---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır , Ön Muhasebede Hangi İşler Yapılır Sorularının Yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

Ön Muhasebe: İşletmelerin basit muhasebe işlemlerini takip etmektir . Ön muhasebe işletmenin parayla ifade edilen işlemlerini yani , işletmenin nakit parası , stokları , müşterileri , çekleri , senetleri , banka hesapları bunun için benzer basit unsurlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek amaçlı kullanılır .

Ön muhasebe de aşağıdaki basit işlemler yapılır .

Ön muhasebe tutmak işletmelerin muhasebesinin tutulduğu manasına gelmez . İşletmelerin belgelerini muhasebe defterlerine işlemek , bu veriler ile mali tablolar ve raporlar editlemek , devletle kalan ilişkileri editlemek ( beyanname , ssk ) özgür muhasebeci mali müşavirlerin görevidir . Mesela bir beyannamenin kesinlikle smmm açısından düzenlenip onaylanması gerekir . Bu sebeple işletmenin muhasebe kayıtları kesinlikle smmm açısından ve alakadar olan kayıt sistemine karşı tutulması gerekir .
Muhasebe kayıt sistemleri 2 tanedir . Şunlar bir taraflı kayıt sistemi ( Kolay kayıt ) ve çift taraflı kayıt sistemi ( Bilanço usülü kayıt ) dir . Bir taraflı kayıtta işletme defteri ve özgür meslek para defteri tutulur . Bir taraflı kayıdı 2. dershane tacirler tutar . Çift taraflı kayıtta ise yevmiye defteri , büyük defter , bilanço , gelir tablosu bunun için benzer mali defterler tutulur . Çift taraflı kayıdı birinci dershane tacirler tutmaktadır .

kredi-para-resimleri1

Ön muhasebe tutmak demek ise bu kayıt sistemlerine hazırlık aşaması demektir . Muhasebe kayıt sistemleri belgelere dayanılarak yapılır . Bu belgeler ise işletmeler açısından toplanır . İşte bu belgeleri düzenleyerek takip edecek kişilere gereksinim vardır . Bu kişilerde işletmelerin ön muhasebesini tutmuş olurlar . Yeniden işletmeler açısından çok kullanılan işlemlerde ön muhasebe açısından takip edilebilir . Mesela , stok durumları , çek ve senet durumları , banka hesaplarındaki durumlar bunun için benzer .

Ön muhasebe elemanları büyük ihtimalle işyerlerinde çalışır . Ön muhasebe amaçlı yazılmış muhasebe paket programlarıda bulunmakta olup , bu programlarda da ön muhasebe tutulmaktadır .

Kısacası işletmede bir fatura düzenlenmesi gerektiği zaman bunu işletme sahipleri , işletmede personel biri ya da ön muhasebe elemanı düzenleyebilir . Ama bu faturanın muhasebe defterine kaydedilerek resmiyet kazanması muhasebecilerin görevidir . Muhasebecilerin her işletme amaçlı gidipte her an fatura düzenlemesi imkansızdır . Bunun amaçlı işletmeler Kolay ve basit işleri yapabilecek eleman görevlendirirler . Şunlar da ön muhasebe elemanı olarak adlandırılmaktadır .
Ön Muhasebe Nasıl ve Ne Şekilde Öğrenilir: Ön muhasebe öğrenmek amaçlı yukarıda işaret edilen basit işlemleri yapabilmek yeteri kadar olabilir . Bu basit işlemleri takip ederek işletmeye ve işletmenin muhasebesine destekçi olunacaktır . Bu işlemleri takip etmek bitiş derece kolaydır . Bunlardan bazıları şöyledir:

Kasa Hesabı Takibi: İşletmenin nakit işlemlerini takip etmektir . Bunu amaçlı bir kasa defteri tutulabilir . İşletmenin nakitleri bu defter ile tekip edilebilir . Kasa hesabında işletmeye nakit girişi ve nakit çıkışı olduğu zaman davranış ortaya çıkar . Bu sebeple her nakit hareketinde kasa defterine kayıt yapılır . Yapılmış Olan tahsilatlar ve ödemeler kasa bölgesinde izlenir . Böyle işletmenin nakit parası takip ederek muhtıra gelir ve gider takibi yapılır .

Müşteri ( Cari ) Hesabı Takibi: İşletmenin beraber çalıştığı müşterileri takip etmektir . İşletme alıcılarına mal ve hizmet satar . Böyle işletmeye borçlanırlar . İşletme satıcılarından mal ve hizmet alırlar . Böyle işletme satıcılara karşı borçlanır . Cari hesap takibinde buradaki müşteriler ve satıcılar takip edilir . Tüketicilerin ve satıcıların borç ve alacakları izlenir .

Fatura/İrsaliye İşlemleri: İşletme mal ya da hizmet sattığı zaman fatura kesilir . Mal ya da hizmet aldığında ise fatura alınır . Buradaki fatura kesme işlemini , iştirak eden , giden fatura ve belgeleri takip eder .

Stok Giriş/Çıkış Takibi: İşletme mal aldığı zaman bunları giriş yapar , mal atıldığı zaman da stoklardan düşer . Böyle malların yani stokların takibini yaparak azalan malları ya da biten malları belirleyebilir . Alış faturasıyla stoklarımızda yükseliş , satış faturasıyla de stoklarımızda azalış ortaya çıkar .

Çek/Senetleri Takibi: İşletmenin ya da müşterilerin çek – senetlerini takip eder . Çek – senetlerin giriş çıkışlarını kaydederek , ne civarında tahsil edilecek ve ne civarında ödenecek çek senet olduğu bilinir . Bunların vadeleri de takip edilerek , tediye günlerinde ödemeler yapılır , tahsil günlerinde tahsilatlar yapılır .

Banka Hesap Takibi: İşletmenin bankalardaki hesaplarını hali takip edilir . Bazen işletmenin kasasında nakit olmadığı durumlarda banka hesapları kullanılır . İşletmenin çek ve senetlerinin vadeleri takip edilerek bankada çek ya da senedin tahsili amaçlı miras olup olmadığı takip edilir . Dışarıdan iştirak eden ödemelerde banka hesabı kontrol edilir .

Bilgi Media & Vikipedi Ekonomi Terimleri Sözlüğü

Diğer Konu Linkleri > ön muhasebe nedirön muhasebe ne iş yaparön muhasebeci ne iş yaparön muhasebe nasıl tutulurn muhasebe nedirön muhasebe ne demekön muhasebe elemanı ne iş yaparön muhasebe nedir nasıl yapılırön muhasebe nedir ne iş yaparön muhasebeci ne yapar

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca admin tarafından 6 Ekim 2013 tarihinde , Ekonomi ve Borsa Yorumları kategorisine eklenmiştir.

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca”
  1. lülü diyor ki:

    ön muhasebede firma çeklerini deftere nasıl kaydedebilirim?

Sende Yorum Yaz