . Koca Ali , ne yapsa suçsuz olduğunu anlatamaz . Hüküm olarak sağ eli kesilecektir . O , kolunun kesilmesindense başının kesilmesini isterse . Koca Ali , mahallede birçok sevilen biridir . Kimse onun suçlu olduğuna inanamaz . Mahalleli cimri ve zengin Kasap Hacı Mehmet’e gider . Ondan Koca Ali’nin diyetini ödemesini isterse . Yeniçeriler , Kasap Hacı Mehmet’e , Koca Ali’ye medet etmesi halinde , Koca Ali’nin onun işlerini göreceğini söylerler . Kasap Mehmet , böylece Koca Ali’nin diyetini öder ve kolunun kesilmesini önler . Koca Ali , birçok kolay olmayan bir hayatın içine girmiştir . Kasap Mehmet , tüm işlerini ona yaptırmaktadır . Birçok huysuzdur . Devamlı Olarak ödediği parayı Koca Ali’nin başına kakar . Koca Ali , hiç karşılık vermez , sabretmeye çalışır . Aradan bir hafta geçer . Koca Ali , balta ile kolunu keserek Kasap Mehmet’in yüzüne atar . Böylece kolunu kaybeder; ancak gururunu ve özgürlüğünü kazanır .

Bilgi Media & Kitap Roman İncelemeleri Ana FikirleriEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi admin tarafından 26 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.

Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
4 responses to “Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi”
 1. barış diyor ki:

  teşekkürler hocam

 2. ebru bakır diyor ki:

  cok guzel

 3. simge yardımcı diyor ki:

  cok güzel , tesekkurler

 4. seval mert diyor ki:

  Hikayenin özeti bu kadar duygusalsa tamamı dahada güzeldir.Bu hikayeyi nerden buldum saide ticaret meslek lisesinde konumuz halk hikayesiydi hocamız diyet hikayesini film olarak izletti çok güzeldi

Sende Yorum Yaz