---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır , Ön Muhasebede Hangi İşler Yapılır Sorularının Yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ön Muhasebe: İşletmelerin basit muhasebe işlemlerini takip etmektir . Ön muhasebe işletmenin parayla ifade edilen işlemlerini yani , işletmenin nakit parası , stokları , müşterileri , çekleri , senetleri , banka hesapları bunun için benzer basit unsurlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek amaçlı kullanılır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ön muhasebe de aşağıdaki basit işlemler yapılır .

Ön muhasebe tutmak işletmelerin muhasebesinin tutulduğu manasına gelmez . İşletmelerin belgelerini muhasebe defterlerine işlemek , bu veriler ile mali tablolar ve raporlar editlemek , devletle kalan ilişkileri editlemek ( beyanname , ssk ) özgür muhasebeci mali müşavirlerin görevidir . Mesela bir beyannamenin kesinlikle smmm açısından düzenlenip onaylanması gerekir . Bu sebeple işletmenin muhasebe kayıtları kesinlikle smmm açısından ve alakadar olan kayıt sistemine karşı tutulması gerekir .
Muhasebe kayıt sistemleri 2 tanedir . Şunlar bir taraflı kayıt sistemi ( Kolay kayıt ) ve çift taraflı kayıt sistemi ( Bilanço usülü kayıt ) dir . Bir taraflı kayıtta işletme defteri ve özgür meslek para defteri tutulur . Bir taraflı kayıdı 2. dershane tacirler tutar . Çift taraflı kayıtta ise yevmiye defteri , büyük defter , bilanço , gelir tablosu bunun için benzer mali defterler tutulur . Çift taraflı kayıdı birinci dershane tacirler tutmaktadır .

kredi-para-resimleri1

Ön muhasebe tutmak demek ise bu kayıt sistemlerine hazırlık aşaması demektir . Muhasebe kayıt sistemleri belgelere dayanılarak yapılır . Bu belgeler ise işletmeler açısından toplanır . İşte bu belgeleri düzenleyerek takip edecek kişilere gereksinim vardır . Bu kişilerde işletmelerin ön muhasebesini tutmuş olurlar . Yeniden işletmeler açısından çok kullanılan işlemlerde ön muhasebe açısından takip edilebilir . Mesela , stok durumları , çek ve senet durumları , banka hesaplarındaki durumlar bunun için benzer .

Ön muhasebe elemanları büyük ihtimalle işyerlerinde çalışır . Ön muhasebe amaçlı yazılmış muhasebe paket programlarıda bulunmakta olup , bu programlarda da ön muhasebe tutulmaktadır .

Kısacası işletmede bir fatura düzenlenmesi gerektiği zaman bunu işletme sahipleri , işletmede personel biri ya da ön muhasebe elemanı düzenleyebilir . Ama bu faturanın muhasebe defterine kaydedilerek resmiyet kazanması muhasebecilerin görevidir . Muhasebecilerin her işletme amaçlı gidipte her an fatura düzenlemesi imkansızdır . Bunun amaçlı işletmeler Kolay ve basit işleri yapabilecek eleman görevlendirirler . Şunlar da ön muhasebe elemanı olarak adlandırılmaktadır .
Ön Muhasebe Nasıl ve Ne Şekilde Öğrenilir: Ön muhasebe öğrenmek amaçlı yukarıda işaret edilen basit işlemleri yapabilmek yeteri kadar olabilir . Bu basit işlemleri takip ederek işletmeye ve işletmenin muhasebesine destekçi olunacaktır . Bu işlemleri takip etmek bitiş derece kolaydır . Bunlardan bazıları şöyledir:

Kasa Hesabı Takibi: İşletmenin nakit işlemlerini takip etmektir . Bunu amaçlı bir kasa defteri tutulabilir . İşletmenin nakitleri bu defter ile tekip edilebilir . Kasa hesabında işletmeye nakit girişi ve nakit çıkışı olduğu zaman davranış ortaya çıkar . Bu sebeple her nakit hareketinde kasa defterine kayıt yapılır . Yapılmış Olan tahsilatlar ve ödemeler kasa bölgesinde izlenir . Böyle işletmenin nakit parası takip ederek muhtıra gelir ve gider takibi yapılır .

Müşteri ( Cari ) Hesabı Takibi: İşletmenin beraber çalıştığı müşterileri takip etmektir . İşletme alıcılarına mal ve hizmet satar . Böyle işletmeye borçlanırlar . İşletme satıcılarından mal ve hizmet alırlar . Böyle işletme satıcılara karşı borçlanır . Cari hesap takibinde buradaki müşteriler ve satıcılar takip edilir . Tüketicilerin ve satıcıların borç ve alacakları izlenir .

Fatura/İrsaliye İşlemleri: İşletme mal ya da hizmet sattığı zaman fatura kesilir . Mal ya da hizmet aldığında ise fatura alınır . Buradaki fatura kesme işlemini , iştirak eden , giden fatura ve belgeleri takip eder .

Stok Giriş/Çıkış Takibi: İşletme mal aldığı zaman bunları giriş yapar , mal atıldığı zaman da stoklardan düşer . Böyle malların yani stokların takibini yaparak azalan malları ya da biten malları belirleyebilir . Alış faturasıyla stoklarımızda yükseliş , satış faturasıyla de stoklarımızda azalış ortaya çıkar .

Çek/Senetleri Takibi: İşletmenin ya da müşterilerin çek – senetlerini takip eder . Çek – senetlerin giriş çıkışlarını kaydederek , ne civarında tahsil edilecek ve ne civarında ödenecek çek senet olduğu bilinir . Bunların vadeleri de takip edilerek , tediye günlerinde ödemeler yapılır , tahsil günlerinde tahsilatlar yapılır .

Banka Hesap Takibi: İşletmenin bankalardaki hesaplarını hali takip edilir . Bazen işletmenin kasasında nakit olmadığı durumlarda banka hesapları kullanılır . İşletmenin çek ve senetlerinin vadeleri takip edilerek bankada çek ya da senedin tahsili amaçlı miras olup olmadığı takip edilir . Dışarıdan iştirak eden ödemelerde banka hesabı kontrol edilir .

Bilgi Media & Vikipedi Ekonomi Terimleri SözlüğüEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca admin tarafından 6 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır ? Kısaca”
  1. lülü diyor ki:

    ön muhasebede firma çeklerini deftere nasıl kaydedebilirim?

Sende Yorum Yaz